1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KIRAN KIRANA SEÇİM
KIRAN KIRANA SEÇİM

KIRAN KIRANA SEÇİM

Gaziantepli sanayici, iş adamı ve ticaret erbabı hafta sonunda yapılacak oda ve borsa seçimlerine kilitlendi.

A+A-

 Ticaret Odası ile Ticaret Borsası'nın 1 Ekim, Sanayi Odası'nın da 15 Ekim'de yapacağı seçimlerde gözler seçilecek başkana çevrildi. 45 meslek grubundan 16 bini aşkın üyelinin oy kullanacağı Ticaret Odası'nda 291 meslek komitesi, 123 de meslek üyesi seçilecek. Borsa da ise 12 meslek grubu seçime girecek. Yaklaşık bin 300 üyenin oy kullanacağı borsada meclise 30 kişi seçilecek. Borsa Başkanı Mehmet Akıncı ile meclis başkanı Ahmet Tiryakioğlu'nun yeniden aday olduğu öğrenilen borsa seçimlerinde üyeler oyu meclisi belirleyecek. Ticaret Odası'nda ise kıran kıran bir seçim yaşanacak. Oda Başkanı Tuncay Yıldırım ile meclis başkanı Hilmi Teymur'un 'yeniden' dediği odada gruplar arasında büyük mücadele yaşanacak.  

BORSA GATEM'DE YAPACAK 

Ticaret Borsası Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği seçimleri Cumartesi saat 09.00-17.00 saatleri arasında Sanayi Mahallesi Buğday Pazarı içerisindeki Ticaret Borsası GATEM Hizmet binasında gerçekleştirilecek. 12 meslek kolunun yarışacağı borsada kimin başkan olacağına üyeler karar verecek.  

TİCARET ODASINDA ÇEKİŞME 

16 bin üyenin 1 Nisan'da sandık başına gideceği GTO'da seçimler Bayraktar Lisesi'nde saat 09'da yapılacak.  Oda da 45 grupta, 291 meslek komite üyesi ve 123 meclis üyesi seçilecek. Bazı gruplar tek liste ile seçime hazırlanırken, 2, 3, hatta 4  liste ile seçime giden gruplar da var.  

BAŞKANLIK İÇİN İSİMLERİ GEÇİYOR 

GTO'da meclis başkanlık divanı, yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyeleri, disiplin kurulu, TOBB delegeliği seçilecek. Gruplarından çıkmaları halinde başkanlık için büyük yarış olacak. Mevcut Başkan Tuncay Yıldırım'ın yeniden aday olduğu seçimlerde Sıtkı Severoğlu, Ali Bulgan, Beyhan Külekçi'nin de adı geçiyor.  Seçimlerde Unlu Mamüllerinde akşam simit grubu birbiriyle yarışacak. İbrahim Aksu'nun seçimlere ayrı liste ile girdiği Ticaret Odası'nda, 8'nci grup olan cafe restaurant - catering grubunda Acıoğlu ve Aşina'nın yarışacağı öğrenildi.  10'ncu grup olan motorlu kara taşıt bayilerinde ise Ali Bayram Sarıca ve Taygun Aygın'ın yarışacağı belirtildi. 

TEYMUR: GÖREVE TALİBİZ 

GTO Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, “4 yıllık görev süremizi geride bıraktık…Çok gururlu olduğumu ifade etmek isterim. 39. dönem meclisinde sizlerle birlikte, sizlerin yanında 32 bini aşkın üyeye hizmet etme fırsatı bulduğum için çok gururluyum. Acısıyla, tatlısıyla, 100 yılda bir olacak pandemisiyle bir dönemin sonuna geldik. Artık yeni bir sürece girdik… Seçim heyecanı başladı. 1 Ekim’de sandık başına giderek demokrasinin gereğini yapacağız. Biz ilk günkü heyecanla bu şerefli göreve yeniden talibiz… Aynı şevk ve azimle şehrimize, üyelerimize hizmet etmeye de hazırız. Diliyorum ki dostluk ve kardeşlik içerisinde seçimimizi tamamlayarak ve yeni bir döneme, 40. döneme merhaba diyelim.” dedi. 

GRUPLAR İKİ VE TEK LİSTE GİBİ 

Ticaret Odası'nda meslek gruplarının iki ve tek liste ile seçime girmesi tahmin ediliyor. 21 Nolu Konfeksiyon - Hazır giyimin tek liste olduğu seçimlerde 19'ncu olan Konfeksiyon imalatı ve toptan ticaretinde Ali Bulgan'ın adının geçtiği öğrenildi. Bulgan, 'şimdi değişim zamanı' sloganıyla tüm meslektaşların oylarına talip olduğunu sosyal medya üzerinden duyuruyor. 19'ncu grupta Ali Bulgan'ın yarı sıra Mehmet Ali Bozkut ve Veysel Memiş listelerde seçime giriyor. Diğer gruplarda da iki ya da daha fazla listenin yarışacağı öğrenildi.  

BORSA'DA 12 MESLEK KOMİTESİ VAR 

Ticaret Borsası Meslek Komitesi ve Meclis Üyeliği seçimleri Cumartesi saat 09.00-17.00 saatleri arasında Sanayi Mahallesi Buğday Pazarı içerisindeki Ticaret Borsası GATEM Hizmet binasında gerçekleştirilecek. Bin 300 üyesi bulunan borsada 12 farklı meslek komitesi bulunuyor.  

DİKKAT ÇEKEN PROJELER 

Mehmet Akıncı başkanlığındaki ticaret Borsası dikkat çeken projelere imza attı.  

Türkiye’nin ilk Antep Fıstığı Lisanslı Deposu, Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından İpekyolu Kalkınma Ajansı’nın (İKA) destekleriyle 2021 yılında Gaziantep’te hizmete kazandırıldı.  Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) tarafından Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin destekleriyle 2020 yılı içerisinde Gaziantep Et Borsası ve Et Hali hizmete açtı.  Sektöründe Türkiye’nin en büyük kompleks yapılarının başında gelen Et Hali ve Et Borsası toplam 32 bin metrekare alan üzerinde inşa edilmiş olup, 17 bin metrekare kapalı alan üzerinde hizmet vermektedir. İçerisinde et teşhir ve satış salonu, 4 adet soğuk hava deposu, 1 adet et parçalama salonu, 70 adet modern kasap dükkânı, sosyal tesis ve ticari dükkanlar bulunduran Et Borsası ve Et Halinde, ayrıca Gaziantep Ticaret Borsasına ait 600 metrekare büyüklüğünde Et Borsası hizmet binası da yer alıyor.  

PİLOT ÖLÇEKLİ ANTEP FISTIĞI İŞLEME TESİSİ 

TÜBİTAK MAM Yaşam Bilimleri ve Gaziantep Ticaret Borsası (GTB) iş birliği ile kurulan Pilot Ölçekli Antep Fıstığı İşleme Tesisi’nin açılışı geçtiğimiz günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Antep fıstığının ana vatanı Gaziantep’te açılan Pilot Ölçekli Entegre Antep Fıstığı İşleme Tesisi, fıstığın ileri teknoloji ile işlenip kalite ve gıda güvenliğinin en üst seviyede tutulmasına katkı sağlamakta. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.