1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Çocuk eğitimi ve müzik
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuk eğitimi ve müzik

A+A-

Okullar açılırken başta matematik dersi olmak üzere, fen bilgisi dersleri ve diğer tüm dersler içinde müzik, resim ve beden eğitini derslerinin de önemini asla göz ardı etmemek gerekiyor.

1930lu yıllardan itibaren Gaziantepte 40 yıl müzik öğretmenliği yapan, benim de 1950li yıllarda öğrencisi olmaktan onur duyduğum ünlü müzik öğretmenimiz Ferit Ginol, müziğin de fizik dersi kadar önemli olduğunu bize öğretmişti. Ferit Ginol hocamızı rahmetle anıyorum.

 

Müziğin temel eğitimindeki ilk amaç, çocukta müzik sevgisini uyandırmak, hayâl dünyasında müzik imgesini geliştirmek, ritim duygusunu ve kulak duyarlılığını kesinleştirmektir. Müziği seven çocuk insanı sever, toplumu sever, yaşamı sever, eşsiz bir ruh gücü ve zenginliği kazanır. Müzik bir güzellik ve eğitim aracıdır; insanı yumuşatarak geliştirir. Yeterli ve amacına uygun müzik eğitimi almış aydın bireylerden oluşan toplumlarda sanat, daha rahat gelişir. Avrupada müzik sanatının gelişmiş olması, okullardaki müzik eğitimi ve öğretimine borçludur.

Müziksel yetenek seviyeleri ne olursa olsun, her çocuğun hayatında müzik vardır ve her çocuk müzikle ilgili en az bir etkinliği yaşamına katmaktan keyif alacaktır. Bireysel olarak ya da toplu biçimde müzik aleti çalmak, şarkı söylemek, dans etmek, müzik dinlemek bu etkinliklerden bazılarıdır. Çocuğu bunlardan kendisini en iyi ifade edebileceği hangisi ise ona yönlendirmek ve genel bir müzik sevgisi, beğenisi kazandırmak özellikle okul öncesinde başlanılması gereken eğitim hizmetlerindendir ve hem uzman eğitimcilere hem ailelere sorumluluk düşmektedir.

Daha fazla müzik eğitimi alan çocuklar, öğretmenleri ile daha işbirlikçi ve arkadaşları ile daha dostça ilişkiler içindedirler. Ayrıca, çocuklar birlikte müzik yaparlar ve şarkı söylerlerse, birbirlerini dinlemeyi daha kolay öğrenirler. Okulda daha çok müzik eğitimi alan çocukların dil öğrenme yetenekleri de normal eğitim görenlere göre daha çok gelişmektedir. “Müzik” ile “beynin erken gelişimi” arasında önemli bir bağlantı vardır. Bunun aksine bilgisayar dersleri, küçük çocukları düşünmeye ve plan yapmaya zorlamadığından zihinsel yapıda herhangi bir gelişmeyi sağlayamamaktadır.

Müzik öğretimine katılan ya da müzikle zenginleştirilen ortamlarda yaşayan çocuklar katılmayanlardan daha yüksek akademik başarılar elde etmişlerdir. Konsantrasyonu

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.