Çocuk babasına sorar, “baba bu pahalılık kaç gün sürer?” Baba 40 gün sürer diye yanıtlar. Çocuk bir kez daha sorar “ucuzlar mı?” diye. Baba çok net konuşur ve “Yok oğlum ucuzlamaz, biz alışırız” der…

İşte şimdi tam da buradayız. Zamları koyanlar Dolara bağlarken, doların düşmesiyle o fiyatların yerinde sayması, hatta daha bazı ürünlerin fiyatlarının artama devam etmesi bundan sonra çok değil 3-5 ay içinde yaşanan akıl almaz pahalılığın süreceğinin göstergesidir. Yani ALIŞACAĞIZ sevgili okurlarımız. Hayat pahalılığına da alışacağız, alım gücümüzün yavaş yavaş azaldığına da…

SANAYİ ŞEHRİNDEN SANAT ŞEHRİNE

Gaziantepliler olarak şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunun en anlamlı sayılacak 100.Yılını kutladık. Şehir olarak 100’ncü yıla yaraşır biçimde birçok etkinlikleri birlikte yaşadık. Vali Davut Gül’ün bir Antepli gibi 100. Yıl etkinliklerinin unutulmaz bir yıl olması yönünde büyük çaba gösterdi. Fatma Şahin ruhunun derinliklerine işleyen Gaziantep sevdasıyla 100. Yılın en anlamlı, en içerikli, en donanımlı etkinliklerine imzasını attı. Bu arada etkinlikler arasında geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca adını ölümsüz kılma adına Sayın Fatma Şahin’in Büyükşehir’in yaptırdığı Eğitim ve Sanat Merkezi’ne “Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca” adını vermesi takdire değerdi. Bu aslında farkında olmadığımız bir gerçeği de ortaya çıkarıyor. Çünkü son dönemlerde kültür ve sanat adına yapılan hizmetler Gaziantep’in Sanayi şehrinden sanat şehrine dönüştüğünün işaretlerini alıyoruz. Kabul edelim ki 25 Aralık için İlçe belediyelerimiz de bu yönde güzel çalışmalar yaptı. Yani yıllardır ilk kez Gazianteplilerin gurur duyacağı bir kutlama yaşadık. Bir Gazi torunu, bir Gaziantepli olarak bizlere yıllardır ilk kez bu duyguları yaşatanlara teşekkür ediyoruz. Ve en önemlisi açlıkla, yoklukla, canları pahasına bu şehrin özgürlüğüne kavuşması için düşman güçlere karşı destansı mücadele veren Atalarımızı dedelerimiz, babalarımızı bir kez daha minnetle anıyoruz.

PANORAMA MÜZESİNİ GÖRMEDEN BU ŞEHRİN DEĞERİNİ ANLAMAYAZSINIZ

Yeri gelmişken söylemek istiyorum. Aslında daha önce de yazdım. Ama bu vesileyle yine tekrarlamak istiyorum. Fatma Şahin’in bu kentte yaptırdığı en önemli ve en değerli eserlerin başında gelen 25 Aralık Panorama Müzesine mutlaka gidin. Alın yanınıza eşinizi, çocuklarını, arkadaşlarınızı, akrabalarınızı orada 100 yıl önce atalarımızın yaşadığımız şehri bizlere miras bırakma adına nasıl mücadele verdiklerine şahit olun. Bir Gaziantep sevdalısı olan Sıtkı Severoğlu ve ekip arkadaşlarının en ince ayrıntısına kadar titizlikle çalıştıkları Müzeyi görün. Aynı çağrıyı odalara, derneklere, STK’lara da yapmak istiyorum. Toplayın yönetimlerinizi gidin birlikte Panorama Müzesine. Çıkışta bana hak vereceksiniz.

CHP ARTIK TOPARLANMALI

Gaziantep’te il başkanı olarak Neşet Uçar ile devam etme kararı veren CHP genel merkezinin bir an önce ilçeleri de oluşturup çok ciddi sorunu gidermelidir. Herkes çok iyi biliyor ki, CHP Gaziantep’te bekleneni veremiyor. Neşet Uçar iyi niyetiyle bir şeyler yapmaya çalışıyor ama bunun yetersiz olduğunu partide herkes gibi kendisi de biliyor. CHP’nin bir an önce kentin sorunlarına odaklanması gerekiyor. Bu da oluşturulacak yönetime girecek isimlere bağlı. Tanıdık ve bildik yüzlerden herkes bıktı. Yeni profillere kapılar açılmalı. Özellikle kadınlar ve gençler gelmeli yönetimlere. Neşet Uçar bu yönde hatır gönül işlerini bir kenara bırakıp, bu şehirde yıllardır izlenen politikadan bıkıp siyasete bile girmek istemeyen kişileri teşhis etmeli. Dinamik bir yönetim oluşturmalı. İlçeler de öyle olmalı. Bilinen isimler yerine partiye hareket sağlayacak isimlere görev verilmeli. Çünkü bu şehirde aktif muhalefete hepimizin ihtiyacı var. İşte bu satırları yazarken gelen mailde Neşet Uçar’ın, YAMAÇTEPE olayıyla ilgili Şahinbey Belediye Başkanına yönelttiği sorular geldi. Ayrıntılarını haberimizde okuyacağınız bu olayın mutlaka aydınlanması gerekiyor. Bilgi yanlışlığı varsa toplum doğru şekilde bilgilendirmelidir. Neşet Uçar ve tüm teşkilatın bu konuda kararlılığı şehrimiz adına önem taşıyacaktır elbette.

BU ŞEHİRDE İYİ PARTİ’NİN MUHALEFETİNE İHTİYAÇ VAR

Aslında aynı şeyi İYİ Parti için de söylemeliyim. Meral Akşener rüzgarına ayak uydurabilmeliler. Celal Yıldırım Başkan ve ekibinin önü açık aslında. Önemli olan bu yolun rotasını iyi çizmeli. Geçenlerde de yazdım İYİ Parti için Gaziantep’te ciddi potansiyel var. Ama bunu kullanabilmesi önemli. Muhalefet etme konusunda farklılık yaratmalı. Şehrin sorunlarını tespit edecek, bunları çözüm önerileriyle dile getirecek ekipler oluşturmalı. Belediye meclislerinde İYİ Parti’nin varlığı hissettirilmeli. Gözlemci ekipler oluşturmalı. İlçelerle sık sık bir araya gelinip kadın ve gençlerin fikirlerinden faydalanma yoluna gidilmeli. Bir zamanlar MHP’nin yaptığı muhalefetin benzerini yapsalar yine yeterli.

KOSGEB BAŞKANIYLA BULUŞTUK

Biliyorsunuz yaklaşık 8 yıldan beri KOSGEB mağduruyuz. Mağdur edilen Gaziantep27 gazetesi olarak göreve yeni gelen KOSGEB Başkanıyla şehrimize geldiğinde buluştuk. Bizi iyice tanımış ve haksızlığa uğradığımızı da içtenlikle söylüyor. Hatta Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün de Milletvekili Sayın Nejat Koçer’in de bu konuyla ilgili olarak kendisiyle konuştuklarını ve sorunun çözülmesini istediklerini dile getirdi. Şu bir gerçek, KOSGEB’den usulsüz para alanlar o parayı cukka edip yaptıkları keselerine kalırken, usulüne uygun işlem yapan dürüst firmaların adeta cezalandırılması ve haklarının ödenmemesi ciddi bir haksızlıktır. Sayın Başkan elinden geldiğince uğradığımız bu haksızlığı telafi etmeye çalışacaklarını söyledi. Doğrusunu söylemek gerekirse beni umutlandırdı. Sabırla bekleyeceğiz gelişmeleri. Kredi alabilmek için evimi ipotek ettiğim sonrası ise ciddi mağduriyet yaşadığımız KOSGEB’in haklının yanında olacağına inancımızı elbette yitirmedik.

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR