1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Taşdoğan'dan tartışılacak iddia: Gerçek Fetullahçılar ortada geziyor
Taşdoğan'dan tartışılacak iddia: Gerçek Fetullahçılar ortada geziyor

Taşdoğan'dan tartışılacak iddia: Gerçek Fetullahçılar ortada geziyor

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası meydana gelen bazı gelişmelerden dolayı endişeli olduklarını söyledi.

A+A-

HABER - MERAL KINACILAR
MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası meydana gelen bazı gelişmelerden dolayı endişeli olduklarını söyledi. Taşdoğan, "Bir takım operasyonlarla memurlar, işadamları, sanayiciler, daha da halkanın genişleyeceğini düşündüğümüz operasyonlar yapılıyor. Bunlar içinde suçu olanlar varsa mutlaka cezalarını çekmeliler, ama suçluyu suçsuzdan ayırmak gerekiyor. Bu tür durumlarda jurnalcılar çoğalır, birbirini ihbar edenler çoğalır, bunları dikkate almadan, ellerinde bilgi ve belge varsa onun üzerine gitmeli" dedi. 

'Özellikle kamu kesiminde büyük endişe hakim' diyen Taşdoğan sözlerine devamla, "Kamu çalışanları adalet bekliyor. Bir bakıyorsunuz bankaya para yatırmış olanlar  açığa alınmış, ama gerçek Fethullahçılar ortada geziyor, hatta müdürler, hatta bakanlar, hatta valiler. Üniversite öğretim üyeleri içinde aynı durum söz konusu. Haksızlık yapan, çeteşelen bilim adamları olmasın ülkemizde. Ama dişiyle tırnağıyla bir yerlere gelmiş insanları, bilim adamlarını da ayırt etmek gerekiyor. Bu ayrımı yapmak çok zor bir iş, Allah yardım etsin. Şu anda isim tesbit komisyonunda bu zihniyette, paralel zihniyette, insanların etkili olduğuna dair çok ciddi endişelerimiz var, bu endişelerimizin giderilmesini, devleti yöneten erkten bekliyoruz" şeklinde konuştu.

ÖZEKŞİ'YE ANLATTI

MHP İl Başkanı Muhittin Taşdoğan, beraberinde Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı Ökkeş Şentürk, Gazeteci Mezine Sırakaya ile birlikte Gazetemizi ziyaret ederek, Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi'yi, darbe girişimi sonrası demokrasiden yana tutumu nedeniyle kutladı. Taşdoğan, Türk silahlı kuvvetlerine yapılan baskılar, meydanlarda sallananan parmakların, askerin moral motivasyonunu düşürdüğünü belirtirken, iş dünyası ve kamu çalışanlarının da tedirginliğine dikkat çekti, ekonomide kaos oluşmasının önüne geçilmesi için tedbir alınmasını isteYEN  Taşdoğan, "Bu tür durumlarda jurnalcılar çoğalır, birbirini ihbar edenler çoğalır, bunları dikkate almadan, ellerinde bilgi ve belge varsa onun üzerine gitmeli. Gözaltına alınan, tutuklanan firmalarla ticaret yapanlar endişeli. Terörizmin istediği şey çarkı da durdurmaktır. Burada banka sahipleri ve müdürlerine çok iş düşüyor" dedi.

BASIN İYİ BİR SINAV VERDİ

Taşdoğan, "Sizleri hem tebrik ediyorum, hem de teşekkürlerimi iletiyorum. Gaziantep basını ilk dakikadan itibaren, şu ana kadar sorumluluk duygusu içinde davranmaktadır. Basın sorumluluk duygusu içinde olmuştur susmamıştır, susturulmamasına müsaade etmemiştir ve haber alma özgürlüğümüzün kısıtlanmasına engel olmuştur. Bu konuda fedakarca davranmıştır. Demokrasiye yapılan bu kalkışmada en iyi sınavı veren kurumlardan biri olmuştur" diye konuştu.

ASKERİN MOTİVASYONUNU DÜŞÜRMEYELİM

Kalkışmanın ardından birtakım endişeleri olduğunu dile getiren Taşdoğan şunları dile getirdi:"Bu endişelerimizen birincisi, TSK'nın savaşma yeteneği, savaşabilme kabiliyeti zaafa uğratıldı. Türkiye milli güvenlik tehdidi içerisinde. Komşumuz Suriye'de yine Halep bombalanıyor, Halep Türkmenleri zor durumda, Halep'te neler oluyor? Şehitlerimiz var, operasyonlar devam ediyor. Hal bu iken bu kalkışkamaya Türk Silahlı Kuvvetlerinin yüzde 1.5'u dahil olmasına rağmen, yüzde 98.5'u milletin ve devletin yanında durmuş iken, Türk silahlı kuvvetlerine yapılacak, yapılan baskılar, meydanlarda sallananan parmaklar, Türk Silahlı kuvvetlerinin savaşma yeteneğini azaltmaktadır, moral motivasyonunu düşürmektedir. Bunlara dikkat edilmeli ve sorumluluk bilinci içerisinde hareket edilmemelidir. Her fırsatta ordu millet olduğumuzu unutmamalı, askere çocuklarımızı gönderirken söylediğimiz en büyük asker bizim asker sloganını unutmamalıyız, bunlar bizim çocuklarımız, ne mutluki onlara, 600 bin silahlı kuvvetler personelinden sadece 8 bin küsuru bu kalkışmaya dahil olmuştur, 592 bini kalkışmanın karşısında durmuştur, vatanın ve milletin yanında durmuştur. Bunu unutmamak gerekir."

SUÇLUYLA, SUÇSUZU AYIRMAK GEREKİYOR

İkinci olarak adaletin incinmesi noktasında endişeleri bulunduğunu söyleyen Taşdoğan, "Birtakım operasyonlarla memurlar, işadamları, sanayiciler, daha da halkanın genişleyeceğini düşündüğümüz operasyonlar yapılıyor. Bunlar içinde suçu olanlar varsa mutlaka cezalarını çekmeliler, ama suçluyu suçsuzdan ayırmak gerekiyor. Eğer suçsuzda suçluyla beraber yargılanırsa, milletin adalet duygusu incinecek, millet arasında çatlak daha da büyüyecek, dikkatli olmak gerekiyor. Bu tür durumlarda jurnalcılar çoğalır, birbirini ihbar edenler çoğalır, bunları dikkate almadan, ellerinde bilgi ve belge varsa onun üzerine gitmeli, Türk adaletinin de özgürce karar verebilmesi için uygun şartların oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Bu kararı veren insanların sorumluluk duygusu içerisinde olmasını umut ediyoruz" diye konuştu.

İSİM TESPİT KOMİSYONLARINA DİKKAT

'Özellikle kamu kesiminde büyük endişe hakim' diyen Taşdoğan, "Kamu çalışanları adalet bekliyor. Bankaya para yatırmış açığa alınmış, ama gerçek Fethullahçılar ortada geziyor, hatta müdürler, hatta bakanlar, hatta valiler. Üniversite öğretim üyeleri içinde aynı durum sözkonusu. Haksızlık yapan, çeteşelen bilim adamları olmasın ülkemizde. Ama dişiyle tırnağıyla bir yerlere gelmiş insanları, bilim adamlarını da ayırt etmek gerekiyor. Bu ayrımı yapmak çok zor bir iş, Allah yardım etsin. Şu anda isim tesbit komisyonunda bu zihniyette, paralel zihniyette, insanların etkili olduğuna dair çok ciddi endişelerimiz var, bu endişelerimizin giderilmesini, devleti yöneten erkten bekliyoruz" dedi.

TERÖRİZMİN İSTEDİĞİ ÇARKIN DURMASI

Ekonomi, mali dalga olmasından büyük endişe duyduklarını belirten Taşdoğan, bu konuda banka müdürlerine büyük iş düştüğünü söyledi. Taşdoğan, "Çünkü sanayici, ticaret ve işadamları tutuklanıyorlar, gözaltına alınıyorlar, diğer sanayici, işadamı, ticaret adamlarımız yine endişe içerisinde. Gözaltına alınan tutuklanan firmalarla ticaret yapanlar endişeli. Suçlu olan elbette suçunu çeksin, suçlu suçsuz ayırt edilsin ama terörizmin istediği şey çarkı da durdurmaktır. Kaos oluşturmaktır. Çark durursa üretim düşer, işsizlik artar ve bundan dolayı ülke mali olarak çok kayıplara uğrarsa, terörizm hedefine ulaşmış olur. O açıdan teröristler, iş dünyasının durmasını isterler. Bu konularda tedbirler almak gerekiyor. Burada banka sahipleri ve müdürlerine çok iş düşüyor. Somut gerçeklerle iş yapmalarını, risk oranlarını artırmamalarını, gereksiz mali yüklerin işadamı sanayicinin üzerine binmemesini diliyoruz. İhracat yönünde iş dünyasına yeni kapıların açılmasını bekliyoruz. Yoksa arkasından gelecek mali darbede bu kalkışmanın sonuçlarının bedellerini bize ağır ödetir" şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
    İlgili Haberler