Sevgi maskesinin arkasına gizlenen aşk dolandırıcıları, sayısız insanı duygusal ve mali açıdan zor durumda bırakabiliyor. Bu dolandırıcılıkların önemli bir kısmı sosyal medyadan kaynaklanıyor ve mağdurların %40'ı ilk temasın Facebook veya Instagram gibi platformlar üzerinden gerçekleştiğini bildiriyor. Mağdur olma olasılığı en yüksek olanlar 55 ila 64 yaş arası kişiler. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, aşk dolandırıcılığının anatomisini ve aşk dolandırıcılığına maruz kalındığında neler yapılması gerektiğini anlatıyor.

Aşk arayışı dijital bir hal aldığında, yalnızca en iyi eşleşmelere değil aynı zamanda aşk dolandırıcılıklarına karşı da dikkatli olmak çok önemlidir. Sevgi maskesinin arkasına gizlenen aşk dolandırıcılıkları, sayısız insanı duygusal ve mali açıdan paramparça etti. Aşk dolandırıcılıkları bir önceki yıla göre %22 arttı. Çalınan ortalama miktar ise 270 bin TL oldu. Mağdur olma olasılığı en yüksek olanlar 55 ila 64 yaş arası kişilerdi. Bitdefender Antivirüs Türkiye distribütörü Laykon Bilişim’in Operasyon Direktörü Alev Akkoyunlu, dolandırıcıların taktiklerine, kurbanlar üzerindeki etkisine ve en önemlisi, aşk oyununda kurban olmaktan kendinizi nasıl koruyacağınıza ışık tutuyor. Aşk güzel bir yolculuktur ve çevrimiçi flört ortamında dikkatli ve farkındalıkla gezinmek çok önemlidir.

Aşk mı Yoksa Aldatmaca mı?

Bir dating uygulamasında özel biriyle tanışırsınız. Size sürekli telefon etmek veya mesaj göndermek isterler. Bunun gerçek aşk olduğunu iddia ederler ve sizi inandırmaya çalışırlar ama bir sorun vardır. Eşleştiğiniz kişi uzakta yaşıyordur, bu yüzden bu şekilde iletişiminizi sürdürmeniz gerekir. Daha sonra işin ilginç tarafı gelir. Para istemeye başlarlar. Sizi ziyaret etmek için bir uçak bileti, acil bir ameliyat veya başka bir acil ihtiyaç olabilir. Eğer aşk hikayeniz böyle gelişiyorsa, muhtemelen bu bir dolandırıcılıktır.

Aşk Dolandırıcılığı Nasıl Çalışır?

 

Aşk dolandırıcıları, tanışma sitelerinde, uygulamalarda ve Instagram veya Facebook gibi popüler sosyal medya platformlarında sahte profiller oluşturur. Amaçları sizinle bir ilişki başlatmaktır. Güveninizi kazanmak ve kar amacıyla kullanabilecekleri duygusal bir bağ kurmak için tüm doğru şeyleri söyleyerek size sevgi yağdıracaklar.

Ancak işin zor kısmı şu; asla yüz yüze görüşmek veya görüntülü görüşmelerde yüzlerini göstermek istemiyorlar. Askerde olduklarını, yurt dışında hayır işi yaptıklarını söylemek gibi her türlü bahaneyi uyduruyorlar.

Zaman geçtikçe dolandırıcı sizden para almak için hikayeler uydurmaya başlar. Ailevi acil durumlar, sağlık giderleri veya şahsen karşılamak için seyahat bileti ihtiyacını talep edebilirler. Başlangıçta çok fazla bir para olmayabilir ama giderek artar. İnsanların duygularıyla oynamanın ve paralarını almanın sinsi bir yoludur bu.

Dolandırıcılar güveninizi kazandıktan sonra sizden daha fazla para, hediye kartı veya pahalı hediyeler isteyeceklerdir. Şüphelenirseniz hesaplarını aniden silebilirler ve iz bırakmadan ortadan kaybolabilirler.