1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. BİR KİTAP, BİR NASİHAT
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

BİR KİTAP, BİR NASİHAT

A+A-

Bir insanın hayatını kuşatan herşey, kültürdür. Kültür salt şiir, roman, hikaye, deneme, anı ve mektupla sınırlı değildir.

İnsanın yedikleri, içtikleri, sofra düzeni, tükettikleri ve sunumları da kendini toplumsal kültür içinde ifade eder.

Sahan Restoranlar Zinciri'nin başarılı işletmecisi Tahir Tekin Öztan, Antep yemekleriyle ilgili bir kitap oluşturmuş.

Basında izlediğimiz kadarıyla oldukça hacimli ve bu zamana kadar alanında neşredilmiş diğer kitapları da bünyesinde saklayacak oranda önemli bir yapıt diye düşünüyorum.

Özellikle yerel basındaki haberlerden yola çıkarak bu kanaata ulaştık, zira kitabı inceleme olanağım yok.

Falanca işadamına, filanca kurumun başkanına takdim edilirken fotoğraflanmış haberlerden başkaca bilgilenme şansımız da olmadı.

Bu tür kitapların, yazımı nasıl titiz ve metodik bir tarzı izlemesi gerekiyorsa, bu kitapların dağıtımı da aynı titizlikte olmalıdır.

Ancak bu zamana kadar ne valilik, ne de belediyeler Gaziantep'in bir kültür haritasını çıkartmamıştır.

Haritadan kastım, kroki, rakım, mahal ya da coğrafi ölçekleri içermiyor. Bu memlekete ruh ve anlam veren yazarı, şairi, araştırmacısı, yüreğinde Gazi şehir için yer açmış olanların belirleyici olduğu adreslerinin tesbitiyle bu tür yayınlar vücuda geldiğinde ilk ulaştıralacak olanlar.

Ama nerede böylesi bir anlayış. Bu tür yayınların işadamlarına, paradan başka kaygısı olmayan salon adamlarına sanki olmazsa olmaz bir zorunluluk gibi sunulduğunu, bir dönem ofislerin kül tablası, kalemlik gibi aksesuarı olduğu, sonrasında ise yapılan ilk temizlikte çuvallara boca edildiğini görüyorum, işitiyorum.

Eskiden binbir emekle yapılmış bu yayınların sayfalarına ekmekçilerde rastlardım.

Celal Doğan'ın Belediye Başkanlığı döneminde tıpkı basımı yapılan "Antep Ağzı" kitabını rahmetli Belediye Meclis üyemiz Mehmet Ali Özelmacı'nın torpiliyle aldığımı hatırlıyorum.

Ömer Asım Aksoy'un 3 ciltlik bu muhteşem eseri hala kütüphanemde zaman zaman yararlanıyorum. Peki o işadamlarının hala kaçının kütüphanesinde ya da kitaplığında varlığını muhafaza ediyor ? Soruyorum.

Tahir Tekin Öztan'la tanışma olanağımız olmadı. Ancak Gaziantepsever bir Gaziantepli olduğunu biliyorum. Geniş bir alanda kendini ifade eden Cemiyetçiliğini takdir ediyorum.

Fakat bir çoklarının yaptığı yanlışı tekrarlamasını istemiyorum. Kalburüstü siyaseti, ekabir ebediyatı ve kırmızı taban halılarının üzerinde sıkışıp kalan salon eylemciliği artık son bulmalıdır.

Sonucu tayin edecek olanda, çoğunlukta olanda avamın ta kendisidir. İnsanların cüzdanları kalınlaşıp, tapuları arttıkça kültürden ve milli hislerden uzaklaşıyorlar.

Kültür'de, Sanat'ta, Vatan'da halkın ilgisi ve koruma sahası içindedir. Bu böyle bilinmelidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.