1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Vekilden ilaç üretelim çağrısı
Vekilden ilaç üretelim çağrısı

Vekilden ilaç üretelim çağrısı

MHP Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, korona virüse karşı alınması gereken tedbirler konusunda ve nadir hastalıklar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Gaziantep Milletvekili Taşdoğan, 2021 Yılı Bütçe görüşmeleri kapsamında TBMM Genel Kurulu’nda, Nadir Hastalıklar ile ilgili olarak ilaç üretiminin ülkemizi büyük bir bütçe yükünden kurtaracağını vurgularak, “Nadir hastalıkların izlenmesiyle ilgili yeni kurulan daire başkanlığımız, aktif rol almalıdır. Ülkemizdeki kanser hastalıklarının ve nadir hastalıkların ilaç ihtiyacını karşılayabilecek, biyoteknolojik ilaç ve biyobenzer ilaç üretimini yapabilecek bir altyapıya kavuşması için somut çalışmalar yapmalıdır. Zira Nüfusumuzun yüzde 8’ini etkileyen bu alandaki ilaç giderleri, Ülke ekonomisine de yaklaşık olarak yıllık 2 milyar TL dışa bağımlı bütçe yükü getirmektedir. Ayrıca bu dönemde nadir hastalığı bulunan ve hastaneye gitmesi sakıncalı olan hastalarımız için evde infüzyon sağlanmalıdır. Aşıların uygulanması ile başlayacak olan yeni süreçte; aşılanan herkesin HES sisteminde takibinin sağlanması, e-aşı veya Sağlık pasaportu diye tanımlanabilen bir kod oluşturulması önceliklerimiz arasında olmalıdır" dedi.

SALGINA DİKKAT

Salgının tedavisinin yanı sıra koruyucu önlemlere de dikkat edilmesini vurgulayan Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, “Vakaların başlangıcında Dünya Sağlık Örgütünün bölgesel salgın tehdidi olarak tanımladığı, sonrasında bütün ülkeleri etkisi altına alan pandemik bir krizle yaklaşık bir senedir mücadele ediliyor. Salgının getirdiği birçok olumsuzluklardan ve sıkıntılardan, her ülke gibi biz de nasibimizi almaktayız. Ülkemizde de artmakta olan vaka sayılarının yayılımı ve ölümler, toplumun tümünü kaygılandırmaktadır. Maalesef bu durum tedbirlere uymamamız ve dikkatsiz davranmamızın doğal bir sonucudur. Salgınların hastane ortamında tedavi edilmesinin şekli veya tedavi yöntemlerinin ve aşının ne kadar önemli olduğunun konuşulduğu bir dönemdeyiz" diye konuştu. HABER MERKEZİ

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.