Gaziantep Özel ANKA Hastanesi Gastroentereloji Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Ali Yağcı, toplumda sık görülen mide kanserine dikkat çekti. Doç.Dr. Yağcı, mide kanserinin nedenleri ve tedavi yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

“Mide kanseri en çok görülen kanser türlerindendir. Bu anlamda mide kanseri ameliyatı da cerrahi kanser müdahaleleri arasında en çok uygulanan dördüncü müdahaledir. Mide kanseri riski erkeklerde ve yaşlılarda görülme riski daha fazladır. Mide kanserinin en önemli nedeni genetik yatkınlık dışında beslenme alışkanlığıdır. Tuzlu besinleri fazla tüketme, az sebze ve meyve yemek en başta gelmektedir. Bunların yanı sıra mangal eti de mide kanseri yapabilecek yapıya sahiptir. Beslenmenin yanı sıra Hpylori bakterisinin etkisi, sigara, alkol temel mide kanseri nedenleri arasında yer almaktadır.”


ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIYOR

Bu kanun kabul edilemez! İnsanlar denek mi olacak ? Bu kanun kabul edilemez! İnsanlar denek mi olacak ?


Genellikle sinsi ilerleyen mide kanserinin belirtilerinin kanser ilerledikçe ortaya çıktığını dile getiren Doç.Dr. Yağcı, midede elle hissedilebilir kitle, ağrı ve midenin ağırlaşması, iştahsızlık, kilo kaybı,yemek sonrası rahatsızlık, şişlik,bulantı, kusma, yorgunluk,mide ya da bağırsakta kanamanın hastalık belirtileri olduğunu söyledi.