1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerjide verimlilik çalışması
Enerjide verimlilik çalışması

Enerjide verimlilik çalışması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, Sanayide, yapılarda ve ulaşımda uygulanabilecek enerji verimliliği çalışmalarının ekonomik etkilerinin konuşulduğu Güneydoğu Enerji Forumuna katıldı.

A+A-

Türkiye ortalamasıyla kıyaslandığına Gaziantep’teki verimlilik projelerinin azlığına dikkat çeken Tancan, “Gaziantepli sanayicilerimizin verimlilikle ilgili projelere daha fazla önem vermesi, takip etmesi gerektiğini rakamlar gösteriyor” dedi 

ÇABA GÖSTERMELİYİZ

“Ülke olarak her ne kadar dünya ortalamasına göre verimli enerji kullanıyorsak da her zaman kendimize daha iyisini örnek alma ve daha iyisine ulaşma adına Avrupa rakamlarını yakalamaya yönelik çaba sarf etmeliyiz” diyen Tancan, şöyle devam etti: “Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı olarak enerjide verimliliği artıracak projeleri destekliyoruz. Binalarda, tarım ve hizmet sektöründe de verimlilik projelerine destek vereceğiz. Gaziantepli sanayicilerimizin verimlilikle ilgili projelere daha fazla önem vermesi, takip etmesi gerektiğini rakamlar da gösteriyor. Türkiye ortalamasıyla kıyasladığımız zaman Gaziantep’teki verimlilik projelerinin azlığı dikkat çekiyor.”

DESTEKLER ARTACAK

Enerji verimliliğiyle ilgili desteklerin artacağına işaret eden Tancan, "Desteklerimiz şu ana kadar sanayici tesisleriyle ilgiliydi ama geçtiğimiz hafta Meclis'ten bir yasa çıktı ve artık desteklerimizin kapsamını genişletiyoruz. Verimlilik konusunda sanayicilerin yanı sıra bina ve tarım ile hizmet sektöründe de destek vereceğiz. Yeter ki elektrik kullananlar daha verimli kullanmaya başlasın"

ENERJİ KRİZİ VAR

Dünya genelinde şu anda enerji krizi riski bulunduğunu anlatan Tancan, "Bütün emtialar gibi arz sıkıntısı yaşandığı takdirde fiyatlar nasıl anormal yükseliyorsa aynı durum enerji için de geçerli. 2020 yılında 1000 metreküp doğal gaz fiyatı 115 dolar. 2022'nin Eylül ayında ise 808 dolar, ekim ayında da 10 katı yükselerek 1099 dolar olmuş. Kasım ayında ise 976 dolara kadar düşmüş. Yani 2020 yılıyla kıyasladığımızda geçtiğimiz 3 ay içerisinde 8-9 kat olan bir artış söz konusu." dedi. Tancan, kömürde de fiyat artışlarının yaşandığını belirterek 2020 yılında ortalama fiyatı 50 dolar olan kömürün Ekim 2021'de 270 dolara yükseldiğine dikkati çekti.

EN UCUZ ÜLKEYİZ

Doğal gaz ve kömür fiyatlarındaki artışın elektrik fiyatlarına yansıdığını dile getiren Tancan, şunları kaydetti: "Avrupa'daki İtalya, Fransa ve Almanya gibi ülkelerde 2021'in başında 60-70 avro seviyesinde olan elektik fiyatlarının bugün 200 avrolara çıkmakta olduğu görülüyor. Buna rağmen ülkemizde elektrikte büyük bir artış gerçekleşmedi. Elektrikteki fiyat artışı birçok emtiadaki artışının sebepleri ne ise benzer sebepler enerji fiyatları için de söz konusu. Artışlara rağmen konut elektrik fiyatlarına baktığımızda en ucuz ikinci ülkeyiz. Konut doğal gazı açısından ise en ucuz ülkeyiz. Doğal gazı üretip de satan ülkeler, hiçbir ülkenin alım gücüne bakıp fiyatlandırmıyor. Dünyadaki fiyat ne ise ülkemizde de odur."

ZORUNLULUK HALİNE GELDİ

Tancan, Avrupa'daki bazı ülkelerinin Türkiye'nin kullandığı enerjinin neredeyse yarısını kullanarak aynı ürünü ürettiklerine işaret ederek, enerjinin verimli kullanılması yönünde bir zorunluluğun bulunduğunu aktardı. Bakanlık olarak verimlilik artırıcı projeleri desteklediklerinin altını çizen Tancan, şöyle devam etti: "Bugüne kadar desteklerimiz sanayi tesislerimiz içindi. Herhangi bir sanayicimiz gelip 'ben şöyle bir verimlilik projesi yaptım, şu şekilde verimlilik sağlayacak, projemi destekleyin' dediğinde biz bu projeyi destekliyoruz. Sanayicinin projesini inceliyoruz, proje uygulandıktan sonra da yaptığı harcamaların bir kısmını da kendisine hibe ediyoruz. Hem hibe olarak desteğimizi alıyor hem de fabrikasındaki enerjiyi daha az kullanarak kazanıyor. Bugüne kadar 132 milyon lira destek vermişiz. Yaklaşık 470 milyon lira yatırım yapıldı ve yılda 238 milyon liralık kazanç elde edildi. Desteklerimiz şu ana kadar sanayici tesisleriyle ilgiliydi ama geçtiğimiz hafta Meclis'ten bir yasa çıktı ve artık desteklerimizin kapsamını genişletiyoruz. Verimlilik konusunda sanayicilerin yanı sıra bina ve tarım ile hizmet sektöründe de destek vereceğiz. Yeter ki elektrik kullananlar daha verimli kullanmaya başlasın."

YILDIRIM: HERKESİN ÜZERİNE DÜŞEN GÖREVLERİ VAR 

GEF 2021’in açılış konuşmasını yapan Gaziantep Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Yıldırım, her geçen gün artan enerji ihtiyacının beraberinde getirdiği sorunların çözümünde herkesin üzerine düşen görevler olduğunu belirterek, GTO’nun 2022 yılı çalışma odağının iklim değişikliği ile mücadele ve yeşil ekonomi olduğunu söyledi. Yıldırım, “ Her geçen gün enerjiye çok daha fazla ihtiyaç duyuyoruz ve bu artan ihtiyaç, başta ekolojik dengede bozulma olmak üzere, fiyat artışı, rekabette zorluklar, kaynakların azalması, bütçe ve cari dengede bozulma, dışa bağımlılık gibi birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Bu sorunların çözümünde ise bireyler, devletler, kurumlar ve firmaların yani herkesin üzerine düşen görevler, alması gereken aksiyonlar var. Gaziantep Ticaret Odası olarak, 2022 yılı çalışma odağımızı iklim değişikliği ile mücadele ve yeşil ekonomi olarak belirledik. GEF2021’in en büyük hedefi de iş dünyası olarak üzerimize düşenleri işin uzmanları ile masaya yatırmak, bir farkındalığımızı artırmak.” Diye konuştu.

İKLİM KRİZİNE DİKKAT

İklim krizinin dalga gibi büyüyen olası etkileri için acil ve uzun soluklu önlemlerin alınmasının kaçınılmaz olduğunu dile getirten Yıldırım şöyle devam etti: “Açıkçası tüm araştırmalar gösteriyor ki; iklim krizine dur demenin yolu enerji verimliliği ve temiz üretimden geçiyor. İşte bu noktada Avrupa Yeşil Mutabakatı da bir iklim politikasından öte ekonomik bir dönüşüm programı olarak karşımıza çıkıyor. Öte yandan ülke olarak, Paris İklim Anlaşması ile küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutmayı taahhüt ediyoruz. Bir başka ifade ile karbonsuz üretimi taahhüt ediyoruz. Bu taahhüt için kamunun alacağı önlemler kadar sanayicilerimizin atacağı adımlar da büyük önem arz ediyor. Tüm bunlar gösteriyor ki; işletmelerimizde enerji maliyetlerini düşürmek için hiç vakit kaybetmeden enerji verimliliği çalışmalarına odaklanmamız gerekiyor.”

ARIKAN: ÜRETİM YAPMALIYIZ

TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi Başkanı İslim Arıkan ise konuşmasında üretimin artık çevreye duyarlı ve toplumsal sorumluklara odaklı olması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Dünyadaki tüm Ülkelerin gündeminde olduğu gibi Ülkemizin gündeminde de Paris İklim Anlaşması, AB Yeşil mutabakatı var. Yeni gelecekte sadece üretmek yetmiyor, çevreye duyarlı, toplumsal sorumlulara odaklı, kapsayıcı ve sürdürülebilir bir rekabet dönemi başladı. Gelecek hedeflerimizi revize etmemizi zorunlu kılıyor. O nedenle 2019 yılında güneş enerjisi odağı ile düzenlediğimiz Güneydoğu Enerji Forumu’nu bu yıl ülkemizin yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarını maksimum seviyede kullanmayı,  çevreye duyarlı, toplumsal sorumluklara odaklı, kapsayıcı ve sürdürülebilir çalışmalara ve stratejilere katkı sağlamak hedefi ile düzenledik.”

KARADAĞLI: PROJELER ÜRETİYORUZ

Gaziantep’in Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından Yeşil Şehir yatırım planına dahil edildiğini belirten Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Latif Karadağlı da konuşmasında gündemin artık enerji verimliliği ve iklim değişikliğiyle mücadele olduğuna dikkat çekerek, 2011 yılında ilkim değişikliği master planını yapan Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Yeşil Şehir’ kapsamında enerji ve çevre alanında yaptığı çalışmaları hakkında katılımcıları bilgilendirdi.

HAKAN YILDIRIM: MALİYETLER EŞİTLENMEİ

Sanko Enerji CEO’su Hakan Yıldırım ise “Dünyanın çok ciddi bir dönüşümden geçmesi gerektiğini kaydederek konuşmasına başladı.  Yıldırım, “Sanayide Enerji Verimliliği” konulu birinci oturumda “Karbonsuz Yeni Ekonomik Düzende Enerji Sektörünün Rolü” hakkında görüşlerini açıkladı. Türkiye'nin iklim hedeflerine ulaşması için yenilenebilir enerji hamlelerini ve bundan sonra atılması gereken adımlarla ilgili düşüncelerini paylaşan Yıldırım, “Dünyanın çok ciddi bir dönüşümden geçmesi gerekiyor. Daha fazla rüzgâr, daha fazla enerji ve daha fazla ticari olmayan enerji depolamamız lazım” diye konuştu.

MÜSTEŞAR BİLGİ VERDİ

Avrupa Yeşil Mutabakatı hakkında katılımcıları bilgilendiren Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Ticaret ve diğer AB Politikaları Başkanı Müsteşar Bartos Przywara ise “Gaziantep, yeşil ekonomiye geçişin önemini erken bir aşamada fark ettiği için Türkiye'de öncü bir şehir olarak öne çıkıyor” diyerek şunları söyledi: “Gaziantep, yeşil ekonomiye geçişin önemini erken bir aşamada fark ettiği için Türkiye'de öncü bir şehir olarak öne çıkıyor. İl, çevre sorunları konusunda farkındalığı artırmak, kenti sürdürülebilir bir kente dönüştürmek, iklim değişikliğini hafifletmek ve uyum sağlamak için 2010 yılının başından itibaren bir dizi girişimde bulunmaya başladı. Gaziantep Ticaret Odası'nın da Yeşil Teknoloji ve KOBİ'ler için Eğitim Merkezi gibi bazı yeşil dönüşüm projeleri üzerinde çalışmaya başladığını ve bir süredir bunun gibi enerji verimliliği ile ilgili etkinlikler düzenlediğinizi biliyorum.”

KATILIM YOĞUN SAĞLANDI

Sanko Enerji’nin ana sponsorluğunda, Ticaret Odası ve Elektrik Mühendisleri Odası Gaziantep Şubesi iş birliği ile gerçekleştirilen “Güneydoğu Enerji Forumu” düzenlendi. GTO’da, “Enerji Verimliliği” ana temasıyla düzenlenen ‘Güneydoğu Enerji Forumu’na; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan,  Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Latif Karadağ, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, Ticaret Başkanı Mehmet Tuncay Yıldırım,  Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akıncı, EMO Şube Başkanı İslim Arıkan, AB Türkiye Delegasyonu Ticaret ve diğer AB Politikaları Başkanı, Müsteşar Bartosz Przywara, Sanko Enerji Yönetim Kurulu Başkan Vekili İhsan Akyol, SANKO Enerji CEO’su Hakan Yıldırım, Gaziantep ve diğer illerden gelen davetliler ile öğrenciler katıldı.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Güneydoğu Enerji Forumu 2021 programında, “Verimli Enerji, Güçlü Ekonomi İçin Bir Fikrim Var Fikir” yarışmasında dereceye girenlere de ödülleri takdim edildi. Yarışmada birinciliği, “Toplumda Enerji Verimliliği Alanında Bilgi Ve Farkındalığın Artırılması İçin Mobil Bilgi Yarışması Oyunu” projesi ile Neyre Tekbıyık Ersoy alırken diğer ödül ve projeler: 

İkincilik: “Geri Dönüşümde Karekod Uygulamaları” – Mahir Çetinkaya

Üçüncülük: “Solaryum Enerjisiyle Tarımsal Ürünlerin Sağlıklı Kurutulması” – Murat Nural

Mansiyon : “Yenilenebilir Enerji Üzerine Sürdürülebilir Akıllı Yeşil Ev” – Nursena Yazıcı / HALİL ŞARKLI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.