1. YAZARLAR

  2. Tayfun Eser

  3. Otizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Tayfun Eser

Tayfun Eser

Yazarın Tüm Yazıları >

Otizm Hakkında Bilinmesi Gerekenler

A+A-

Çocuğunuz sizi dinlemiyor, sizinle iletişime geçmiyor, konuşmuyor, göz teması kurmuyor, sık sık sallanma davranışı gösteriyor, tekrar eden davranışlar sergiliyorsa otizmden şüphelenebilirsiniz.

Evet… Günümüzde otizmin zaman zaman gündeme gelmektedir. Peki, nedir bu otizm, tedavisi var mıdır? Otizm olan bireyin tepkileri nelerdir?

Otizm kısaca; sözel iletişime geçemeyen, insanlarla olan sosyal ilişkilerde problemler yaşayan, çevresine karşı ilgisizlik gösteren, tekrarlayıcı davranışlar sergileyenlerdir. Otistik çocuklarda değişik düzeylere göre öğrenme güçlüğü görülebildiği gibi otizmli bireyler arasında üstün zekâlı otizmli bireyler de vardır.

Otizmin belirtileri

İlk 18 ay tanı için en kritik dönemdir. Bu dönemde çocukta göz teması kuramama, çağırıldığında gelmeme, seslere tepki göstermeme, yalnız vakit geçirme isteği, istemediği herhangi bir şeyle karşılaştığında aşırı sinirlenme, dikkatini toparlayamama, sosyal ihtiyaç hissetmeme otizmin en belirgin özellikleridir.

Otizmin tedavisi

Otizmin temel problemlerini ortadan kaldıran herhangi bir medikal tedavi günümüzde söz konusu değildir. Otizmin temelini oluşturan iletişim ve sosyal problemlerin tedavisi yönünde özel eğitim uygulamaları mevcuttur. Bu uygulamalar daha çok empati geliştirme, ebeveyn-çocuk ilişkisini sürdürebilme, iletişim becerileri oluşturma kapsamındadır.

Otizmin sebebi nedir?

Otizmin sebeplerini ortaya çıkaran kesin bilgiler bulunmamakla beraber, kalıtsal kökenli olabileceği gibi genetik ve çevresel etkenlerin de otizme neden olduğu bilimsel çevreler tarafından ortaya koyulmaktadır. Otizme neden olan birçok genin olduğu fakat bu genlerden sadece birkaçının keşfedildiği bilinmektedir.

Erken tanı çok önemlidir.

İlk 18 ay içinde otizmin belirtilerini fark eden ebeveynler kesinlikle uzman doktorlara başvurmaları gerekmektedir. Bu konuda direnç gösteren anne ve babalar otizmin göstereceği sosyal ve iletişim bozuklukların şiddetinin artmasına neden olmakla beraber belirtilerin derecesi artan her otizmli çocuğun alacağı özel eğitim desteğinin de zorluğu artmaktadır.

Tüm bunlar bir araya geldiğinde otizmin bir hastalık olarak algılanmasına sebep olmaktadır. Fakat otizmi bir hastalık olarak değerlendirmemek gerekiyor. Tedavi sürecinde yapılacak etkin yardımlar ve özel eğim süreci otizmli bireylerin empati, paylaşma, yardımlaşma ve sosyalleşme gelişimlerini ilerletmesini sağlıyor. Bu sebeple otizme bir ruh hastalığı olarak değil bir farkındalık olarak yaklaşmak gerekiyor. Esenlikler dilerim.

Önceki ve Sonraki Yazılar