1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTLERİN SOSYO-POLİTİĞİ (34)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BÜYÜK OĞUZ ÇADIRINDAN KAÇIŞ, KÜRTLERİN SOSYO-POLİTİĞİ (34)

A+A-
KALICI BARIŞIN TEMİNATI;

TÜRK HAKİMİYETİAnadolu'da veyahut bir başka coğrafyada Türkler muktedir ve iktidar ise, o topraklardaki barş kalcdr. Siyasi hakimiyetin Türklerin elinde olmas demek ezmeden yöneten, yönetimi tabana yayan ve  yönetirken çoğalan bir anlayşn iktidarda olmas demektir.

16. yüzylda Osmanl Ordular ile girdiği amansz savaşlardan dolay katolik dünyasnn kendisine “Hristiyanlğn şövalyesi” ünvan verdiği Bağdan beyi Büyük Stefen ölüm döşeğinde evlatlarna ibretlik bir nasihatta bulunmuş ve şöyle demişti.

“Belki de yaknda himayeye muhtaç olacaksnz. Ruslara asla yaklaşmayn! Haindirler ve sizi yok ederler. Fakat kendinizi Türklere emanet edebilirsiniz. Adil ve merhametlidirler.”

Geçmişten günümüze kadar değişmeyen bu gerçek, Türklerin hakimiyetindeki coğrafyalarda yaşayan gayri Türkler içinde kendi rktaşlarnn dahi imtina ettiği hak ve özgürlükleri fazlasyla yaşama garantisidir.

Günümüz siyasal konjoktürü içinde Anadolu'daki kalc barşn teminat, irili ufakl diğer tali unsurlar değil, Anadolu'nun aslisi olan Türklerin ta kendisidir.KÜRTLERİN TÜRKİYE ADLI DEVLETİ

VE KÜRT RÖNESANSITürkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kuran hakim kurucu felsefeye göre aznlk değil, kurucu asli unsurun yani Türkler'in doğal bir parças saylan Kürtler için hiçbir alanda kstlama ve engelleme öngörülmemiştir. Siyasal temsilde dahi Kürtler, hak ettiklerinin çok ötesinde bir temsil kabiliyetiyle Türk parlamentosunda bulunmaktadr. Zira Kürtler, bir taraftan Kürtlerin çoğunluğu oluşturduğu coğrafyalardan, diğer taraftan ise Kürtlerin aznlkta olduğu Bat Anadolu coğrafyasn temsil yetkisi edinmişlerdir.

Türkler parlamentoda kendilerini Kürtlerin temsil etmesinde bir beis görmemiş ve Cumhuriyetin kazanmlarn Kürtlerle paylaşmşlardr.

ABD-AB ve İsrail adna devletleşme ve iddiasndaki PKK Kürtlerin duygu yoğunluğunu sömürmektedir.Eski MİT Müsteşar Prof. Dr. Mahir Kaynak'n bir televizyon programnda sarf ettiği “Zaten Kürtlerin Türkiye adl bir devletleri var” tespitindeki ekonomik, sosyal ve siyasal derinlik iyi okunmaldr.

Zira Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin devrimci öğretisi Kürtleri sadece Türkiye ölçeğinde değil bütün dünyada daha saygn bir konuma taşmştr.

Bu manada Cumhuriyet Türkiyesi ilerleyen süreçte Türklerden ziyade bir Kürt Rönesansna tekamül etmiştir.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.