1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Kapsamlı Bulut eğitimi -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Kapsamlı Bulut eğitimi -1-

A+A-

Bulut, geleneksel ve eski BT altyapı modelleri ile karşılaştırıldığında şirketler için yenilikçi çözümler sağlama konusunda büyük bir potansiyel sunuyor. Bulut sayesinde kuruluşlar sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için çevik, esnek ve kolayca ölçeklendirilebilen BT kaynaklarından yararlanabiliyorlar. Kuruluşların bu faydalardan yararlanmaya istekli olduğuna şüphe yok. Ancak, BT karar vericilerinin yüzde 90’ı, şirketlerinin yeterli bulut becerilerine sahip olmadığını söylüyor. Bu durum büyüme ve inovasyona yönelik tüm planları sekteye uğratabilir.

Etkili olduğu kanıtlanmış çözümlerden biri, kuruluşların bulut dönüşüm sürecine kapsamlı bir eğitim programı eklemektir. Bulut yolculuklarının başlangıcında kapsamlı eğitime yatırım yapan kuruluşlar, yapmayanlara oranla bulutu yüzde 80 daha hızlı benimsiyor. Ayrıca bulut benimseme yolculuklarının bir sonraki kilometre taşına 24 ay içinde ilerleme olasılıkları da yüzde 81 daha yüksek. Ekiplerinizin becerilerini geliştirmenin yanı sıra bulut odaklı bir zihniyetin teşvik edilmesini de kapsayan bir eğitim yaklaşımı, kendi bulut yetenek havuzlarınızı oluşturmanıza yardımcı olur. Bu da kuruluşunuzun bulut benimseme hedeflerini gerçekleştirmesi için son derece önemlidir.

Kapsamlı bulut eğitimi nedir?

Bulut girişimlerine, tüm departmanları kapsayan kurumsal çapta süreçler olarak yaklaşılması gerekir. Onları yalnızca BT projeleri olarak görmek, organizasyonunuzun tamamı üzerinde yaratabilecekleri potansiyel etkiyi küçümsemek anlamına gelir. Çünkü kapsamlı bir şekilde eğitilmiş kuruluşların, bulut ile inovasyona hızlı bir başlangıç yapabileceklerini kavrama olasılıkları üç kat, operasyonel ve performans kaygılarının üstesinden gelme olasılıkları ise neredeyse beş kat daha fazla.

Kapsamlı eğitimin içeriğinde kritik BT ekipleri için detaylı teknik eğitim ve satış ya da pazarlama personelleri gibi paydaşlar için de genel bir bulut temelleri eğitimi bulunur. 

Çalışanlarınız bulutu ne kadar iyi anlarsa, bulut öncelikli bir kuruluş haline gelmeniz de o kadar hızlanır. Bulut öncelikli olmak, bir kuruluşun teknoloji hakkındaki düşüncelerini yeniden şekillendirmenin yanı sıra tüm personelinizi de sürece dahil ederek ekipler arasında iş birliğinin sağlanmasına ve bulut yetkinliğinin artırılmasına yardımcı olur.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.