1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. İTİBAR VE SAYGI PARAYA ENDEKSLİ
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

İTİBAR VE SAYGI PARAYA ENDEKSLİ

A+A-

Türkiyede artık çok şeyler değişiyor.. Sevgi ve saygı ortamından süratle uzaklaşılıyor. Değerler para ve çıkar üzerinden hesaplanıyor.. Paran varsa, nasıl kazandığın önemli değil.. İtibarın paraya endeksli.. Paran yoksa değersizsin.. Çevren bir yana, evinde eşin ve çocuğun bile yüzüne bakmayacak noktaya geliyor.. Kardeş akraba, paran varsa yanında, yoksa onlar da uzaklaşıyor sizden.. Oysa eskiden bu kadar değildi bakış açıları.. Elbette parasal güç önemli, ama herşey paraya endeksli değildi.. Devlet sevgisi, toplumsal sorumluluk, insan sevgisi önemli kılardı herşeyi.. Şimdi ise, ne devleti düşünen var, ne toplumu.. Zaten insan sevgisi yok olmak üzere.. Dediğim gibi sevgi sadece paraya ve çıkara endeksli hale gelmiş..

GERÇEK ANTEPLİLER YABANCILAŞTI

Gaziantepte aynı düşünce üzerinde şekilleniyor.. Biraz daha  bozulduk desem yeridir sanırım.. Kent kültürümüz yok olmuş durumda.. Kozmopolit bir şehir haline dönüştürüldük.. Gerçek Antepliler adeta yabancılaştırıldı bu şehirde.. Zengin dediklerimiz zaten B-C-D planlarını yapmış durumdalar. Tıpkı Antep harbinde olduğu gibi en küçük bir kaosta hemen kaçmaya hazırlar çocuklarıyla ailesiyle birlikte.. Üstelik bu zenginlerimiz şehri filan düşünmüyor zaten.. Arsa ve konut sevdaları,kent sevdasından daha ağırlıklı hale dönüşmüş..  Kentin alt yapısı, havası, imarı, yeşili, okulu, ulaşımı, suyu, elektriği onlar için kıymet ifade etmiyor.. Onun içindir ki, bu uğurda mücadele verenlere sıcak bakmıyorlar. Mesela bu yazıyı okuyunca öfkelenecekleri gibi.. Ve onlar da paralı insanları seviyor.. İster legal, ister illgeal, para kazanmayı becerenlerle el ele kol kola veriyor.. Dürüst Bürokratlar, Memurlar, Esnaflar, Kobiler, bizim anlayıştaki gazeteciler pek makbul değil onlar için.. İşini bilen, Makyavelist düşünceye sahip olanlar makbul onlar için.. Diyeceğim şu ki, Ülkemiz Kuvai-milliye ruhunu yitirmiş, atalarımızın Çanakkalede, Dumlupınarda, Sakaryada vatanı için canını seve seve feda etme aşkı, yerini farklı aşklara ve sevdalara terketmiş.. Onun içindir ki, doğuda vatanları uğruna şehit olan asker ve polislerimizi bile kanıksar hale gelmiş durumdayız. Artık ateş ülkede yanmıyor, sadece şehit evlerinde yanıyor.. Ülke heyecanını yitirmiş adeta..

GÜRÜLTÜ KONUSUNDA FATMA ŞAHİNDEN ÇOK ÜMİTLİYDİM

Gelelim Gaziantepin artık kaderi haline getirilen meselelerimize.. Aslında bu kenti yönetenlere artık fazla bir şey demeye gerek yok sanırım.. Çünkü gerçekten özellikle Fatma Şahin'den çok umutluydum bu gürültü konusunda.. Nihayetinde bu şehirde doğan büyüyen birisiydi.. Ama ne milletvekilliği, ne bakanlığı, nede belediye başkanlığı döneminde bu kent halkının yüzde 90'ının şikayetçi olduğu gürültü meselesine gözlerini kapatması, kulaklarını tıkaması sonucu, artık Sayın Fatma Şahin'e de bir şey söylemeyeceğim bu konularda.. Diğer illerde gürültü ile mücadelede Valililerin vatandaşın sesine kulak verdiğini, bu yönde yasakları peşpeşe koyduklarını ve uygulamaları yaptıklarını okuyup, Gaziantep'ten ses çıkmadığını görünce, bu makamdan da fazla bir beklentimiz olmayacak bundan sonra.. Biz sadece yazacak, kim ilgilenecek, kim gürültüye karşı mücadele edip vatandaşın sesine kulak verecekse, onlara sesleneceğiz..

Not: Bu yazı 13 Eylül 2017 tarihinde bu köşede yayınlanmıştır.

ATEŞ BUZ'U BİLİRMİSİNİZ

Adına “Ateş Buz”deniliyor.. İlk kez duyanlar için söylüyorum, bu Metamfetamin adlı sentetik bir uyuşturucu türü.. İnanılmaz tehlikeli ve şu anda Gaziantep’te su gibi alenen açıkta satıldığı ileri sürülüyor.. Anlatılanlara göre, Öğrenciler, gençler, büyükler, kızlar erkekler Ateş Buz modasına takılmışlar.. Fiyatı oldukça pahalı olunca, kızların önemli bölümü fuhuş yoluyla temin etmeye, erkeklerin çoğunluğu ise hırsızlığa teşebbüs etmeye başlamışlar. Son dönemlerde Gaziantep’in belası haline gelen Ateş Buz için nasıl tedbir alınır bilemem ama, ben “TEHLİKE KAPIDA”diyebilirim..
 
Doğrusu adı basit gibi gözüktüğünden çok önemsenmiyor bu illet.. Hatta çoğumuz özellikle anne ve babaların haberi yok bundan.. Ama bir gerçek varki, şu anda Gaziantep’te kızlı erkekli, öğrenciler dahil kullanıcı sayısında müthiş bir artış olduğu söyleniyor.. Kokain’den, Eroin ve esrar’dan, hatta Bonzai’den daha tehlikeli ve zararlı olan Ateş Buz’u kullananlar yasa dışı herşeyi gözü kara yapıyorlar..
 
BU SESE KULAK VERMEK LAZIM
 
Geçenlerde bir okurum anlattı ve “Gaziantep’te su gibi satılıyor, fiyatı oldukça da pahalı ama alıcı buluyorlar. Şu günlerde hırsızlığın çoğalması da bu yüzden. Okul civarlarında, kenar semtlerde istediğin kadar bulabilirsiniz”diye konuşurken inanın duyduklarıma inanamadım.. Sonra iş yerine hırsız giren telefon satan bir arkadaşım aradı o da, hırsızların kesinlikle Ateş Buz kullandığını iddia etti..

Ve çok samimi bir şekilde “Ökkeş bey, Ateş Buz’u şehrin her bölgesinde kullanıyorlar. Benim olduğum ve yakınlardaki bölgeler olan Kayaönü'nde, Ceyranlı kuyuda, Karşıyaka’da, Hacıbaba’da Ateş Buz’u kullanmayan yok. O kadar rahat hareket ediyorlar ki, Parklarda satıyorlar. Şimdi Gaziantep'de bu moda ve eroinden pahalı” diyerek,özellikle gençleri alıştırmak için önce bedava verdiklerini, sonra da parayla sattıklarını, buna alışan gençler de para bulmak için herşeyi yaptıklarını söylüyor bu okurum..
 
BUNLARI BİLİN YETER
 
Bizim İsa Altun var yazarımız.. Mesleği polis ama Türkiye’de yıllardır bu uyuşturucuyla mücadelede gecesini gündüzüne katıp, aileleri uyarıyor.. Kitap yazıyor, televizyonlara radyolara çıkıyor ve bu tehlikeye dikkat çekiyor.. Bende İsa'dan ve bana gelen şikayetlerden etkilenerek bu konuyu araştırdım ve maalesef korkunç bir tablo ile karşılaştım..

Gördüm ki, Metamfetamin adı verilen ve  ATEŞ BUZ denilen illetin etkisi, alındığından itibaren yaklaşık 12 saat sürüyor.. Normal bir insan vücudunun salgılayabildiği dopamin miktarının yaklaşık altı kat fazlasını pompalıyor ve direkt olarak beyinden etkilemeye başlıyor. Kalp atışları hızlanıyor, insanların kendilerini hiç hissetmedikleri kadar güçlü, deli cesareti denebilecek derecede cesaretli ve güzel hissetmelerine yol açıyor.. Açlık hissi ve su ihtiyacı uyandırmıyor. Bazıları için 12, fazla alındığında 24 saat boyunca yorgunluk hissettirmiyor. Haliyle etkisi geçince tekrar alma ihtiyacı hissediliyor. Böylece bağımlısı olunuyor ve asıl sorun da ondan sonra başlıyor..
 
ÖLÜME DOĞRU İLK ADIM
 
Ateş Buz’un etkisiyle artan dopamin miktarı kişinin sanrılar görmesine sebep oluyor. Olmayan sesler duyuyor, olmayan insanlar görmeye başlıyorlar... Bu kişiler hissettikleri müthiş mutluluğu ve öz güven duygusunu tekrar yaşayabilmek için hap almaya devam ederler. Bu isteklerini durduramazlar. Ancak bir süre sonra aşırı dopamin salgılandığından beyin nöronlarını kapatır, dopamin üretimini kesin olarak durdurur ve o müthiş etkiler hissedilemez noktaya gelir. Hissedebilmek için daha fazla Metamfetamine yani Ateş Buz’u  almaya ihtiyaç duyarlar. Ancak bu hiç bir işe yaramaz. Çünkü bu noktadan sonra etki süresi içinde derilerinin üzerinde böcekler gezdiğini zanneder ve o böcekleri çıkartmak için vücutlarını oyarlar. Oydukça böceklerin daha da içeriye kaçtığını sanıp daha çok oyarlar. Bunun sonucu olarak vücutlarının her yerinde yara izleri vardır. Ciddi kilo kayıpları yaşanır. Çok kısa bir sürede ciddi anlamda yaşlanırlar. Ateş Buz’un Dişler için gerekli olan salgıyı durdurduğundan, dişlerde ciddi anlamda bakteri üretimi olur, bakteriler diş minelerini yer ve dişlerini kaybederler. Dişlerini fırçalamazlar çünkü ellerindeki bütün parayı bu zehire akıtırlar. Ve aklınıza daha ne kadar kötü şeyler geliyorsa, hepsini yaşarlar..

Not: Bu yazı 21 Ocak 2017 tarihinde yayınlanmıştır.

 HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum