Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

SAMAN

A+A-

Buğday hasadı başladı. Ben de işimin bir parçası olduğu için hem buğday hasadını hem de ülkemiz hayvancılığının en önemli kaba yem kaynaklarından biri olan buğday samanını takip edebilmek için Ceylanpınar / Şanlıurfa'ya gittim. 

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; her ne kadar sezon kurak geçmiş, gübre, mazot, elektrik vb girdi fiyatları çok ama çok yükselmiş olsa da gördüğüm kadarıyla bu sene buğday samanı konusunda bir kıtlık olmayacak gibi görünmekte. 

Zaten hayvancılık sektöründe 2021 - 2022 sezonunda kapanan, kapanmak zorunda kalan o kadar çok sağmal ve besi işletmesi var ki sanırım buğday samanı ile ilgili talepte de bir önceki yıllara göre ciddi anlamda bir düşüş yaşanacaktır. 

Sözü çok uzatmadan konuya girmek istiyorum. 07 Haziran 2022 / Salı günü itibarıyla Ceylanpınar da buğday hasadı ve dolayısıyla buğday samanı hasadı başladı. 

Henüz net olmayan ve kesinlikle değişeceğini öngördüğüm buğday samanı ton fiyatı; 1050 - 1100 TL artı Nakliye şeklinde görünmekte. Buğday samanı fiyatında talebe bağlı olmakla birlikte çok az bir düşüş meydana gelebilir. Ancak burada asıl sorun NAKLİYE !!!

Artan mazot fiyatları ve artık günlük olarak gelen zamlar neticesinde mevcut durumda nakliye ücretleri neredeyse saatlik olarak değişmekte. Bölge çiftlikleri nakliye ile ilgili fiyat değişiminden daha az etkileniyorlar. Ancak örneğin Ankara da bir çiftlik için Ceylanpınar'dan buğday samanı almak istediğinizde 70 cm büyük, 5 ipli balyadan yaklaşık olarak 20400 kg buğday samanı yüklenebilen bir tır Ankara'ya 14500 TL + % 18 KDV = 17110 TL ye yaklaşık olarak gidebilmekte (Not: nakliye ücretleri saatlik değişmektedir). Bu da 17110 / 20400 = 0.839 TL / kg da nakliye ücreti demektir. Yani örneğin; 1050 TL / ton fiyatından buğday samanı aldıysanız 839 TL / ton nakliye ücreti ödeyeceksiniz. Bu da 1 ton buğday samanının fiyatını indirme ve stoklama maliyetleri hariç; 1050  TL + 839 TL = 1889 TL gibi bir rakama getirmekte. Yani buğday samanına verdiğiniz her bir kg maliyetin %79.90'lık kısmı nakliye için ödenmekte.

Eğer mazota biraz daha zam gelirse neredeyse buğday samanı kadar da nakliye ücreti ödenecek. Hayvancılıkta kullanılan; tuz, mermer tozu, zeolit gibi ürünlerde nakliye ücretleri ürünün kendisinden bile pahalı hale gelmiş durumda. 

Acil olarak bu konuda bir şeyler yapılmalı. Desteklemelerin bu konuda da olması gerekmekte. Çiftçiye hasat mevsiminde kesinlikle mazot konusunda destek olunmalı. Veya demir yolu nakliyeciliği aktif hale getirilerek birim nakliye ücretleri mutlaka düşürülmeli. Aksi taktirde hayvancılık işletmeleri en temel ihtiyaçları olan buğday samanına dahi ulaşamayacaklar.

Önceki ve Sonraki Yazılar