1. YAZARLAR

  2. Cemali TOPRAK

  3. SÜT FİYATI BİLMECESİ
Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

SÜT FİYATI BİLMECESİ

A+A-

“Bilindiği üzere 15 Mayıs 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatı 7,50 TL/Litre olarak belirlenmişti.

1 Ekim 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; %3,6 yağ ve %3,2 protein içeriğine sahip çiğ inek sütünün tavsiye fiyatının (çiğ süt destek primi hariç) üreticinin eline net 7,50 TL geçecek şekilde belirlenmesine, Soğutma, nakliye ve diğer cari giderler üretici tarafından karşılandığı takdirde üreticiye ayrıca ödenmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.

Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulunda görevli Sanayici Alt Grubu temsilcileri söz konusu karara şerh koymuşlar, 1 üye ise çekimser kalmıştır “ (Kaynak: https://ulusalsutkonseyi.org.tr/ulusal-sut-konseyi-cig-sut-tavsiye-fiyati-2-3903/ ) Yazıma yukarıda Ulusal Süt Konseyinin 15 Eylül 2022 tarihinde büyükbaş hayvanlardan elde edilen çiğ süt fiyatını açıkladığı basın bülteni ile başladım. 

Tüketiciler genelde satın aldıkları ürünün üretim maliyeti, zahmeti, o ürünün meydana gelmesi için harcanan çaba ve emek gibi birçok konuyla ilgilenmezler. Sadece fiyat pahalı veya ucuz diye değerlendirirler. 

Süt hayvancılığı dünyanın en zor işlerinden biridir. 365 gün 24 saat esasına göre yapılır. Ne hasta ne cenaze ne de bayram vb bilmez dinlemez. Hayvanların önüne her gün her saat yem dökmek ve onlarla ilgilenmek gerekir.

Bugün ortalama 25 litre süt sağan bir işletmede bir litre sütün maliyeti amortisman, vergiler ve kredilerden kaynaklanan faiz giderleri hariç yaklaşık olarak 7.20 TL dir. 

Siz bu sütü 7.50 TL ye sattırmaya kalkarsanız kusura bakmayın bu işi kimse yapmaz. Sadece ve sadece % 4.2 para kazanacağınız işe milyonlarca lira yatırımı neden yaparsınız?

Bu fiyat politikası ve uygulaması her gün peşi peşine kapanan süt işletmeleri kervanına yenilerinin eklenmesine neden olacaktır.

2010 yılında devletin büyük fedakarlıklarla ve bütçelerle sübvanse ettiği GAP-DAP yatırımlar, Avrupa Birliği Projeleri ve desteklemeleri ile yapılan yatırımlar, TKDK destekleri ile yapılan yatırımlar vb harcanan tüm para boşa gider. Sonra ileride pişman olur ve tüm bu destekleri yeniden verir ülkenin kaynaklarını boşa harcarsınız.

Tarihe not düşüyorum; bu üretim maliyetleri ile süt üretilemez. Yakın gelecekte bizi çok ciddi bir süt krizi bekliyor. Yol yakınken bu yanlıştan dönülmesini umut ediyorum.

Aksi taktirde süt, yoğurt, ayran ve peynir gibi ana gıda maddelerimize bile ulaşamayacağız.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar