1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. "2. ŞAHİNBEY KÜLTÜR VE EBEDİYAT GÜNLERİ"NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (3)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

"2. ŞAHİNBEY KÜLTÜR VE EBEDİYAT GÜNLERİ"NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (3)

A+A-

Yine şair ve yazarlarımızdan Mehmet Nacar ise "Dilimizi Doğru ve Güzel Kullanmanın Önemi, Yabancı Sözcüklerden Kaçınmanın Gereği"ni 25 Nisan 2013'te Yahya Kemal Beyatlı Lisesi'nde, 26 Nisan 2013'te M. Rüştü Uzel End. Meslek Lisesi'nde anlattı.

Konuk yazarlardan İlesam Genel Merkezi Muhasip Üyesi Cemal Tuzcuoğulları 19 Mayıs Endüstri Meslek Lisesi'nde "Telif Hakları" Mustafa Firengiz, Cumhuriyet Anadolu Lisesi'nde "Diksiyon ve Hitabet", Selçuk Uğur ise 19 Mayıs End. Meslek Lisesi'nde ve İMKB Anadolu Lisesi'nde "Kültürel Değişimde Kaybolan Edebiyat" konularını analiz ederek "Gençlerle Edebiyat Sohbetleri"ni tamamladılar.

Gaziantep Üniversitesi'nde düzenlenen panelde ise Rektör Prof. Dr. Yavuz Coşkun başkanlık etti. Üniversitedeki panalistler ise M. Nuri Parmaksız, Selami Güder, İlter Yeşilay, Talip Işık, Dr. Oğuz Paköz ve Sadık Güneş'ti.

27 Nisan 2013 akşamı Sanko Koleji'nde yapılan kapanış programı yıldızlarla dolu bir gecenin habercisi gibiydi. Şahinbey Kaymakamı Uğur Tural'ın açılış konuşması ve program takdiminden sonra, şiirlerini icra etmek üzere sahneye çıkan şairler, izleyicilere unutulmaz bir şiir ziyafeti çektiler.

Kalplerin arınıp yunduğu gecede ilk sunum İlesam Genel Başkanı M. Nuri Parmaksız'dan geldi. Türk Kültürünü besleyen ırmaklardan biri saydığım Maraş'ın büyüğünden küçüğüne şair ailesi Karakoçlardan, ilerleyen yaşına ve fiziki rahatsızlığına direnerek geceye mana elbisesi giydiren biriydi Ertuğrul Karakoç.

Daha sonra İlter Yeşilay, Talip Işık, Sadık Güneş, Akten K. Köylüoğlu, Cemal Tuzcuoğulları, Mustafa Firengiz, İsmail Korkmaz ve Emine Sevinç Öksüzoğlu kendi şiirlerini seslendirdiler.

Adeta bir gala gecesine dönüşen bu şiir dolu saatlerde bütün katılımcılar birer yıldızdı. Ancak bu yıldızların içinde müstesna şahsiyeti ve bilge kişiliğiyle komşu şehrimiz Kahramanmaraş'tan gelerek geceye ağırlığını koyan, "Alkış" dergisi imtiyaz sahibi, yazar ve şair Dr. Oğuz Paköz ayrı bir heyecan ve renk kattı.

Türk kimliğinin silinmeye çalışıldığı bu günlerde, Türk Milleti'nin Türkçesi Dr. Oğuz Paköz'ün "Türkçem" şiiriyle salonda bulunanlara ve bu namüsait sürece göndermeleri içeren, harika bir zamanlamayı işaret ediyordu.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.