Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖKKEŞ ÖZEKŞİ

A+A-

*BU GİDİŞ TEHLİKE İŞARETİ
*6 MAÇTA 3 PUAN
*HAKEMİN VERMEDİĞİ PENALTI
*TRAFİK.. TRAFİK.. TRAFİK..
*UKOME TRAFİK GERÇEĞİNDEN UZAK
*PARKOMAT ADRESLERİ YANLIŞ YERLERDE
*İNÖNÜ CADDESİNDEKİ İŞKENCE
*HERKES ARABASINI İŞYERİNİN ÖNÜNE PARKEDİYOR
*KENT KONSEYİ ÇALIŞMA YAPACAK

*BU GİDİŞ TEHLİKE İŞARETİ

Gençlerbirliği'nin niyeti daha maçın başında belliydi..Yani 1 puana asla razı değil, galibiyeti hedeflemiş görüntüdeydi.. Buna karşılık Gaziantepspor'lu futbolcularda bir durgunluk bir isteksizlik, bir rehavet havası hakimdi.. Maçın başlarında gelen gol Gaziantepspor'u silkelemeye yetmedi.. Ataklar yapılıyordu ama pozisyon üretme konusunda büyük fakirlik yaşanıyordu. Dönen toplarda ise Gençlerbirliği yine tehlike yaratıyordu.. İlk yarı boyunca karşılıklı atakların gol getirmediğini izlerken, hepimizin kafasında ikinci yarı Mesut Bakkal'ın nasıl hamle yapacağı şekillenmeye çalışıyordu.. Diyorduk ki, "ikinci yarının ilk 10 dakikasında golü bulursak, maçı koparırız".. Ama bu 10 dakikalık bölümde üstün olan yine konuk takımdı.. Kırmızı siyahlıların Ali Bayraktar ve Nigris ikilisine şişirme toplar göndermeye erken başlaması, bence pozisyon yaratma ve üretme fakirliğinin en önemli göstergesiydi.. Sezon başından beri dikkat ediyorum, Mesut Bakkal elindeki oyuncuları iyi kullanma yönünde yeterli bir çalışma yapmıyor..Dün yine bunlardan örnekler yaşadık.. Doldur boşaltlar belki bazen işe yarayabilir, ama uzun soluklu maçlar maratonunda nereye kadar gidebilirsiniz ki.. Dün bunun işe yaradığını ama yetmediğini bir kez daha gördük.. Bu zamana kadar herkese saç baş yoldurtan Ali Cansun, Gençlerbirliği defansının dikkatsizliğinden faydalanarak 2 gol birden attı ve takımına 1 puan kazandıran adam oldu..

*6 MAÇTA 3 PUAN

Son dakikada gelen golle beraberliği kurtarmak sakın ola ki, gerçeklerin üstünü kapatmasın.. Bu takım son 6 maçında sadece 3 puan toplayabildi.. 6x3'ün 18 yaptığı gerçeğinden hareket edersek, bunun sadece 3 tanesi alması, Gaziantepspor adına büyük kayıptır.. Hele dünkü maçta kaybettiği 2 puanın bedeli çok ağırdır.. Rakiplerden Bursa kazanmış, Rize kazanmış, aradaki makas kapanıyor ve Gaziantepspor puan sıralamasında basamak basamak aşağıya düşüyor..

*HAKEMİN VERMEDİĞİ PENALTI

Uğur rakibiyle mücadele halinde önce geride, sonra yan yana geliyor ve hızla önüne geçiyor. Rakibi bu futbolcuyu yere indiriyor ama yanıbaşında bulunan hakem devam diyor.. Hem penaltı hem kırmızı kartlık hareketin Bülent Demirlek tarafından Gençlerbirliği'ne ödül olarak verilmesi, haliyle herkesin tepkisini çekiyor.. Ama değişen birşey yok.. Çünkü kararı o veriyor..

*TRAFİK.. TRAFİK.. TRAFİK..

Kentte trafik konusunun iyice açmaza girdiğini sadece vatandaşın dert yanmayıp, bunu üst düzey yetkililerinin de dile getirip şikayet konusu yapması, artık üzerinde düşünülmesi gereken en önemli konular haline gelmiştir.. Bu kentte yaşayanlar maalesef işyerlerine ve evlerine düzenli şekilde gidememekte, kilitlenen trafik içinde bocalayıp durmaktadır.. Yanlış düzenlemelerin, yanlış politikaların, yanlış tesbitlerin sonucunda insanlar perişan edilmektedir.. Yapılan yeni kavşakların uzantıları ve bağlayıcı yol çözümüne gidilmeyişi, özellikle kent merkezinde incelenmeden, getirisi götürüsü ne olur demeden PARKOMAT yerleri üretilmesi, şehir trafiğini aksatmaktan, yavaşlatmaktan ve kilitlemekten öteye gitmemektedir.. Geçen haftaki yazımda, hava ve şehir içi ulaşım konusunu sadece minibüs ve halk otobüslerine yönelik sıkıntılarına yönelik dile getirmiştim.. Bu yazımın üzerine aldığım telefonların ve bizzat görüştüğümüz insanların şikayetleri ve sıkıntıları, bu trafik sorununun çözülene kadar peşini bırakmamamı gerektiriyor..

*UKOME TRAFİK GERÇEĞİNDEN UZAK

De, bu iş sadece benim yazmam ile çözülecek iş değil.. Hemen belirteyim, sadece trafik polisinin de çözeceği iş değil.. Adına UKOME denilen Ulaşım Koordinasyon Merkezinin yapısıyla da bu sorun çözülmez.. Çünkü orada görev yapan arkadaşların çoğunluğu işin resmiyetinde.. Onların masa başında aldıkları kararların, gerçek yaşam ile alakası olmadığını ancak yaşayanlar bilir.. Bu UKOME’deki arkadaşlar eğer biraz sorumlu davransa idi, Düztepe’ye gidiş yolundaki ucube değişikliğe izin vermezlerdi.. İnsanlara eziyet etmekten, hatta dünyanın belki de en akıl almaz uygulamasını hayata geçirmek gibi uygulamaya imza atmazlardı..

*PARKOMAT ADRESLERİ YANLIŞ YERLERDE

Sıkıntı ve rezalet sadece Düztepe gidiş değil tabii.. Rastgele yerlere serpiştirilmiş ve sokakta boş gezenlerin hiçbir bilgi birikimi olmadan başlarına görevli olarak verildiği parkomat uygulaması da yanlışlarla dolu.. Kavşak ve dönemeç gibi yerlere bile araba parkettiren bu zihniyet böyle yapmakla trafiğin akışını engellediğinin bile farkında değil.. Elbette bazı bölgelerde gerekli, bizlerde destekliyoruz, ama özellikle Karagöz caddesi gibi trafiği kilitlemekten başka işe yaramayan uygulamanın biran önce kaldırılması ve her ne pahasına olursa olsun bu cadde üzerine araç parkedilmemesi formülü üretilmelidir.. Aslında bunun için geçtiğimiz yıllarda bir inceleme yapmış ve çözümün, ara sokaklardaki otoparklarda olduğunu dile getirmiştim.. Biraz çaba gösterilirse, Maarif’te başlayan kilitlenmenin önüne mutlaka geçilecektir. Yeterki kararlı olunsun..

*İNÖNÜ CADDESİNDEKİ İŞKENCE

Aynı kilitlenme sıkıntısı İnönü caddesinde de mevcut.. Doğumevi kavşağıyla birlikte sadece ALT kısmın rahatladığı ama çıkışlarda Başkarakol mevkiine kadar olan bölümün kilitlenmesi, hele bunun belirli saatlerde iyice içinden çıkılmaz hal alması, bu şehirde yaşayanları çıldırtmaya yetiyor, hatta artıyor bile.. Trafik kilitlenmelerine son dönemlerde bir yenisinin daha eklendiğini hatırlatayım isterseniz.. Çok isabetli olduğu konusunda büyük kesimin hemfikir olduğu Tuğay Kavşağının Kalyon Kavşağına gelişe kadar olan şehir içine yönelik trafik akışı belki fazla sıkıntı yaratmıyor.. Ancak Kalyon gelişi, Polis Okulu ve Köy Hizmetlerine yönüne gidiş için yolun kapatılması ve iller bankası önünden geçiş verilmesi, vatandaşı isyan ettirmeye yetti.. Yine UKOME’ye değineceğim ve bu bölüme nasıl müsaade ettiklerinin bir vatandaş olarak hesabını soracağım.. Zaten eski haliyle bu bölge trafiği kaldırmıyordu, şimdi trafik yoğunluğu beş misline çıktı, hiç mi hesap yapılmaz inanın anlamış değilim.. Burada daha birde işyerlerinin önünde parkedilmiş arabalar yüzünden, yol tek aracın geçebileceği yer haline gelmiştir..

*HERKES ARABASINI İŞYERİNİN ÖNÜNE PARKEDİYOR

İşyerlerinin önüne araç parkedilmiş derken, dikkatimi çeken bir uygulama daha var şehrimizde. Yollar zaten iki aracın geçebileceği genişlikte, bunun birisini işyeri sahipleri araçlarıyla kapatıyor.. Birde bu işyerlerinden alışveriş yapmak isteyenler olup geçici şekilde otomobillerini parkedince, trafik ister istemez kilitleniyor.. Oysa bu işyeri sahipleri araçlarını ara sokaklara park etse, çok yerde sorun kalmayacak.. Ama ne bunu düşünüyorlar, nede düşünmelerini sağlayacak bir mekanizma var..

*KENT KONSEYİ ÇALIŞMA YAPACAK

Gaziantep’in en önemli sorunlarından birisi haline gelen kent içi trafik konusuna mutlaka köklü çözüm bulunmalı. Bunun için Kent Konseyi olarak bazı çalışmalarımız olacak.. Bu yönde yürütme kurulunda görev yapan tüm arkadaşlar olarak kesin kararlı olduğumuzu söylemeliyim... Ama biraz da vilayetin, belediyelerin, emniyetin, ulaşımla birebir ilgili dernek ve odaların da, azıcık kıpırdamaları gerekiyor..

Hepinize iyi haftalar

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.