1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Yargıda eylem planı hazır
Yargıda eylem planı hazır

Yargıda eylem planı hazır

DEVA Partisi Gaziantep Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Mehmet Budak Türkiye’de adalet ve yargı camiasının karşı karşıya olduğu sorunlara değinerek çözüm önerilerinde bulundu.

A+A-

Toplumun adalete ve yargıya olan güveninin en alt seviyeye indiğini vurgulayan Budak “Bu kapsamda toplumun kanayan yaralarından biri olan  OHAL KHK’leri ile işlerini kaybetmiş ve yargı kararıyla suçsuz bulunmuş, kovuşturmaya yer olmadığına ve beraat kararı almış  veya haklarında adli bir soruşturma bulunmayan kişilerin görevlerine ivedilikle dönmelerini sağlayarak hak ve itibarlarını iade edeceğiz.” Diye konuştu.

KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA

“Yargı Eylem Planı’’ ile hukuk ve adalet alanında yapmayı planladıkları reformları kamuoyu ile paylaştıklarını bu eylem planı ile hukuk fakültelerinden barolara, avukatlık mesleğine, tüm yargı kurumlarını ve meslek mensuplarını kapsayacak şekilde kapsamlı bir çalışma ortaya koyduklarını belirten Budak

Türkiye’yi, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkeme kararlarının keyfi olarak uygulanmadığı bir ülke olmaktan çıkaracaklarını söyledi.

ADALETE GÜVEN ARTACAK

“Vatandaşlarımızın gece ya da sabahın erken saatlerinde evlerinden alınmadığı herkesin kendisini hukuki güvenlik içinde hissettiği, herkesin hak arama özgürlüğünün teminat altına alındığı bir yargı sistemi inşa edeceğiz. Bu minvalde avukatlık mesleğine anayasal statü kazandırıp barolar ile savunmayı güçlendireceğiz.  Vatandaşlarımızın yargıya olan güvenini arttıracak ve adalete erişimini temin edecek tüm adımları kararlılıkla atacağız. Bu manada yargının iş yükünü hafifleterek etkin soruşturma ve kovuşturmaların önünü açmak için yargı üzerindeki baskılara son vereceğiz. Hukuk devletinin olmazsa olmazı yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığının teminat altına alınmış olmasıdır. Bu kapsamda HSK’nın yapısını ve seçilme usulünü değiştirerek yüksek yargı üzerindeki siyasi taassubu ortadan kaldıracağız" HABER MERKEZİ

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.