1. YAZARLAR

  2. Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

  3. BELEDİYELERİN PROJELERİ VATANDAŞA DOKUNMALI
Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Ökkeş Özekşi - Haftaya Bakış

Yazarın Tüm Yazıları >

BELEDİYELERİN PROJELERİ VATANDAŞA DOKUNMALI

A+A-

Özellikle belediyelerimizden 2020 de farklı projeler ve hamleler bekliyoruz.. Farklılık yaratmak ve özellikle vatandaşa dokunacak projeler geliştirmeleri lazım.. Bir kere proje demişken öyle iş olsun torba dolsun projeleri değil.. Maalesef son dönemlerde birçok resmi, özel kurum ve kuruluşların yanısıra özellikle belediyelerimizin proje kaynaklı bazı etkinliklerinin havanda su dövmekten öteye gitmediğini gözlüyoruz.. Küçüklü büyüklü Proje dediğin her yönüyle kente birşeyler katmalı.. Nihayetinde para harcanıyor. Her ne kadar paralar Avrupa Birliği vs. kanallardan sağlanıyorsa da, bunun har vurup harman savrulmaması gerekiyor.. Eğer bir proje tamamlandıktan sonra, bunun kalıcı eseri ve konusu neyse, kente veya kurumlara yararlı geri dönüşümü sağlanamamış ise, bilin ki, işin kaymağını sadece o projeyi sunan ve organize edenlerle işbirliği yapanlar yemiştir..

ALLAH ONLARI BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN

Aslında bu proje işleri başlı başına bir yazı konusu.. Özellikle resmi kurumlara yapılan projelerde Deveyi hamuduyla yutanlar kadar, gerçekten işe yarar proje üretenlerin de olduğunu ifade etmeliyim.. Helalinden emek verip para kazanana eyvallah.. Ama ipe sapa gelmez, uyduruk ve tamamen kandırmacaya, göz boyamaya yönelik projeleri yapanlar, buna göz yumanlar, hatta ortaklık eden kim varsa, Allah onları bildiği gibi yapsın demeliyim.. Umarım, gerek ilçe belediyelerimiz gerekse Büyükşehir, hiç değilse 2020 de bu projeler konusunda biraz frene basarlar.. Özellikle de vatandaşa dokunan projelere odaklanırlar..

OTTOMAN SONUÇLARINI GÖRMEK İSTİYORUZ

Bilindiği gibi Büyükşehir Belediyesi yeni yılın ilk haftasında Başkan Fatma Şahin önderliğinde daire başkanlarıyla Hatay Ottoman’da kamp yaptı.. Bu motivasyon açısından son derece akılcı bir teşebbüstü. Orada mutlaka durum değerlendirmesi yapılmıştır. Özeleştiri yapan olmuş mudur bilemem.. Ama inşallah yapılmıştır.. Hatta belki de yeni projeler önerilmiş veya sunulmuş da olabilir.. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki, Büyükşehir Belediyesi Sayın Fatma Şahin dönemiyle birlikte hayata geçirilen projeleriyle adeta ödül avcısı olmuştur.. 2014-2018 arasında kesinleşmiş olan uluslararası projeler dahil 164 ödül kazanılmıştır. Bunların her biri şehrimize değer kazandırmıştır.. Dünyanın birçok önemli kentlerini geride bırakacak kadar değerli projelerin hepsi Gaziantep adını hafızalara kazımıştır.. Bu gerçekten hareketle, Sayın Fatma Şahin’in artık biraz da kentte yaşayanların soğukluğunu sıcaklığını hissedebileceği, belediyenin vatandaşa dokunabileceği projeleri hayata geçirmesinin zamanı geldiğini düşünüyorum..

BU KENTE TARIM HAMLESİ GEREKİYOR

Aslında Tarım konusunda hep atılımlar beklemişimdir. Çiftçiye destek konusunda Şahinbeyin de katkısı çok önemli tıpkı Büyükşehir gibi.. Ama bunlar beni tatmin etmiyor.. Belediyelerimiz tarıma yönelik daha büyük hamleler yapılabilmeli.. Bu şehir bir zamanlar tarım şehri iken, şimdi değiliz diyorsak, bunlar araştırılmalı. Coğrafi olarak her mevsimde yetiştirilecek havamız ve toprağımız var çünkü.. Köylerde araziler boş, Milli Emlak’a ait araziler boş.. Buralar hayata geçirilebilir, çeşitli meyve sebze  yetiştirilebilir.. Zeytin başta olmak üzere birçok meyve ağaçları dikilebilir. Son derece profesyonel bir organizasyonla ürün elde edilebilir..

DAR GELİRLİLERE UCUZ EKMEK

Dahası var, aklıma gelenler arasında.. Bunların içerisinde özellikle dar gelirli vatandaşlara hitap edecek uygulama olan halk ekmek projesi.. Daha önceleri ilçe belediyelerimiz yapmıştı ama sonra faaliyetlerini durdurmuştu.. 2016 yılında fiyatlar ve kalite konusunda tepkiler artınca Sayın Fatma Şahin bu yönde bir adım atılacağını söylemiş ve “Bu işin içine girmek zorunda kalırsam gireyim ama otokontrol şeklinde herkes kendisini düzeltirse sorun kalmayacak” demişti..  Ama hayata geçirilemedi.. Görünen o ki, somun dediğimiz francala ve pide dediğimiz tırnaklı ekmek bu şehirde çok fazla kullanılan ekmekler.. Gramajlar ve kalite düşüyor ama fiyatlar düşmüyor. Haliyle dar gelirli insanlar, hele şu zamanda bir ekmeğin bile hesabını yapacak hale getirildi.. Acaba Sayın Fatma Şahin bu yönde bir adım atabilirmi.. Bazı illerdeki uygulamayı ucuz ekmek ile hayata geçirebilir mi..

FATMA ŞAHİN FAKİRLERİN UCUZ ET YEMESİNİ SAĞLAMALI

Dahası var söyleyeceklerimin.. İnsanlar ekmeği alabiliyor ama evlere et girmiyor.. Çünkü pahalı.. Kasaba gidip 10 liralık et istemeye utanıyor dar gelirliler.. Tavuk desen o da pahalandı.. Et Balık var ama yetersiz.. Yine acaba diyorum Sayın Fatma Şahin, şehrin bazı bölgelerine et ürünleri satacak küçük satış mağazaları oluştursa, bunları da küçük paketler halinde 10 TL’den başlayacak şekilde, yarım veya 1 kiloya kadar hazırlanmış vaziyette satışa sunması için proje hazırlasa uygun olur mu.. Şimdilik aklıma gelen bunlar.. Bunları öneriyorum diye bana sakın fırıncılar ve kasaplar, hatta marketler kızmasın.. Beni tek ilgilendiren şey, dar gelirli insanların durumu.. Her mahallede insanların alabileceği ucuz ekmek büfeleri ve et mağazalarının hayata geçirilmesi.. Şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar..Bu köşeyi  okuyanların varsa projeleri ve önerecekleri bir şey lütfen yazın.. Bu vesileyle umarım Ottoman toplantısı verimli geçmiştir. Umarım vatandaş odaklı projeler için konuşulmuştur..

ARTIK UÇAKLAR İNEBİLECEK Mİ ?

Bazen Gaziantep sahipsiz dediğimde kızanlar oluyordu ama bunları niçin yazdığımı anlayan anlıyordu.. Bu kente ILS cihazının takılması için gazete olarak Rahmetli Necmettin Erbakan döneminde yazmaya başlamıştık.. Bıkmadan usanmadan haftalarca, aylarca.. Getirildi daha sonra.. Ohh dedik tabii.. Gazete olarak da bunun gururunu yaşadık elbette. Ne var ki son yıllarda mevcut ILS cihazı yetersiz kaldı.. Çünkü CAT I ile sınırlı.. Bunun 2’ye çıkarılması gerektiği, son olarak GTO Başkanı Tuncay Yıldırım’ın adeta masaya yumruğunu vurmasıyla ortaya çıktı. Sağolsun Sayın Fatma Şahin ve Valimiz Davut Gül harekete geçti ve DHMİ genel müdürü Hüseyin Keskin’in talimatıyla hemen ILS cihazının CAT II ye çıkarılması için çalışmalara başlandı. Bu gelişme aslında kafamızı karıştırdı.. Çünkü hepimize “madem bunu biliyordunuz bu memleketi bu zamana kadar niye rezil ettiniz kardeşim” dedirtti.. Neyse çalışmalar başladı pistte. Elbette bizim pist sıkıntılı, bazı bölümlere dolgu yapılması lazım. İşte buna yağmur müsaade etmiyor.. Allahı var havalimanı personeli büyük özveriyle çalışıyor.. Maaşlarına ek ücret vermiyorlarsa haksızlık ederler.. Hatta terminal müteahhidi ile Oğuzeli belediyesi araç gereç desteği veriyor, harfiyatları tek kuruş ücret almadan taşıyor.. Temennimiz o ki, en kısa zamanda mevcut cihazın CAT II’ye çıkarılması.. Bunun bir hafta içinde olacağı belirtildi ama gerçekleşmedi çünkü yağmur engel oldu deniliyor.. Yalnız bu arada 3 parçadan oluşan ILS cihazımızın birisinin devre dışı kalması ve notam yemesi, özellikle THY uçaklarının en küçük sis veya kötü havada şehrimize inmeyeceğini gösteriyor.. Dua edelim de yeni bir cihaz sorunu filan çıkmasın, biran önce CAT II hayata geçsin, çilemiz bitsin.. Ben yine de Sayın Davut Gül ile Fatma Şahin’e takip konusunda uyarımı yapayım..

HEPİNİZE İYİ HAFTALAR

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum