Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

ARADA SIRADA

A+A-

​“Bülbülü altın kafese koymuşlar ille vatanım demiş!” Gerçeği anlatan ne güzel bir söz! Yıllar var ki ayrıyım ana ocağından baba yurdundan. Tek avuntumuz,memlekete dair iyi bir alınca sevinmek, gururlanmak oluyor.

Kadim dost Samet Bayrak tlf.le adresimi sorunca, hele de bir kitap göndereceğini söyleyince heyecanımı tahmin edebilirsiniz. Dün postacı kapıyı çalınca heyecanla paketi aldım.

Dr.Samet Bayrak, Ecem tan “ Ulusal ve Yerel Basında 25 Aralık Kutlamaları (1930-1971)

464 büyük sayfalık ciddi araştırmaların sonunda ortaya çıkan ciddi bir anı-tarih-başvuru kitabı.

Anı kitabı; çünkü uzun bir geçmişe ait hatıralar, tarih kitabı; geçmiş güzel kutlama günlerimizi bizlere kronolojik bir düzen içinde anlatan anılar,yazılar,öyküler, başvuru kitabı o günlere dair ciddi bir araştırma ve belgeler…

Yapanların,yapmayı düşünenlerin,yapılmasına ön ayak olanların beyinlerine, ellerine sağlık.

Kitap içindekiler kısmıyla başlıyor ve ivedi bir göz atışla BüyükşehirBelediye Başkanı Sayın Fatma şahin’in Takdim yazısıyla karşılayışıyorsunuz. Mütevazi, özenli, vefakar kısa bir  sunuş yazısı. Daha sonra gene,mütevazi, gösterişi sevmeyen, fedakâr ve vefakâr memleket hasretlisi  ve aynı zamanda Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak’ın aynı derecede övünmekten uzak ,sade, gerçekçi, tarihe saygıyı, memlekete hizmeti vurgulayan önsöz yazısı. Bayrak, memlekete hizmet etmenin bir namus borcu olduğunu vurguladıktan sonra “bu borcu unutanların nankör, dünü, bugünü, yarını okumaktan aciz manevi körler” olduklarını da belirtmeden geçmiyor.

Büyükşehir Belediyesinin önemli katkılarına ve Gaziantep Kent Arşivi Sorumlusu Sayın Ecem Tan’ın da katkılarını saygıyla anmak gerektiğine inanıyorum.

Kitap 1930,1971 tarihleri arasında 25 Aralık Kurtuluş Gününün yerel ve ulusal basında nasıl yer aldığını, özenli bir baskıyla o günün gazetelerinden fotoğraflara yer vererek, yazılan yazılardan örnekler göstererek 1971 25 Aralığına kadar geliyor…

Ve bir soru kendiliğinden araya giriyor. Ya 1972- 2021 arası yıllar? Bu güzel çalışmayı yapanlar herhalde sonraki yılları da düşünmüşlerdir diye düşünüyorum.

Küçük bir öneri,hazırlanacak bu kitap ,evlerinde, ellerinde bulundurmayı isteyeceklerin de sahip olabileceği boyutlarda düşünülse daha yararlı olacağı kanımı içtenlikle paylaşmak isterim.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.