1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Kamuda Teknoloji
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Kamuda Teknoloji

A+A-

“Kamuda Güvenilir Teknoloji İş Ortağı" anlayışıyla hareket eden Microsoft, bu yıl altıncı kez gerçekleştirdiği Microsoft Ankara Zirvesi’nde dijital dönüşümün yol haritasını kamu sektörü yetkilileriyle paylaştı. 7 Mart 2018 tarihinde Ankara JW Marriot Otel’de KoçSistem ana sponsorluğunda gerçekleştirilen Microsoft Teknoloji Zirvesi’nde yaklaşık 2 bin bilişim profesyoneli bir araya geldi. Zirve kapsamında, kamuda dijital dönüşüm başlığı altında yapay zeka, artırılmış gerçeklik, bulut bilişim ve nesnelerin interneti gibi yeni teknolojiler alanında uzman yöneticiler tarafından ele alınırken; yazılım teknolojileri, siber güvenlik, kişisel verilerin korunması ve kodlama gibi Türkiye için stratejik öneme sahip konular konuşuldu. Zirve’de ayrıca Microsoft’un geliştirdiği, artırılmış gerçeklik teknolojisini kullanarak çalışanların ve işletmelerin zamandan ve paradan tasarruf etmesini sağlayan, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 29 ülkede kullanıma sunulan HoloLens’in demosu gerçekleştirildi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK) Başkanı Prof. Dr. Faruk Bilir konuşma yaptığı etkinlikte, Türksat Genel Müdürü Cenk Şen’in moderatörlüğünde “Kamu Yöneticilerinin Ajandası: Dijital Dönüşüm & Siber Güvenlik” paneli gerçekleştirildi. Panele, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Mustafa Hilmi Çolakoğlu ve Microsoft Genel Müdürü Murat Kansu katıldı.

Teknoloji tüm dünyayı değiştiriyor

Açılış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Genel Müdürü Murat Kansu, dijital dönüşümde başarılı olmanın yeni teknolojik gelişmelere hazırlıklı olmaktan geçtiğini belirterek şöyle konuştu; “Accenture’ın araştırmasına göre dünya ekonomisinin yüzde 25’inin 2020’ye kadar dijitalleşmesi bekleniyor. Dijital dönüşümde sürdürülebilir başarının formülü doğru teknolojilere yatırım yapmaktan geçiyor.  2018’de blockhain teknolojileri gelişmiş ülkelerin yüzde 40’ında kamuda hayata geçecek. 2019’da dijital projelerin yüzde 40’ı yapay zeka tabanlı olacak. Veri yönetişim uygulamalarının yüzde 30’u yapay zeka ekseninde çalışacak. Tüm bu bahsedilen teknolojiler bulut üzerinden çalışacak. Bulut teknolojilerini kullanmayanlar, bugünün internetsiz kurumlarına benzeyecekler.” dedi.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.