Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

YETMEZ AMA EVET

A+A-

Gaziantep spor tesisleri bakımından çok ihmal edilmiş bir kent. 30 yıl geriye gittiğinizde spor şehri görüntüsüne sahip kent, yıllar boyunca bu konuda daha ileri gideceğine, maalesef hep geriye gitmiştir. Mevcut spor alanları, tıpkı yeşil alanlar gibi beton yığınına döndürülmüştür. 30 sene önceye kadar sadece 25’den fazla mahalli futbol sahaları var iken, bu rakam yakın zamana kadar 2’ye 3’e düşürülmüştür. Ama gerek 2018 yılında şehrimize atanan Vali Davut Gül ile 2019 da tayin olan gençlik spor il müdürü Muhittin Özbay Gaziantep’e geldikten sonra spor tesisleri konusunda hareket sağlanmıştır.  Buna Büyükşehir ve Şehitkamil ve Şahinbey ilçelerimiz ayak uydurmuşlardır.

KENT BÜYÜK, SPOR TESİSLERİ YETERSİZ

Ne var ki yılların ihmali Gaziantep için büyük kayıp olmuştur. Öyle ki, salon deseniz okulların resmi müsabaka oynamaya elverişli olmayan salonlarını katmadığım için genel anlamıyla sadece bir Karataş salonu vardır diyebilirim. Akkent de var ama kullanımı sınırlı tutulduğu için yeterince faydalanılamıyor. Sayın Fatma Şahin küçük boyutlu Talat Özkarslı spor salonuyla hamle yapmış, Sakıp Özberk salonuyla hiç değilse salon sporlarına kısmi hareket getirmiştir. Sayın Şahin’in projelerinde spor bakanlığıyla birlikte ortak hareket edilerek spor salonların arkasının geleceğini biliyorum elbette. Spor branşları içinde Şahinbey Belediyesinde Mehmet Tahmazoğlu’nun ilk başlarda kararlı çabası sonucu Atletizm sahası ve Ampute müsabakaları oynanabilen bir saha yapmıştır. Akkent'teki spor köyü tesisleşme açısından önemli kazanımdır. Şehitkamil futbol sahaları konusunda elbette bir adım öndedir. Gazikent ve Merveşehir'deki stadın yanısıra, Beykent’te tam nizami olmasa da şimdilik yetebilen bir saha vardır. Asım Güzelbey döneminde Çimento kavşağının yanındaki Seyrantepe’de suni çimli saha, Fatma Şahin’in yaptırdığı Hasan Celal Güzel ile eski Batur sahası yeterli olmasa da iş görmektedir. Bunlara birde yıllardır atıl duran Aktoprak sahasını eklemek lazımdır. Yüzme olarak yıllar önce yapılan Şehitkamil’deki Alleben yüzme salonu, Şahinbey’de Akkent, Yeşilkent ve Özgecan yüzme salonları ile nihayet bitirilme aşamasına gelebilen Olimpik yüzme havuzunu unutmamak gerekir. 

SPOR ŞEHRİ DEMEK İÇİN MEVCUT TESİSLERİN EN AZ 5 MİSLİ TESİS YAPILMALI

Ama bunların hepsini topladığınızda eğer spor şehri diyeceksek, bunlar Gaziantep için devede kulak kalacak tesislerdir. Yani bu şehre yetecek noktada değiller. Aslında bu şehirde spor faaliyeti gösteren kulüpler de yeterli değil. Ne var ki bu tesis fakirliğinde mevcutlar bile çok sıkıntı çekiyor. Bakın bu kentte bilebildiğim kadarıyla, eksiğim varsa Muhittin müdür düzeltsin, faaliyet gösteren 55 mahalli futbol takımı, 2 kadın voleybol takımı, 5 Hokey erkek takımı, 4 kadın Hokey takım, 3 Engelli basketbol takımı,  3 Bal ligi takımı, 3 Ampute futbol takım, 3 Hentbol takımı, bir de engellilerin oturak Voleybol takımı var. Her kulüp yetkilisiyle teknik adamlarla konuştuğunuzda, hepsinin de tesis konusunda dertli olduğunu göreceksiniz. 

 BUNU İLK KEZ SİZLERLE PAYLAŞACAĞIM

Bu gerçekleri sizlerle üzülerek paylaşıyorum. Çünkü yıllardır Gaziantep’in kanayan yarasıdır spor tesislerinin bir bir yok edilmesi. Bu şehir spor tesisi konusunda kesinlikle ihmal edilmiştir. Ben yıllardır üzerime düşeni fazlasıyla yaptığıma inanıyorum. Hatta yaklaşık 3 yıl önce Gaziantep’te spor tesisleri dahil olmak üzere, kulüpler ve sistem konusunda ısrarla çalışma yapmam için yapılan görev teklifini zor da olsa kabul edişimden sonra yaşadıklarım, aslında bu şehrin tesisleşme konusunda geride kalış sebeplerinden birisidir. Çok kararlı biçimde benden istenen, o nedenle geniş fonksiyonlu şekilde hazırladığım proje, eğer sözler tutulup cesaretle hayata geçirilebilseydi, isim babalığını yaptığım SPOR ŞEHRİ GAZİANTEP gerçek anlamıyla bu kimliğe bürünecekti. Gaziantep’in her bölgesinde demografik yapısı itibarıyla farklı spor branşlarının faaliyet gösterileceği tesisler yapılacaktı. Olmadı maalesef. Bunu da ilk kez sizlerle burada paylaşmak zorunda kaldım…  

BU KAMPÜS BİR BAŞLANGIÇTIR. VALİ DAVUT GÜL DEVAM ETMELİDİR

Gelelim bu konuda söyleyeceklerime… Özellikle 26 Ekim 2018 tarihinde Gaziantep’e atandıktan sonra birçok konularda olduğu gibi spor konusunda da duyarlı davranan Vali Davut Gül’ün, benim 3 yıl önce hazırladığım geniş kapsamlı proje içinde yer alan spor lisesi kampüsü için bakanlıkla harekete geçip şimdi bitme aşamasına getirdiği Spor Lisesi bile Gaziantep’in sporda tesis açısından önemli bir kazanımı olmuştur. Bu kampüste 24 derslikli bir okul, 300 kişilik pansiyon, çim saha, tenis kortları, spor salonu,12 dairelik lojman, antrenman sahaları, atletizm pisti ve bir havuz olacak. Bu proje Türkiye’nin gerçekten sayılı projelerinden birisi. Geriye dönüp baktığımızda 2007 yılında başlayan proje sürekli ötelenmiş. Diğer spor tesislerinde olduğu gibi bir kenara bırakılmış. Ama Davut Gül göreve geldikten sonra kolları sıvamış ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başta olmak üzere Fatma Şahin ve Milletvekillerimiz ile el ele verip hareke geçilmesini sağlamış. Böylece futboldan voleybola, basketbola kadar Gaziantep’te olan bütün branşlara hizmet edecek bir altyapımız oldu. Sayın Gül başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Böylesine geniş kapsamlı kampüslerin sayısının artması, şehrin tüm bölgelerinde spor tesisleri için harekete geçilmesini temenni ediyoruz. Bu tesis daha işin başıdır. Çünkü 3 milyona yaklaşan nüfuslu Gaziantep’e kesinlikle yetmeyecektir.  

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum