1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. EĞLENCE MEKANLARI FAKİR GAZİANTEP
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

EĞLENCE MEKANLARI FAKİR GAZİANTEP

A+A-

Şimdi bu başlığı okuyan bazılarının "karnımızı doyurduk da, eğlenmesi kaldı" diyeceğini çok iyi biliyorum.. Ama bu şehrin tıpkı gündüzü gibi gecesinin de yaşanılası hale getirilmesi gerektiğini üzerine bastırarak ifade ediyorum.. Bir kere Gaziantep’te yaşıyor olmak hepimizi mutlu edebilmeli.. Bunun için şehrin yaşanabilir şehir olması gerekiyor.. Mevcut koşullarda bu elbette mümkün değil.. Ki zaten araştırmalar ve yapılan anketlerden çıkan sonuçlar pek iç açıcı gözükmüyor.. Nedenleri çok elbette.. Öncelikle, bir kentte ikamet edenler yaşam kalitesini yakalayabilmek için, alt yapı, çevresel sorunlar, eğitim, kültür, ulaşım, elektrik kesintisi, gürültü ve güven odaklı asayiş başta olmak üzere birçok konuda sorun yaşamak istemezler.. Bunların en önemlilerinden birisi de sosyal yaşam tabii..

 

GELEN TURİSTLER MUTLAKA KONAKLAMALI

 

Hepimiz biliyoruz ki, Gaziantep’in Gastronomi kenti olmasıyla birlikte, kentte sosyal yaşam hareket kazandı. Her ne kadar bunu fırsat bilip kötüye kullanan yiyecek içecek sektörü canımızı sıksa da, şehrimiz özellikle iç turizm konusunda ciddi bir ivme yakaladı.. Yabancı turist için de cazip şehiriz aslında.. Ama henüz onları 1 günden fazla, hatta gece şehirde konaklatabilme yönünde çözümler üretemiyoruz.. Çünkü yabancılar başta olmak üzere kentte eğlence mekanları ister.. Gidecekleri mekanlar onlara güzel bir veya birkaç gece geçirtebilmeli.. İşte orada sıkıntı yaşanıyor bu kentte..

 

DIŞARDA GAZİANTEP ÇOK FARKLI 

AMA SERZENİŞLER DE VAR ELBETTE

 

Şunu yine hatırlatmalıyım, nereye gitsem Gaziantepli olduğumu duyunca, şehrimize gelen kadar gelemeyenlerin ilgisiyle karşılaşıyorum..Çok net, onların gözünde kent Sayın Fatma Şahin ile özdeşleşmiş durumda.. Sanayimiz için de övgüler alıyoruz.. Asım Güzelbey'in tarih ve kültürel yönlü proje hizmetleri de dile getiriliyor tabii.. Ama bunun yanında bahsettiğim gibi rahat oturup alkol alabilecek, müzik dinleyebilecek mekanlar konusunda ciddi ciddi serzenişler alıyorum.. Mekanlar olarak başta Bayazhan ve Hışvahan’dan bahsediliyor.. Kale evine gidenler de övüyor burasını.. Hışvahan’ın müzik konusunda sadece sıra gecesine takılıp kalmaması öneriliyor.. Çok ilginç Bayazhan’ın el değiştirmesi buraya gelen ve gelecek olan kesimleri tereddüte sevketmiş.. Acentalara sordum bu durumu, onlardan aldığım cevap, şehrimize gelmek için program yapan ve özellikle bu mekanda rezervasyon yaptırmak isteyenlerin el değiştiği için eski sistemin devam edip etmeyeceğini sorduklarını ifade ettiler.. Şaka gibi ben bunları başka illerden Gaziantep’e gelmek isteyenlerden duyuyorum.. Bu arada  rahatlıkça alkol alacakları kaliteli kebap ve meze yiyecekleri mekanlar olarak Hukukçular ve Akan restoran övülüyor.. İpek yolundaki Elit otelin Balık restorantı da tercih edilen mekanlardan.. Bazıları için fiyatlar konusunda eleştiriler var ama asıl şikayet, Gaziantep’te gece eğlence mekanlarının yok denecek kadar az olmasında..

 

FATMA ŞAHİN KOŞTU, BENDE KOŞTUM..

 

Şimdi gelelim asıl söylemek istediklerime.. Gaziantep için kim elini taşın altına koyuyorsa, kim bu kente katkıda bulunuyorsa, güzel işlerin olmasını sağlıyorsa onlara minnettarlık duyarım.. Örneğin son ödül olayı.. Büyükşehir’in, en iyi sosyo-kültürel yapı, en iyi turizm hizmet yapıları ve en iyi kültürel mirası koruma ve yaşatma kategorisinde aldığı 3 ayrı ödülle beni çok mutlu etti.. Sayın Fatma Şahin ödül almaya koşarak giderken, inanın bende kendimi orada hissettim.. Sayın Şahin gibi koştum adeta izlerken.. Bu farklı bir duygu.. İşte o duyguyu ben yaşıyorum.. Çünkü hayatta hiçbir şeye kişisel yaklaşmadım.. Varsa eleştirecek yönler tereddütsüz yazarım. Ama bu kenti yönetenler iyi şeyler yaptığında onları da alkışlarım.. Özellikle Sayın Fatma Şahin’in Gaziantep için canını dişine takmasını görmezden gelemem.. Tıpkı eleştirilecek konuları görmezden gelmeyeceğim gibi.. Bu konuda her ne kadar bir süre önce kırgınlık yaşadığımız ve büyük ihtimalle şahsımı yeterince tanımadığını düşündüğüm Sayın Vali Davut Gül’ün de Gaziantep için genel olarak ciddi biçimde çaba gösterdiğinin farkındayım.

 

JOLLY JOKER  BU ŞEHRİN EN ÖNEMLİ REKLAM MEKANIYDI

 

İşte bu noktadan hareketle, hem Sayın Davut Gül, hem de Sayın Fatma Şahin’in Gaziantep’in özellikle geceleri kabuğuna çekilen bir kent olmasının önüne geçilmesi yolunda çaba göstermesi gerektiğini düşünüyorum.. Çok net ifade edeyim, bu kente gelme konusunda tereddütleri olanların öncelikli şikayeti sosyal yaşamın yetersizliğidir.. Bilim adamı, eğitimci, bürokrat, üst düzey yöneticiler, akademisyenler, spor dünyası ve daha birçok kesim Gaziantep’e ailelerini getirmek için zorlanıyorlar.. Bunların birincisi, alkollü mekanların az oluşu.. İkincisi ise eğlence yerlerinin yetersizliği.. Buna bir de son dönemlerde şehre büyük heyecan getiren, Gaziantep'e ünlü sanatçıları getirip konser verdiren Jolly Joker adlı konser salonunun kapatılması ekleniyor.. 

 

ADANA DA VE 7 İLDE  SERBEST, GAZİANTEP'TE YASAK

 

Maalesef haftanın belli günlerinde Gaziantep’e heyecan yaşatan bir mekan kapatılmış.. Bu mekana önce izin verilip sonra sudan ve basit sebeplerle kapatılmasını, bu şehre iyilik değil kötülük olarak değerlendiririm.. Öncelikle belirteyim, buraya hiç gitmedim. İşletmecisiyle de bu sorunu merak ettiğimde ilk kez yüz yüze tanıştım.. Türkiye’de 9 büyük ildeki tüm mevzuatlar ne ise yerine getirdiğini, zaten ilk başlarda ruhsat verildiğini ama sonra sorun çıkarılmaya başlandığını anlattı.. Üzüldüm tabii.. Aklıma “Eller aya biz yaya” sözü geldi.. Yanıbaşımızda Adana'daki Jolly Joker  aynı yasal mevzuatla bundan faydalanıyor. Nedense bunun kapatılmasına sebep olan sayın yetkililer ise eğlenme hakkı olanların bu eğlencelerini ve ünlü sanatçıları görüp dinleme özgürlüğünü engelliyor.. Gaziantep’te farklılık yaratmaya çalışan 4 ay gibi kısa bir sürede 51 tane ünlü sanatçıya konser verdirten , çevre illerden birçok insanın şehrimize gelmesine vesile olan bir işletmeyi sudan sebeplerle kapatmaya çalışmak, tek kelime bu şehre kötülük diye düşünüyorum.. Çok uzatmak istemiyorum, çünkü art niyetliler şimdi hakkımda bir sürü senaryo üretebilirler.. Ama Gaziantep’in daha yaşanabilir olması için herşeyi göze alan birisi olarak umursamıyorum.. Sadece bu kente yazık etmeyin, geceleri de tıpkı gündüz olduğu gibi yaşasın Gaziantebimiz diyorum..

 

NOT: Lütfen bana geçerli olmayan mevzuatlardan bahsedilmesin. 

 

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum