1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. YİNE BİR İLK
YİNE BİR İLK

YİNE BİR İLK

Gaziantep açısından kadın milletvekili ve başkanlıkta İlk'lerin kadını olarak tarihe geçen, Türkiye'de ilk kez kurulan Aile Sosyal Politakalar Bakanı olan, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yeni bir ilki daha gerçekleştirdi

A+A-

 

 

Fatma Şahin, yeni bir ilki daha gerçekleştirdi ve  Türkiye Belediyeler Birliği Başkanlığı koltuğuna oturdu. Şahin bu ünvan ile sadece Gaziantep’in değil Türkiye’nin başkanı oldu.  Konya Büyükşehir BelediyeBaşkanı Tahir Akyürek’ten boşalan başkanlık koltuğuna oturan Şahin, 802 üyesi bulunan birliğin başkanı seçildi. Aynı zamanda, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı’nın Başkanlığını yürüten Şahin'in omuzlarındaki yük arttı. 

yine1.jpg

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Şahin, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27’nci Dönem Milletvekili Genel Seçimlerinde milletvekili aday adaylığını açıklayan Türkiye Belediyeler Birliği Başkanı Tahir Akyürek ile Genel Sekreter Hayrettin Güngör için yeni bir dönemin başlayacağını aktardı.

HEDEFLERE EMİN ADIMLARLA İLERLİYORUZ

Yerel yönetim bakışının kolay yetişmediğini belirten Şahin, "İlk iki yılda büyük bir okulda öğrencilik yaptım. Belediyecilik özel bir alan, uzmanlık isteyen alan ve yetişmiş bir bakış açısı isteyen bir alan. ‘Yerelden evrensele gelecekten geleneğe’ eğitim seferberliğini, yerel akademiyi güçlü bir şekilde hayata geçirmemiz gerekiyor. Bilgi ve teknoloji çağında şehrimizin, akıllı şehir olabilmesi için 28 yerel belediyenin kullandığı bir teknolojik altyapı var, büyük bir tecrübeyle bu model inşa ediliyor" dedi. 

24 HAZİRAN VURGUSU

Şahin, "Gaziantep ile Şanlıurfa’nın, Gaziantep ve Kahramanmaraş’ın ele ele verip Çin’deki, Avrupa’daki, Amerika’daki bir belediyeyle yarışma durumunda olduğunu görüyoruz. Safları birleştirerek Dünya’daki yerel modeli hayata uygulamamız gerekiyor. Halka en yakın yöneticiler olarak sorunların ve ihtiyaçların birebir takipçisi olacağız. Ortada duran sorunların her bir başlığı için 24 Haziran’dan sonra hep birlikte tüm siyasi partilerimizle görüşerek, sorunları geride bırakacağız. Küresel bir güç olma noktasında 2023, 2051 ve 2071 hedeflerine giderken şehirlerin Anadolu’nun şahlanışına hep birlikte şahitlik edeceğiz” diye konuştu.

BELEDİYECİLİK AŞK İŞİDİR 

“Belediyecilik aşk işidir, sevda işidir. Doğduğun, büyüdüğün topraklara hizmet etmek için önce işini sevmek, işini aşkla yapmak, insana dokunmak, onların hayır dualarıyla beslenmek gerekir” diyen Başkan Şahin, şunları kaydetti: “2002 yılında parlamentoda görev aldım, kurucu Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yaptım. 4 yıldan beri de Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapıyorum. İlçe belediye başkanlarıyla, meclis üyeleriyle birlikte çok zor dönemden geçtik. Yalnızca ekonomik kalkınma değil, artık insanı merkeze alan bir kalkınma modeli, çevresel bir kalkınma modeli Dünya’da yükselen bir değer olduğunu görüyoruz. Dünya, kentsel liderlik, sürdürülebilir kentsel kalkınmadan bahsediyor. 

yine2.jpg

YENİ MODELE ADIM ADIM

24 Haziran itibariyle Türkiye'nin yeni bir modele geçeceğine inandığını anlatan Şahin "Cumhurbaşkanımızın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından Başbakanlığa geçtiğinde, nasıl yetki devirleriyle yerel yönetimlerin güçlendiğini, nasıl mali olarak belediyelerin yüzde 5’lerden 7’lerden yüzde 12’lere yükseldiğine şahidiz. Artık kalkınma yerelde başlıyorsa bizim daha güçlü bir finansal modeli hayata geçirmemiz lazım. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi olarak zor bir dönem geçirdik. Finansal olarak baktığımızda denkleştirmenin ne kadar önemli olduğunu, bu denklemin bir an önce düzeltilmesi gerektiğine inandım. Birliğin emanetini yüklenmiş bir kardeşiniz olarak, daha önceki başkanlarımızın desteğini alarak, onların tecrübesinden yararlanarak bu sorunun birebir takipçisi olacağım. Bu denkleştirmenin adaletli bir biçimde dağıtıldığı yeni bir dönemi hep birlikte inşa edeceğiz. 

BÜYÜK BİR SORUMLULUK

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Başkanı ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in daha büyük işlere imza atacağını belirterek, Şahin’in bundan böyle belediyelerin problemlerinin çözümünde büyük bir sorumluluk alacağını söyledi. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.