1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. "2. ŞAHİNBEY KÜLTÜR VE EBEDİYAT GÜNLERİ"NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (1)
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

"2. ŞAHİNBEY KÜLTÜR VE EBEDİYAT GÜNLERİ"NİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ (1)

A+A-

Sesi Gaziantep'in Merkez İlçesi Şahinbey'den yükselen, ancak yankısı istikbalde bütün bir Türkiye'yi sarıp sarmalayacak bir sarsıntıya aday olan bir kültürel etkinliğin ayak seslerini duyar gibiyim.

25-27 Nisan 2013 tarihleri arasında ve 3 günlük bir periotta Gaziantep'i kuşatan bu kültürel kasırganın adı "II. Şahinbey Kültür ve Ebediyat Günleri"

Zorlama metodlarla ve emre dayalı itelemelerle yürümeyecek bir olgudur kültür ve sanat.

O ancak ve ancak yüreğinde kültür ve sanat için yer açmış insanların işi olmuştur öteden beri.

Gaziantep'in Merkez İlçesi Şahinbey'e yepyeni bir ruh ve heyecan getiren Kaymakam Uğur Turan, arı gibi üretken, ele avuca sığmayan, cevval bir kamu görevlisi olarak, aynı zamanda mülki katla halkı birbirine entegre etmeyi başaran bir görüntünün de sebeb-i dairesinde.

Gerçi Gaziantep'i yöneten efsane valilerden Lütfullah Bilgin'in Elazığ Valiliği döneminde edindiği tecrübelerle inşa ettiği "Hazar Şiir Akşamları"nın bir benzerini de Gaziantep'te "Zeugma Şiir Günleri" adıyla projelendirdiği biliniyor.

Ancak siyasal bir kararla Gaziantep'ten Kırşehir'e atanarak, rütbe-i tenzil edilen Vali Lütfullah Bilgin'le birlikte "zeugma Şiir Günleri"nin de önü kesilmiştir.

Belki de "Hazar Şiir Akşamları" gibi uluslararası bir statüye kavuşacak olan "Zeugma Şiir Günleri" Gaziantep için kayıplar hanesine yazılarak, karanlığa gömüldü.

Sahip olduğu kültürel ve tarihsel potansiyeli ortaya çıkartmakta geciken, ancak Dr. Asım Güzelbey'in Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla birlikte hayata geçen "kültür yolu" projesi ve Eski Antep Evleri'nin restorasyonuyla birlikte desteklenen Müzecilik, Gaziantep'i "Müzeler Şehri" olarak Türk Kültür dokusu içinde müstesna bir yere oturttu. Artık dünyanın en büyük mozaik müzesi Gaziantep'te idi.

Şehrin çekirdeğini oluşturan çarşı dokusunun aslına uygun olarak yenilenmesi bu çalışmalara eklenecek önemli bir hamle sayılmalıdır.

Halbuki bütün bu anılan kültürel varyasyonlara Lütfullah Bilgin'in projelendirdiği "Zeugma Şiir Günleri" ile uluslararası bir dolaşım sağlansaydı, Gaziantep'in adı "Kültür Şehirler" arasındaki yerini rahatça alabilirdi.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.