1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yönetimlerde ciddi değişim olacak
Yönetimlerde ciddi değişim olacak

Yönetimlerde ciddi değişim olacak

Gazantep'te ilk defa bir ofisi olan vekil olmasıyla dikkatleri üzerine çeken AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, bunca sıkıntıya rağmen kentte işlerin iyi gittiğini ve AK Partide takdir edilecek bir yarış olduğunu söyledi.

A+A-

Yüksel, "Şu bir gerçek ki, mülteci yoğunluğu, terör meselesi, sınır kenti olması, iç göçün yoğunluğuna rağmen işler iyi gidiyor. Ortada başarılı bir valisi, başarılı belediyeleri, iyi hazırlıklı, donanımlı bir milletvekili heyetimiz var" diye konuştu. 

AK Parti'de kongre sürecini de değerlendiren Yüksel, iki merkez ilçeyi beklediklerini belirterek, "Bizde başkan düzeyinde olmayabilir ama mutlaka yönetim düzeyinde ciddi değişiklikler olacak. Gençleştirme, hanımların daha yoğun olduğu bir değişimi bizde istiyoruz, Genel merkezde öyle istiyor" dedi. Yüksel, Şahinbey ve Şehitkamil ilçe kongrelerinin Ekim ayında yapılacağını tahmin ettiğini de belirtti. 

ŞANLIURFA -GAZİANTEP FARKLILIĞI

Yüksel bu arada ilginç bir benzetmede bulundu ve Gaziantep ile Şanlıurfa'nın yer aldığı bölgenin önemine değinerek ""Şanlıurfa ve Gaziantep'te sigorta atarsa Türkiye'de elektrik kesilir. Yani bunu böyle görmek lazım. Onun için bu iki vilayeti diğer vilayetlerden ayrı görürüm, bu iki vilayet bütün bölgenin, bütün Türkiye'nin yükünü çeken vilayetler"dedi. 

GENÇLER VE HANIMLAR TERCİH EDİLECEK

Milletvekili Yüksel, gazetemizi ziyaret ederek Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi ile gündemi, kongre sürecini ve Gaziantep'i konuştu. Kongre süreciyle ilgili görüşlerini ifade eden Yüksel, "Partilerde, yenilenme değişim doğal olan bir şey. Kongreleri de o anlamda bir değişimin, bir dönüşümün, bir yenilenmenin bir bayrak değişiminin günleri olarak görmek lazım. Tayyip Bey Genel Başkanımız. Değişik, bazen metal yorgunluk, bazen yenilenme adıyla söyleniyor, her partide olmalı aslında. Bu anlamda en az sorunun olduğu yer Gaziantep. Bizde hem seçim başarısı var, özellikle son iki seçimde istikrarlı, düzgün bir gidiş var. O anlamda sıkıntı yok. Değişimin zaruri olduğu yerler var. Türkiye genelinde yüzde 60 öngörülüyor. Bizde başkan düzeyinde olmayabilir ama mutlaka yönetim düzeyinde ciddi değişiklikler olacak. Gençleştirme, hanımların daha yoğun olduğu bir değişimi bizde istiyoruz, Genel merkezde öyle istiyor. Başkan düzeyinde bir değişiklik olmasa bile yönetimlerde halkın teveccüh göstereceği, her kesimin, sivil toplumun ve meslek gruplarının da içinde olacağı bir yönetimi arzu ediyoruz." dedi.

ŞEHİTKAMİL'DE DELEGE KRİTERLERİYLE İLGİLİ YANLIŞLIKLAR OLMUŞTU

Ak Parti'de Şahinbey ve Şehitkamil dışındaki ilçelerin takvimlerinin belli olduğunu söyleyen Yüksel, "Metropol ilçeleri bekliyoruz. Bu iki ilçede benim kanaatim seçim Ekim ayında olabilir. Çünkü Eylül itibariyle genel merkez karar verse bile 15 gün bekleme var. Şehitkamil'de delege kriterleriyle ilgili yanlışlıklar olmuştu, oda insan hatası diyelim. Her mahallenin aldığı oy itibariyle alması gereken delege sayısı var, ayrıca yıl itibariyle de uyum gerekiyor. Genç ve kadın kotası gibi konular, bu da bitti, Ankara'ya bildirildi. Genel merkezin kararını bekliyoruz. Ancak şunu söylemek istiyorum, Gaziantep en rahat, en istikrarlı illerimizden birisi. Bizler bir emanet taşıyoruz. Bunun süresi belli, bizden sonra birileri taşıyacak. Ak Parti büyük bir parti, büyük bir camia, büyük bir siyasi hareket. Bu siyasi harekatta görev almak isteyenler olacaktır. Yani taliplisi çok olacaktır. Hizip olmadan, bölünme olmadan, ayrışma, kavga gürültü olmadan bunları çözmek önemli, çözüyoruz da. Bunun da nedeni samimiyet, davaya olan inanç, hizmet, insan odaklı çalışmadan kaynaklanıyor" diye konuştu.

FATMA HANIM DEVLETİ TANIYOR,MİLLETİ BİLİYOR

Milletvekilleriyle ortak akılla, uyum içinde çalıştıklarını, hepsinin de birikimli  donanımlı kişiler olduğunu anlatan Yüksel, belediye başkanlarına da övgüler yağdırdı. Yüksel, "Beraber koştuğumuz, çalıştığımız insanlar, kendi alanında Türkiye'ye mal olmuş insanlar. Dünyanın tanıdığı Mehmet Şimşek var. Yine Abdulhamit Gül ve diğer arkadaşlar. Hepsi de bölge siyasetinin bildiği, Türkiye'nin tanıdığı, gıpta ettiği kendi sahasında doyuma ulaşmış ve bir birikim bir tecrübe donanımında olan insanlar. Bunların hiç bir kaprisleri yok, sadece ve sadece bölgemize, ilimize ne hizmet yaparız derdinde olan insanlar. Şahsım doğduğum günden beri siyasetin içindeyim. Babam 3 dönem belediye başkanlığı yapmış. Diğer arkadaşlarım çok birikimli. Böyle bir kadroda görev yapmak bir ayrıcalık, kendimi siyaseten çok mutlu hissediyorum. Ciddi bir kadro harekatı yürütüyoruz. Belediyelere gediğimiz zaman ciddi bir donanım var. Fatma hanım bakanlık, milletvekilliği yapmış, sahayı biliyor, devleti tanıyor, milleti tanıyor. İlçe belediye başkanları yine öyle" diye konuştu.

AMANOS TÜNELLERİ PROGRAMA ALINDI

Yüksel, Gaziantep'in zor bir süreçten geçtiğini, mülteci yoğunluğu, terör meselesi, sınır kenti olması, iç göçün yoğunluğuna rağmen iyi gittiğini dile getirdi. Yüksel, "Başarılı bir valisi, başarılı belediyeleri, iyi hazırlıklı, donanımlı bir milletvekili heyetimiz var. O nedenle bu çok karmaşık ,zorlukları olan kent çok iyi gidiyor. Eksiklikler olmazmı elbette vardır, fakat sürece baktığımızda, coğrafyanın zorluğuna baktığımızda, Gaziantep'in konumuna baktığınızda başarılı ekibi ben bir şans olarak görüyorum. Bu ekiple, zorlukları büyük projelere çevirme de kolay oluyor. Düzbağ, Gaziray, Kuzey Şehir ve diğer mega projelerde vekiller olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Gaziantep'in ufkunu açacak, limana ulaşacak Amanos tünellerinin açılmasıyla ilgili güzel bir gelişme yaşadık. Bu projenin programa alınması ciddi bir atılım. İyi gidiyoruz" dedi.

BAYRAMLI MECLİSE GELECEK

Milletvekilleriyle birlikte kentin sorunları ve projeleri için çalıştıklarını söyleyen Yüksel, "Gaziantep-Birecik arası yol, faal bir yol. Gaziantep-Şanlıurfa Birecik yoluyla ilgili bakanlığın yanı başında oto yol var, gerek yok gibi bir yaklaşım vardı ve hep erteleniyordu. Fakat ısrarla o yolun üzerinde 10 bin araç geçtiğini, yoğun trafik olduğunu ölümlü kazalar olduğunu dile getirdik. Şu anda ihalesi bitti bu ay yapımına başlanacak. Birecik'e kadar 60 km'lik etap duble yol olacak. 2.5 Milyon m2'lik Bayramlı bölgesinin mera alanından çıktığını anlatan Yüksel, "Burası dağlık bir alan. Milli Emlak'tan devraldık. TOKİ'ye devroldu. Bu bölgeyi çok önemsiyoruz. Belediyelerimiz bekliyor, uzun bir uğraş verdik. İmzadan çıktıktan sonra kentsel dönüşüm yapılacak. GATEM çalışanlarının konut sıkıntısı giderilecek. Yine Geneyikle ilgili konuyu da çözüme kavuşturduk. Maliyede çalışan 1600 kişi konut için uğraşıyorlardı. Onu sonlandırdık. Bu ay büyükşehir meclisine gelecek. Şehri yayarak sıkışıklığı çözmemiz lazım" dedi.

VATAN, CİNDERESİ MUTLU MU?

Gaziantep'in model bir kent olduğunu, neredeyse Türkiye'deki her ilin temsil edildiği bir il olduğunu kaydeden Yüksel, "Bin yıllık kardeşliği en iyi gösteren ve uygulayan bir il. Üreten, bölüşen bir il, ayrılığa fırsat vermeyen bir il. Gaziantep'i bir bütün olarak görmek lazım. Vatan, Cinderesi mutlu ise siz İbrahimli'de imarlı alanlarda mutlusunuz. Bu bölgeleri mutlu etmemiz lazım, onun derdindeyiz, hizmeti en fazla onlara götürmemiz lazım. Kentsel dönüşümü en iyi şekilde yapmalıyız. İnsanca yaşam için ne gerekiyorsa bizim o bölgelerde yapmamız lazım. Ve onların kendilerini Gaziantep'e ait hissetmelerini sağlamamız lazım. Bunu da sosyal dokuyu koruyarak, farklılıkları zenginlik olarak görerek, ama tek vatan, tek millet olgusuyla tüm Türkiye'ye sunarak yapmalıyız. İşte biz bunu yapıyoruz" dedi.

BELEDİYE BAŞKANLARIMIZI ÖRNEK GÖSTERİYORUM

Başka illerin belediye başkanlarına Gaziantep'in belediye başkanlarını örnek gösterdiğini belirten Yüksel, "Hem büyükşehir başarılı, hem ilçelerimiz başarılı. Artan nüfusa, şehirciliğin bu kadar yoğun olduğu yerde hem konut, hem ulaşım sorunu bunlar ciddi sorunlardır. Belediyelerin de Allah yardımcısı olsun, bu kadar yoğun göç alan bir yerde planlama yapmak, uygun yerlerde planlama yapmak, alternatif caddeler yapmak, ulaşımı rahatlatmakta çok kolay bir şey değil. Avrupa kentlerine baktığınız 50 yıllık nüfus projeksiyolarında nüfusları aynıdır. Münih, Frankfurt, 20 yıl önce nüfusu neyse 20 yıl sonra aynı.Çok çalışacağız, hep beraber çalışacağız, basın da üzerine düşeni yapacak. Memleket bizim, ülkede bizim. Birlik beraberlik olma zamanı. Problemsiz yer yok elbetteki problemler olacak. Bu problemleri çözecek iradede, güçte var. Allah'a şükür böyle bir ekipte var. Bunu da sivil toplum örgütleriyle, hep beraber bir inci olmaya Gaziantep'i bir inci şekliyle muhafaza etmeye ve bütün dünya vitrinine sunmaya çalışmalıyız" dedi. 

HEPSİNİ AYAĞIMIZIN ALTINA ALMIŞIZ

Yüksel, Gaziantep'le, Şanlıurfa'yı sosyal yapı itibarıyle Türkiye'nin sigortası vilayeti olarak gördüğünü belirterek şöyle konuştu: "Şanlıurfa ve Gaziantep'te sigorta atarsa Türkiye'de elektrik kesilir. Yani bunu böyle görmek lazım. Onun için bu iki vilayeti diğer vilayetlerden ayrı görürüm, bu iki vilayet bütün bölgenin, bütün Türkiye'nin yükünü çeken vilayetler. Bu vilayetleri onun için çok donanımlı çok iyi hale getirmemiz lazım. Ve buradaki iki vilayetin de nüfus itibariyle ciddi bir geçirgenliği de var. Bir aile gibi görmek lazım, bir kardeş gibi görmek lazım. Gaziantep'te 400 bin 500 bin Şanlıurfalı'nın yaşadığını söylüyor. Bunlar çok önemli değil neticede orası da bizim, burasıda bizim. Yani ben şimdi Birecik belediye başkanlığı yaptım, Birecik hep kendini Gaziantep'in bir parçası hisseder. Niye çünkü bir Fırat ayırmış, Gaziantep'e 50, Şanlıurfa'ya 90 km uzaklıkta. Fakat baktığınız zaman kendini birbirine yakın hisseden, akrabalık ilişkilerinin kız alıp kız verme ortak kaderi olan kadim şehirler bunlar. Burada olmamı da inanın bir misyonun gereği hissediyorum. Benim sorumluluğum misyonum daha yüksek. Bölgecilik, ırkçılık, aşiretçilik biz bunların hepsini ayağımızın altına almışız."

ELBETTE GİDECEĞİZ, AMA...

'Siyasetçi halkın içinde olmalıdır. Bizler faniyiz. Hoş seda bırakmak istiyoruz' diyen Yüksel, konuşmasını şöyle bitirdi:" Siyaseti bir yaşam tarzı olarak gördüğünü, yaptığı hizmetlerle hoş bir seda bırakmak istediğini dile getiren Yüksel, "Kendi yaşamımı siyaset üzerine kurgulamışım. Doğduğumda babam belediye başkanıydı ve ben hep siyasetin içinde oldum. Hep halka hizmet etmenin bir erdem olduğunu, görerek, yaşayarak bu noktalara geldim. Bugünde brada bu işin hakkını vermek istiyorum. İnsanların yüzünü güldürmek, insanları mutlu kılmak istiyorum. Ve bu misyonumun, yükümünde ağırlığının farkındayım. Hamd olsun Gaziantep gibi Türkiye'nin en önemli kentinde milletvekilliği yapıyorum. Lider oy alıyor, parti oy alıyor gibi bakmamak lazım, ben burada katkı koyan, partinin sırtına kambur olmayan, partinin yükünü taşıyan, insanının yükünü taşıyan siyaset anlayışını benimsiyorum. Ve geldiğimiz günden beri Gazantep'te ilk defa bir ofisi olan, ofisi sürekli açık olan, vatandaşın kapısı olan, vatandaşa dokunan, vatandaşın kendisine kolay ulaşabilir olduğu siyasi bir portre çizmek istiyorum, bir tarz koymak istiyorum. Liderimizin defalarca dile getirdiği, efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik sözü doğrusudur. Ben bölgenin veya bir kesimin vekili değilim, ben Gaziantep'in bütün insanlarının hizmetkarıyım. Siyasetçi halkın içinde olmalıdır. Bizler faniyiz. Hoş seda bırakmak istiyoruz. Elbette gideceğiz, fakat diyoruz ya Gaziantep Türkiye'nin lokomotifi, bu lokomotifin de bir motifi olursak bu bize büyük bir gurur, onur, şereftir. Beni bir yere taşıyacaksa halk taşısın taşımayacaksa halk taşımasın. " Meral KINACILAR

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum