1. YAZARLAR

  2. Tamer Abuşoğlu

  3. AYINTAP PANORAMALARI VE GAZANFER SAĞLAMLA BİR HASBİHÂL
Tamer Abuşoğlu

Tamer Abuşoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

AYINTAP PANORAMALARI VE GAZANFER SAĞLAMLA BİR HASBİHÂL

A+A-

Giderek bir genel tekrar edebiyatına dönüşen ‘Antep Savunması Tarihi’ yeni ve orjinal bilgilerle desteklenmediği için aynı çemberin etrafında dönen ve bu söz konusu çemberin içinde kendini kopyalamanın ötesinde bir anlam ihtiva etmeyen bir sığılığa hapsolmuştu. 

Ancak Şehitkâmil Belediye başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve Gazanfer Sağlam ortak çalışmasının meyvelerini vermeye başladığı son dönem neşriyatların ezber bozarak Gaziantep halkı için yeni pencereler araladığını görüyorum. 

Her ne kadar Şehitkâmil Belediyesi  ‘Ayıntap Panoramaları’ çalışmasının dışındaki yayınları bizden esirgemiş olmasına rağmen bu çalışmalardan dolayı emeği geçenleri kutlamayı kendi adıma bir vazife sayıyorum. 

Dostluğu ve arkadaşlığıyla kıvanç duyduğum Gazanfer Sağlam kardeşimizin gönderdiği açıklayıcı bilgileri buraya aktarırken, asıl değerlendirmeyi içeren yazımı ilerleyen günlerde kaleme alacağımı ifade ediyorum.  

Fotoğraflarla Gaziantep Savunmasından Kesitler 100. Yıl Özel Sergi Kataloğu

Hep birlikte büyük bir heyecanla kutladığımız Gaziantep Savunması’nın 100. yılında, fotoğraflar, haritalar ve Antep şehrinin 1921 yılına ait panoramik görselinden oluşan “Fotoğraflarla Gaziantep Savunması’ndan Kesitler 100. Yıl Özel Sergisi” isimli albüm yayınlandı.

Gaziantep Savunması hakkındaki araştırmalara kaynak teşkil edecek belge ve bilgi niteliğindeki bu görsel kaynakların, kalıcılığını ve daha çok kişiye ulaşmasını sağlamak amacıyla sergi kataloğu yayınlandı. 

Fotoğraflarla Gaziantep Savunması’ndan Kesitler 100. Yıl Özel Sergisi’ndeki eserler, ağırlıklı olarak Gaziantep Savunması esnasında çekilen fotoğraflardan oluşuyor. Fotoğraflar; Fransız Genelkurmay Arşivi, İngiliz Harvard Üniversitesi Arşivi, Avustralya Genelkurmay Arşivi ve diğer muhtelif kaynaklar taranarak temin edildi. Elde edilen bu görseller daha sonra uzman bir ekip tarafından titizlikle çalışılmış, konunun uzmanları tarafından da içerik ve mekânlar incelenerek metinlerle zenginleştirilmiştir.

Toplam 74 eserlerden oluşan Fotoğraflarla Gaziantep Savunması’ndan Kesitler 100. Yıl Özel Sergi Albümünde; İngilizlerle Mücadele Dönemi, Anteplilerin Fransızlarla Harbi, Fransızların Antep Kuşatması, Antep Harbi’nde Ermeniler ile Hariçteki Kolordu Kuvvetler ve Son Faaliyetleri konu başlığında bilgilerde yer alıyor.

Albümde ayrıca  Antep Harbi’nde halkı açlığa mahkum eden Fransız kuşatmasının 8 Aralık 1920’deki halini gösteren askeri plan ile Antep’in muhasaradan kurtulması için Milli Kuvvetlerin 1 Şubat 1921’deki askeri hareketin planlarının orijinalleri ve Türkçeye çevrilmiş halleri de yer alıyor.

Antep Savunması’ndan sonra şehrin tahribatını bütün çıplaklığı ile gösteren özel bir panorama fotoğraf da albümde bulunuyor.

AYINTAB’IN KUZEY, GÜNEY ve SAVUNMA SONRASI PANROMLARI

Binlerce yıl önce olduğu gibi, Osmanlı Devleti zamanında da önemini koruyan Gaziantep, eğitime verilen önemle bir kültür merkezi haline gelmiştir. Şehitkamil Belediyesi olarak tarih ve kültürümüze sahip çıkmak, bu değerlerimizin yeni nesillere en iyi şekilde aktarılmasına katkı sunmak amacıyla destek verdiğimiz Ayıntab Panoramaları adlı çalışmada halen varlığını sürdüren bir çok tarihi eser görülebildiği gibi, günümüze ulaşılamayan binalarda yer almaktadır.

1920’li yıllardaki Ayıntab’ı gerçekçi biçimde gözlemleyebileceğimiz, zengin bilgiler içeren Ayıntab Panoramaları bir asır önceki Antep’in panoramasını yansıtmaktadır. Orijinal çanta içerisinde kuzey, güney ve savunma sonrası panoramaları yer almaktadır. Panorama üzerinde yer alan Qr kod sayesinde panoramada görülen mekanlar hakkındaki bilgilere teknolojik olarak erişilebilmektedir.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.