1. YAZARLAR

  2. Muharrem Türkoğlu

  3. Lügatıma Mitomani girdi
Muharrem Türkoğlu

Muharrem Türkoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Lügatıma Mitomani girdi

A+A-

 

Her geçen gün dağarcığımıza birçok kelimeler giriyor. Yaşadığımız dünya da bilmediğimiz o kadar çok şeyler var ki bunları öğrenebilmek için gerçekleri yaşamak gerekiyor.
Sosyal medya bu yönde bizi oldukça etkisini altına aldı ve sürekli bizlere bir şeyler öğretiyor. Özellikle Twitter'ı devamlı takip edenler kültürlerini de rahatlıkla geliştirebiliyorlar ama bazı insanlar hastalıklarını burada rahatlıkla uygulayabiliyorlar. Hani neredeyse hepimizin sürekli olmamakla beraber çok zor durumda kaldığımızda direk başvurduğumuz beyaz yalanların arkasında yaşadığımız pişmanlığımız yer alır. Fakat bazıları da bunu hastalık haline getirmiş durumda. Alakası olmayan konuları yaşanmış gibi gösterip kendi çevresini bu yönde etkileme rahatsızlığının Mitomani hastalığı olduğunu lügatıma yerleştirmiş oldum.
Mitomanilerle konuşurken ondan söylediği yalanları çürütebilecek kanıtlar istemeye kalkmayın sakın. Emin olun size kızıp, "kimseyi inandırmak zorunda değilim" inanmazsanız inanmayın diyecektir. Hâlbuki yalan yaşam tarzına göre abartılı olduğundan çok basittir kanıtlamak. Bu yüzden konuşurken soğukkanlılığınızı elinizden bırakmayınız. Unutmayın ki birilerinin hastaya yardım etmesi muhtemel gerekli.
Topluma her türlü yalanı kolaylıkla söyleyebilenler, kısa sürede içinde yaşadıkları toplumun yöneticileri haline geliyorlar. Bin bir çeşit yeminler, akla hayale gelmeyecek yalanlar, rakipler için atılan iftiralar derken, toplumun hafızası çökertilerek bu tür hastalıklı insanlar yönetimlere geliyor.
Kıdem ve uzmanlık Mitomani'de geçerli olmadığı için en iyi yalan söyleyenler en uzun süre bulundukları yerleri kuşatabiliyorlar. Bunların yanında olanlarda garip, zavallı, korunmaya ve yemlenmeye ihtiyacı olanlar olunca, bu birliktelik uzunca bir zaman dilimine kaydırılabiliyor.
Yaşamını yalanın üzerine kurgulayan insanların bu tarzlarının psikolojik bir travma olduğunu herkes bilir. Bu hastalığın adına da Mitomani deniyor. Bu hastalıkla ve bu hastayla yaşamak zorunda kalanlara Allah kolaylık versin. Çevrenizde bu türleri tanımak için yapmanız gereken şeyleri bilmek ve bu hastalığı taşıyanlara yardımcı olmanız gerekiyor.
Mitomani yalan söyleme hastalığı olarak tanımlanmıştır. Hastalık ciddi boyutlarda yalanlar uydurma, bu yalanlara inanma ve çevresindekileri olabildiğince inandırma ile karakterizedir.
Mitomani çoğunlukla hastanın dikkat çekip odak noktası haline gelmek adına yapmaya başladığı yalan söyleme alışkanlığının giderek hiçbir nedene gerek duyulmadan devam etmesi ve dozunun artmasıdır.  Bu hastaların tek amacı vardır odak noktası olmak. Dikkatleri üzerine çekmek için yoğun bir istek ve arzu duyan kişi bunu başarabilmek adına olayları inanılmayacak derecede büyütmeye, abartmaya, dramatize etmeye başlar. Bunu sağlamak için de mecburen yalan söyler.
Dervişe "Bağdat'ta pilav var" demişler, "yalan değilse ırak değil" demiş.
Bir şeyi elde etmek için aşırı istekli olan kimseye, bu uğurda katlanacağı fedakârlıklar güç gelmez.
Sevda geçer yalan olur, sonra sokar yılan olur.
Başta insanı mutlu eden duygusal ilişkiler zamanla körelir ve sonuçta acı veren birer anıya dönüşür.

Her geçen gün dağarcığımıza birçok kelimeler giriyor. Yaşadığımız dünya da bilmediğimiz o kadar çok şeyler var ki bunları öğrenebilmek için gerçekleri yaşamak gerekiyor.Sosyal medya bu yönde bizi oldukça etkisini altına aldı ve sürekli bizlere bir şeyler öğretiyor. Özellikle Twitter'ı devamlı takip edenler kültürlerini de rahatlıkla geliştirebiliyorlar ama bazı insanlar hastalıklarını burada rahatlıkla uygulayabiliyorlar.

Hani neredeyse hepimizin sürekli olmamakla beraber çok zor durumda kaldığımızda direk başvurduğumuz beyaz yalanların arkasında yaşadığımız pişmanlığımız yer alır. Fakat bazıları da bunu hastalık haline getirmiş durumda.

Alakası olmayan konuları yaşanmış gibi gösterip kendi çevresini bu yönde etkileme rahatsızlığının Mitomani hastalığı olduğunu lügatıma yerleştirmiş oldum.Mitomanilerle konuşurken ondan söylediği yalanları çürütebilecek kanıtlar istemeye kalkmayın sakın. Emin olun size kızıp, "kimseyi inandırmak zorunda değilim" inanmazsanız inanmayın diyecektir.

Hâlbuki yalan yaşam tarzına göre abartılı olduğundan çok basittir kanıtlamak. Bu yüzden konuşurken soğukkanlılığınızı elinizden bırakmayınız.

Unutmayın ki birilerinin hastaya yardım etmesi muhtemel gerekli.Topluma her türlü yalanı kolaylıkla söyleyebilenler, kısa sürede içinde yaşadıkları toplumun yöneticileri haline geliyorlar. Bin bir çeşit yeminler, akla hayale gelmeyecek yalanlar, rakipler için atılan iftiralar derken, toplumun hafızası çökertilerek bu tür hastalıklı insanlar yönetimlere geliyor.Kıdem ve uzmanlık Mitomani'de geçerli olmadığı için en iyi yalan söyleyenler en uzun süre bulundukları yerleri kuşatabiliyorlar.

Bunların yanında olanlarda garip, zavallı, korunmaya ve yemlenmeye ihtiyacı olanlar olunca, bu birliktelik uzunca bir zaman dilimine kaydırılabiliyor.Yaşamını yalanın üzerine kurgulayan insanların bu tarzlarının psikolojik bir travma olduğunu herkes bilir. Bu hastalığın adına da Mitomani deniyor. Bu hastalıkla ve bu hastayla yaşamak zorunda kalanlara Allah kolaylık versin.

Çevrenizde bu türleri tanımak için yapmanız gereken şeyleri bilmek ve bu hastalığı taşıyanlara yardımcı olmanız gerekiyor.Mitomani yalan söyleme hastalığı olarak tanımlanmıştır. Hastalık ciddi boyutlarda yalanlar uydurma, bu yalanlara inanma ve çevresindekileri olabildiğince inandırma ile karakterizedir.Mitomani çoğunlukla hastanın dikkat çekip odak noktası haline gelmek adına yapmaya başladığı yalan söyleme alışkanlığının giderek hiçbir nedene gerek duyulmadan devam etmesi ve dozunun artmasıdır.  

Bu hastaların tek amacı vardır odak noktası olmak. Dikkatleri üzerine çekmek için yoğun bir istek ve arzu duyan kişi bunu başarabilmek adına olayları inanılmayacak derecede büyütmeye, abartmaya, dramatize etmeye başlar. Bunu sağlamak için de mecburen yalan söyler.Dervişe "Bağdat'ta pilav var" demişler, "yalan değilse ırak değil" demiş.

Bir şeyi elde etmek için aşırı istekli olan kimseye, bu uğurda katlanacağı fedakârlıklar güç gelmez.Sevda geçer yalan olur, sonra sokar yılan olur.Başta insanı mutlu eden duygusal ilişkiler zamanla körelir ve sonuçta acı veren birer anıya dönüşür.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.