Kripto para bir kez çalındığında geri almak son derece zor. Blok zinciri tabanlı para birimleri izlenebilse de bazıları kullanıcıların anonimliğini korumak için kurulmuştur, bu nedenle dolandırıcının maskesi düşürülemez. Dolandırıcılar izleri daha da gizlemek için kripto parayı mümkün olan en kısa sürede “nakde çevirmeye” çalışacaklardır. 

 

Kriptonun merkezi olmayan yapısı, nereye gittiklerini bulabilseniz bile paranızı geri almanın son derece zor olacağı anlamına gelir. Bazen yapabileceğiniz en iyi şey ikinci kez mağdur olmaktan kaçınmaktır.  Dijital güvenlik şirketi ESET, kripto kurtarma dolandırıcılığını mercek altına  alarak kripto para kullanıcılarının iki kez kurban olmaktan nasıl kaçınabileceklerini inceledi. 

Bir kripto dolandırıcılığının ya da siber saldırının kurbanı olduğunuzda fonlarınız çalınır. Pişmanlık ve utanç duygusu yanı sıra parasal kayıptan kaynaklanan öfke yaşanır. Böyle bir durumda  birçok mağdur için hikaye burada bitmiyor. Birisi size yaklaşıyor veya siz, kripto para kurtarma hizmetleri sunan bir reklam görüyorsunuz. Siz paranızı geri almayı hayal ederken onlar ikinci kez sizi dolandırmaya çalışıyor. Ne yazık ki bu tür “kurtarma dolandırıcılığı” giderek yaygınlaşıyor. Araştırmalar, kimlik hırsızlığı mağdurlarının yaklaşık üçte birinin en az bir kez yeniden mağdur edildiğini gösteriyor.  

Kripto kurtarma dolandırıcılığı nasıl çalışır? 

Kurtarma dolandırıcılığı genellikle bir tür peşin ücret dolandırıcılığıdır. Dolandırıcı, sağladığını iddia ettiği hizmet için önceden bir ücret talep eder ve ödeme yapıldıktan sonra ortadan kaybolur. Ayrıca kripto hesaplarınıza ve/veya kişisel ve finansal bilgilerinize erişim isteyebilirler; bu bilgiler dark web’de satılabilir ve sonraki dolandırıcılıklarda kullanılabilir. Kurtarma dolandırıcıları sosyal medyanın her yerindedir. Kripto dolandırıcılığının kurbanı olmuş ve internette dert yanan kişileri arayıp onlara doğrudan mesaj gönderebilirler. Resmi web siteleri olan meşru görünümlü varlık kurtarma ‘işletmeleri’ kurabilir ve ücretli arama motoru sonuçlarında listelenerek reklam yapabilirler.  

Bu dolandırıcıların karmaşıklığı değişebilir. Bazıları sosyal medyada oldukça basit mesajlar yayımlar. Diğerleri ise dolandırıcılık mağdurlarını doğrudan arayarak polis veya mahkeme yetkilisi kılığına girip çalınan parayı iade edeceklermiş gibi davranabilirler. Diğer durumlarda, dolandırıcılar siber güvenlik forumlarında hizmetlerini tanıtan referans ve reklam karışımı uzun yorumlar bırakabilirler.