1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 1 milyonluk tartışma
1 milyonluk tartışma

1 milyonluk tartışma

Şahinbey ve Şehitkamil belediye meclis toplantılarında dün Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’na (GAGEV) yapılacak 1 Milyon TL’lik yardım konusu tartışmalara neden oldu.

A+A-

 CHP Şehitkamil Belediye meclis üyesi Mehmet Sucu’nun “Bu ülkede Vakıflar denince insanların aklına her türlü şüphe geliyor. Hesabı, denetimi yapılmayan ucu açık bir parayı nasıl verirsiniz? Bu belediye borçlu belediye değil mi?” sözlerine Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu tepki gösterdi. Fadıloğlu, Sucu’ya “Nezaketsiz davranma. Biz bu kentte Valimiz ile birlikte uyum içinde çalışıyoruz. Bu para bizim kentimiz için harcanacak” dedi. Şahinbey’de de GAGEV’e verilecek 1 Milyon TL’lik yardım tartışma konusu oldu.

1-milyonluk-tartisma-sahinbeyl.jpg

GAGEV’İN BAŞINDA VALİ BEY VAR

Şahinbey Belediye meclis toplantısı başkan Mehmet Tahmazoğlu başkanlığında yapıldı. 4 gündem iki de gündem dışı maddenin görüşüldüğü meclis toplantısına GAGEV’e yapılacak 1 Milyon TL’lik yardım konusu damgasını vurdu. CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, bu konu komisyonda iyi incelensin, ileride başımıza iş çıkar derken Osman Toprak, bu işi bir protokol şeklinde yapalım önerisinde bulundu. Tahmazoğlu ise, ”Başında Vali Bey var. Bu konuda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum” dedi.

MECLİS ÜYELERİ FİKİRLERİNİ SÖYLEDİ

Şahinbey belediye başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun bir aylık hizmetlerini anlatmasıyla başlayan meclis toplantısında 4 gündem maddesi görüşülerek komisyonlara havale edildi. Ardından ek olarak 2 madde gündeme alındı. Ek gündem maddelerinden birincisi Katılım A.Ş. üzerindeki temizlik işlerine ait 30 aracın bedelsiz olarak belediyeye devri ile ilgiliydi. Bu madde oy birliği ile kabul edildi. Diğer gündem maddesi ise Gaziantep’i Geliştirme Vakfı’na (GAGEV) 1 Milyon TL’lik yardım konusuydu. Ek gündem maddesiyle ilgili söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, “Komisyonda bu konu iyi incelensin, ileride başımıza iş çıkar, sorun olur,” uyarısında bulunurken, Ak Parti Şahihbey ve Büyükşehir Belediye meclis üyesi Osman Toprak ise, “Hibe değilde bu işi bir protokol şeklinde yapalım” dedi. 

1-milyonluk-tartisma-sehitkamilii.png

TAHMAZOĞLU SIKINTI OLMAZ DEDİ

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu ise, “Bu vakıf herhangi bir grubun vakfı değil. Üstelik vali başkan. Bu Vakıf Gaziantep’i güzelleştirme adına hizmet veriyor. Bu konuda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum. Belediye kanunlarında böyle bir yardım imkanı da var” dedi. Gündem maddesi komisyona havale edildi. 

SUCU:BU BELEDİYE BORÇLU DEĞİL Mİ?

GAGEV’e yardım konusu Şehitkamil Belediye meclisinde de tartışmalara neden oldu. CHP’li meclis üyesi Mehmet Sucu gündem dışı getirilen madde ile ilgili konuştu. Mehmet Sucu, “GAGEV’e 1 Milyon TL para yardımı yapmak istiyorsunuz. Derneklerin, tarikatların, vakıfların durumu ortada. Türkiye”de vakıflar denince insanların aklına her türlü şüphe geliyor. Bu hesabı yapılmayan, denetimi yapılmayan, ucu açık bir paranın bu kente nasıl verirsiniz? Bu belediye borçlu belediye değil mi? Geçmişte GAGEV’a yardımda bulunduk. Ama hiç bir faydasını görmedik” dedi.

1-milyonluk-tartisma.png

FADILOĞLU:NEZAKETSİZ DAVRANMA

Fadıloğlu Sucu’ya dönerek, “Nezaketsiz davranma” dedi. Bunun üzerine Sucu, “Ret oyu verdiğimiz zaman nezaketsiz oluyorsak biz bundan sonra o nezaetsizliğe devam edeceğiz. Sizinle 12 yıldan beri çalışıyoruz, hiç size karşı bir nezaketsizliğimi gördünüz mü? ”dedi.

1-milyonluk-tartisma25.jpg

SUCU:İMAMOĞLU’NU ÖRNEK ALIN

Fadıloğlu’nun “Görmedim” sözleri üzerine Sucu, “Bizi lafa boğarsanız bu lafları her mecliste çıkar konuşurum” dedi.

Fadıloğlu’nun İzmir’e atıfta bulunması üzerine Sucu, ”Sürekli İzmir’e atıfta bulunmayın. İstanbul’da Okçular vakfının durumu ortada. Öbür vakıfların durumu ortada. 21 Trilyon Okçular vakfı ortada. Bugün vakıflarda her türlü istismarlar diz boyu olmuş. Bunun bir denetimi var mı, bizim buna yetkimiz var mı? Niye vereceğiz bu paraları? Biz geçmişte de ret oyu vermiştik. Gelin İmamoğlu gibi vakıfları dernekleri oradan kaldırın herşeyi belediye üzerinden yapın. Komisyon kurun 4 kişi sizden 1 kişi bizden olsun. Ortak akıl diyorsunuz gelin katılımcılığı sağlayın, bizim elimizle bu yardım yapılsın. Niye tek adamda bunu topluyorsunuz?” dedi.

FADILOĞLU:VALİ İLE UYUM İÇİNDE ÇALIŞIYORUZ

Fadıloğlu ise,”Biz bu kentte Valimizle birlikte uyum içinde çalışıyoruz. Ben bunlara güveniyorum. Sonuçta bu para bizim kentimiz için harcanacak” dedi. Fadıloğlu ise, “Bizde kentimize gitsin istiyoruz. Ama bizim elimizle gitsin istiyoruz” dedi. CHP Grubu teklif karar olarak getirilen maddeye ret oyu verdik. 1 Milyon TL’lik yardımla ilgili ek gündem maddesi oy çokluğu ile meclisten geçti. Haber Merkezi

1-milyonluk-tartisma-sehitkamil.png

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum