Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Venezuela La Guaira Eyaleti Valisi José Alejandro Terán ve beraberindeki heyet Gaziantep programı kapsamında Celal Kadooğlu Başkanlığındaki Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği yönetim kurulu üyeleri ve toplantıya katılan sektör temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. 

220 milyon dolarlık hububat bakliyat ihracatı

Venezuela La Guaira Eyaleti Valisi José Alejandro Terán ve beraberindeki heyetin ziyaretlerinden dolayı duyduğ memnuniyeti dile getiren Başkan Celal Kadooğlu Venezuela’nın Türkiye için her anlamda büyük önem taşıdığını ifade ederek “Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektörü, Türkiye’de ihracat yapan 8 tarım sektöründen biridir ve en büyüğüdür. Ülkemizin tarım ürünleri ihracatının yaklaşık yarısı sektörümüzden yapılıyor. Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri ise sektörümüzün ihracat lideridir. Sektör İhracatının 3'te biri bölgemizden yapılıyor. Venezuela ile de güçlü bağlarımız var. 2023 yılında Venezuela’ya Türkiye’den yapılan 351 milyon dolar değerindeki toplam ihracatın yaklaşık 220 milyon dolarlık kısmı sektörümüz tarafından yapıldı. Bu süreçte, bölgemizdeki sektör ihracatçıları ise 115 milyon dolarlık ihracat yaptı” dedi. 

Birlikler yetkilerini aştı Birlikler yetkilerini aştı

Yeni Rota Venezuela

Ticaret Bakanlığı’nın Uzak Ülkeler Projesi kapsamında Güneydoğulu hububat bakliyat ihracatçılarının Ağustos ayında Venezuela’ya Sektörel Ticaret Heyeti düzenleyeceklerini de ifade eden Başkan Kadooğlu “Birliğimiz üyeleriyle birlikte bizler de Venezuela’ya 14-18 Ağustos tarihlerinde bir ticaret heyeti gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Sektör firmalarımızın yer alacağı heyetle Venezuela’yı ziyaret edeceğiz. Sizleri de heyetimizde görmekten ayrıca memnuniyet duyarız. Ziyaretimiz sırasında firmalarımızın ürettiği ürünleri ve potansiyellerini daha yakından görme şansınız olacağı gibi ürün kalitelerimizi de tanıma şansı yakalayacaksınız. Heyetinizin bu ziyareti bizim için çok kıymetli, çok fazla anlam taşıyor. Bugün bizleri ziyaret ederek bizleri onurlandırdığınız için tekrar teşekkür ediyorum” dedi.