-Büyükşehir'deki küçülme diğer belediyelere örnek olmalı 

- Biz Rıdvan Fadıloğlu’nun kaybedeceğini biliyorduk

- Oğuzeli'nde Sait Kılıç’a mikro milliyetçilik kaybettirdi

- MHP’nin bir belediyesi vardı, şimdi yine bir belediyesi var

-Oğuzeli şimdiden Mobing uygulamaya başladı

-Büyükşehir meclisinde etkiliyiz, Fatma Şahin'den memnunuz

MHP’nin bu seçimlerden söylentilerin aksine başarıyla çıktığını belirten Bozgeyik, Şehitkamil'de CHP'nin kazanmadığını tam aksine AK Parti'nin kaybettiğini iddia etti. Bozgeyik bu arada “Bizim bir belediyemiz vardı, şu anda yine bir belediyemiz var. Bu seçimlerde 15 olan meclis üyesi sayımızı 22’ye çıkardık, büyükşehirde grup kurduk” dedi. Bozgeyik ayrıca Oğuzeli Belediyesi’nde MHP döneminde işe giren çalışanlara mobing uygulandığı iddiasında da bulundu.

Gazetemizi ziyaret eden MHP Gaziantep il Başkanı Mustafa Bozgeyik, Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi’yle seçim değerlendirmesinin yanı sıra ekonomide yaşanan sıkıntılar, emekli ve dar gelirlilerin durumu ile ilgili de görüşlerini paylaştı. Bozgeyik sorularımıza içtenlikle yanıt verdi.

OĞUZELİ MERKEZİ’NDEKİ SEÇMEN AHMET BOZGEYİK’E OY VERMEDİ

Bozgeyik öte yandan, Oğuzeli merkezde mikro milliyetçiliğin seçimlerin kaybedilmesinde önemli etkisi olduğunu dile getirdi. Bozgeyik, “Oğuzeli merkezde mikro milliyetçilik var. Yani Oğuzelicilik. Ahmet Bozgeyik naif bir insan. Eğer CHP Oğuzeli merkezde kendi oyunu alsaydı Sait Kılıç seçimi kazanırdı. Mustafa Dinçkan aday olsaydı Bekir Öztekin ikinci sırada olamazdı. Yarış Sait Kılıç ile Mustafa Dinçkan arasında geçerdi. CHP’nin merkezdeki seçmeni Ahmet Bozgeyik’e oy vermedi, Bekir Öztekin’e yüklendi. 2023 yılında 400 oy alan Yeniden Refah Partisi’nin 7 bin oy alması siyasetin mantığına ters” dedi.

RIDVAN BEY’İN KAYBEDECEĞİNİ BİLİYORDUK

Sorumuz üzerine Rıdvan Fadıloğlu’nun seçimleri kaybedeceğini önceden bildiklerini dile getiren Bozgeyik şunları söyledi: Rıdvan Beyin kaybedeceğini biliyorduk. Biz Şehitkamil’i boşuna istemedik. Sıkıntı olduğunu Ak Partili yöneticilere de izah ettim. Sahada sıkıntı var dedim. Sahayı biliyorum 14 Mayıs’ta yaşadım. Kaldı ki siz adam aday değilim dedi onun üzerine getirip koyarsanız olacağı buydu. Açık söylüyorum, Şehitkamil’de MHP aday çıkartsaydı, ittifakta kazanırdık. Ak Parti Şehitkamil’de başka bir aday koysaydı yine kazanırdı. Çünkü Fadıloğlu’na büyük tepki vardı.”

Doğan sahadan ayrılmıyor Doğan sahadan ayrılmıyor

ŞEHİTKAMİL’DE CHP KAZANMADI, KAZANDIRILDI

‘Şehitkamil’de CHP kazanmadı, kazandırıldı’ diyen Bozgeyik şunları dile getirdi:”Şehitkamil’de CHP kazanmadı, Ak Parti kaybetti. CHP Gaziantep’te maksimum alacağı oyu aldı. 14 Mayıs’ta Gaziantep’te CHP’nin aldığı oy 240 bindi, yine aynı oyu aldı, bir artısı yok. Sandığa gitmeme ve giden seçmenin Yeniden Refah Partisine oy vermesi CHP’yi burada kazandırdı. İşin doğrusu bu. CHP kazandırıldı.”

BİR BELEDİYEMİZ VARDI, YİNE BİR BELEDİYEMİZ VAR

Sorumuz üzerine Bozgeyik, MHP olarak ne kadar oy aldıklarını hesaplamalarının biraz zor olduğunu ancak meclis üyeliği ve belediye noktasında kendilerini başarılı bulduklarını belirterek şöyle konuştu:”Bizim Gaziantep’te bir belediyemiz vardı, yine bir belediye aldık. Araban belediyesi Oğuzeli belediyesi ile aynı ölçekte. Özellikle meclis üyeliklerinde sayımızı artırdık. Bizim 2024 öncesi tüm ilçelerde 15 meclis üyemiz vardı bu dönem 22’ye çıktık. Gaziantep büyükşehirde 3 belediye meclis üyemiz vardı 7’ye çıktık. Büyükşehir’de grup kurduk. Biz bu anlamda baktığımızda partimizi başarılı görüyoruz.

FATMA ŞAHİN ENCÜMEN’DE DOĞRU BİR KARAR VERDİ

Bu arada Büyükşehir’de komisyon seçimleri güzel oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, encümene CHP’li bir meclis üyesini de yazdı. Encümende hem CHP, hem MHP, hem de Ak Parti’den üyeler oldu. Diğer komisyonlar mecbur ama encümene CHP’li üye almayabilirdi. 5 üye var isterse 3 Ak Parti, 2 MHP yapabilirdi. Ama 2 Ak Parti, 2 MHP, 1 CHP yaptı. Sayın Başkan birliktelik olsun, onlarda katılsın dedi, doğru bir karar güzel oldu.”

FATMA ŞAHİN, BÜYÜK DESTEK VERDİ

MHP olarak seçim sürecinde Ak Parti ile uyum içerisinde çalıştıklarını anlatan Bozgeyik, Merkezde kendi adayları olmamasına rağmen bir Seçim koordinasyon merkezi kurduklarını anlattı. Bozgeyik, ”Ak Parti’nin seçim koordinasyon merkeziyle işbirliği halinde çalıştık. Küçük yerlerde tabanlarımızın problem yaşadığı yerlerde yaşanan sorunların çözümü noktasında bize destek veren Sayın Fatma Şahin’e teşekkür ediyorum. Meclis İdare Amirimiz Sermet Atay, tüm teşkilatlarımız Cumhur ittifakının kazanması için çalıştık. Nurdağı ve İslahiye’deki sonuçlara bakıldığında MHP’nin katkısı ortaya çıkar. Nurdağı’nda 50 oy, İslahiye’de 1000 civarı bir oyla kazandı. Nizip’te de katkı verdik ancak Yeniden Refah Partisi’nin Ak partiden aldığı oyla CHP kazandı. Karkamış çok değişik bir yer, vatandaşın takdiri” diye konuştu.

YENİDEN REFAH’IN OYLARI KALICI DEĞİL

Bozgeyik, seçim sonuçlarına ekonomik sıkıntıların olumsuz etkisinin olduğunu belirtti. Bozgeyik, “Milletimiz bir uyarı verdi bize. Uyarıyı aldık. Ben Yeniden Refah partisine verilen oyların kalıcı olmadığını düşünüyorum. Sadece sandığa gitmeyen kesimin bu seçimin Gaziantep ve Türkiye genelinde kaybedilmesinde büyük etkisi var. Seçmen bir mesaj vermiştir, bizlerde bu mesajı aldık. Çalışmalara başlayacağız, kırsal kesim bize çok büyük destek verdi oralara gideceğiz. Seçimsiz dönemimizde MHP olarak yoğun bir şekilde ev ev, köy köy gezeceğiz, partimizin vizyonunu anlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

GASTRONOMİ VE TURİZM KENTİYİZ

Bozgeyik, Gaziantep’te bayramda yeme içme sektöründeki işletmelerin kapalı olmasının sıkıntı yarattığını, ancak önümüzdeki bayramda bunların yaşanmaması için yetkililerin gerekli önlemleri alacağını belirtti. Bozgeyik, “Gaziantep geleneksel olarak bayramda kapalı işletmelerle anılan bir yer. 60 yıldan beri işletmeler genelde bayramlarda kapanır. Ancak artık gastronomi şehriyiz, turizm şehriyiz. İdarecilerimiz bu iki yöne bir noktada buluşturacaktır” dedi.

KAMUDA TASARRUF ŞART

Yüksek enflasyonun Gaziantep’i de etkilediğini, en çok da dar gelirli ve emeklilerin mağdur olduğunu belirten Bozgeyik enflasyonun düşeceğinden umutlu olduğunu anlattı. Bozgeyik, “Hükümetin ekonomik politikalarının sonucunda Türkiye’de yüksek enflasyonun düşeceğine inananlardanım. Önümüzdeki yıl enflasyonun duracağını, durağan enflasyona geçileceğini, Türk lirasının kıymetleneceğini düşünüyorum. Bu dönemde kamu tasarrufu önemli, fuzuli yatırımların durdurulması önemli. Önceliğimiz ekonomik sistemin disipline edilmesi, dar gelirli ve emekliye yönelik çalışmaların artırılması. Hükümetin makam araçlarıyla ilgili tasarrufa gidilmesi kararı yerelde de paralel yürümeli. Büyükşehir Belediyesi küçülüyor. 22 daire 15’e düşürüldü. GASKİ küçülüyor. Bu diğer belediyelere de örnek olmalı” şeklinde konuştu.

BELEDİYEDE MOBİNG İDDİASI

Oğuzeli Belediye Başkanlığına seçilen Bekir Öztekin’in ‘Oğuzeli’nde 10 yıldan beri bir çivi çakılmamış, belediye MHP’nin aile şirketi haline dönmüş ve saltanat sürdürülmüş’ sözlerini eleştiren Mustafa Bozgeyik şu açıklamayı yaptı:”Biz MHP’nin kurumsal kimliğini savunmakla mükellefiz. Bu açıklamaya hakaret etmeden cevap verdik. Siyasi üslup içerisinde ifadeler kullandık. Ayrıca bize aile şirketi diyen kişi, bugün neler yapıyor. Duyduğumuz bilgilere göre, özellikle oğlunun ve yakın akraba çevresinin şu anda hiçbir görevi yokken Oğuzeli belediyesini dizayn ettiği söyleniyor. Orada çalışan insanların çağrılıp mobing uygulandığı, zoraki görev değişikliklerine gönderildiği söyleniyor. Çalışanlara buradan gidin, başka yerde iş bulun diyorlarmış. MHP döneminde işe alınan ve memur olan birçok arkadaşımıza şu anda yoğun şekilde mobing uygulanıyor. Hem de belediyede resmi görevi olmayan belediye başkanının oğlu ve yakın akraba çevresi tarafından. Bunlar tarafından insanlar çağrılıp hem tehdit, hem şantaj, hem de sürgün ederiz anlamındaki ifadelerle oradaki insanların ekmeğiyle oynanıyor.” Meral KINACILAR ERBEKTE, Leyla ÖZEKŞİ POLAT