Çevremizde herkesi olduğu gibi görmek ve olduğu gibi kabul edip sevgi göstermek, her an nazını çekmek, bence kolay değildir. Eğer dostluğa, paylaşmaya, anlayışlı olmaya, katkısı olmuyorsa, sürekli hoş görmek mümkün değildir.

Agresif insanlar hassasları incitip eziyorsa, kaba insanlar ikide bir nazik insanların kalbini kırıyorsa, cimriler cömertleri sömürüp duruyorsa, tek yanlı bir anlayışın ömrü uzun değildir.

O sinirli konuşur, hoş görelim diyorlar. Buna karşı ona da, gönül kırma denmeli.

Karşılıklı olmayan hoş görü, asla uzun sürmüyor. Olduğu gibi kabul etmek, herkes için denmeli. Makbul biri değilse, onu olduğu gibi kabullenen kaç kişi çıkar?

Geçimi zor insanlar, özeleştiri yapamazlar. Tartışma ortamından, çok kolay çıkamazlar.

Dillerini tutamaz, hiç sakin olamazlar. Her gün bir dost kırmaktan, asla kurtulamazlar.

Olduğu gibi kabul etmek nereye kadar? Bence işin doğrusu, bir yere kadar.

Huzurlu yaşamak için, batmışla bitmişe zaman ayırmamak, nankör ve küstaha kafayı takmamak, vefasızı unutmak, sevgisizden kaçmak ve bir pire için de, yorganı yakmamak gerekiyor. Dikeni çok gülün uzağında durmakta fayda var. Çünkü yaprağın şefkati, bir gülde yoktur. Agresif insanlarla asla tartışmamalı. Çünkü onlarda haksız tenkit etmeleri için bahane çoktur.

Narsis (kendine hayran) olan insanlarla arkadaş olmamakta fayda vardır. Övünüp durmaktan asla vazgeçemezler. Kibirli sanatçılar da rakip tanımazlar. Onlar hiç kimseyle geçinemezler.

Birine 'Ben seni seviyorum' sözü çok sık ve kolay kolay söylenmez. Tam tersi olarak yine birine 'Seni Sevmiyorum' sözü de kolay söylenmemeli. Âşıkların artı eksi söylemleri hariçtir tabi. Bir insan bize kırılsa, ona alıngan deriz. Belki hata bizdedir, bunu hiç akla getirmeyiz.

Hassas insanlar güzel sözler söyleyince, onu dinleyen herkes takdir eder hoşlanır. Oysa kalbini kıran birine gücenirse, bu hassasiyeti suçmuş gibi haşlanır ve ona hemen alıngan sıfatı takılır. Bu haksızlıktır ve haksızlık ikinci bir haksızlıkla telafi edilemez. Bir kaba davranış bir kaba sözle asla düzeltilemez. Onur kıran hiçbir söz, kolay söylenmemeli. Özür dilemesini bilmeyen, hatasını düzeltmek için gönül almayan insanlar, ömür boyu istenmeyen kişi olarak kalırlar. Bu tiplere örnek her yerde ve her meslekte vardır. Toplum onları zamanla tasfiye eder. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım…