100 milyar TL’lik tasarruf için tartışmalar sürerken gündeme gelen bu haber sosyal medyada da tepki çekti. Haberin yayılması üzerine Gaziantep Büyükşehir Belediyesi “açık ihale usulüyle yapılan” kiralık araç teminiyle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, “Haberde bahsi geçen ve Nisan ayında yapılan ihaleler de açık ihale usulü ile gerçekleştirilmiş, ancak bugüne kadar yükleniciye herhangi bir ödeme yapılmamıştır” dedi. 

Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi de, Sözcü’de yer alan haberin ardından, zırhlı araç konusunda açıklık getirdi. Özekşi, “2014 yılında Gaziantep Emniyet Müdürü Fırat Kalkanı operasyonundan dolayı şehre gelen misafirler için zırhlı araca ihtiyacı var demişti. Bunun üzerine aracın birine zırh giydirildi. Nedense bu konunun yeniymiş gibi yansıtılmasına sadece gülüp geçiyorum” dedi.

CHP'liler ne varsa sordu Büyükşehir hepsini açıkladı CHP'liler ne varsa sordu Büyükşehir hepsini açıkladı

İŞTE BELEDİYEDEN GELEN AÇIKLAMA 

“Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak araç ihtiyacımızı, satın almak yerine maliyet açısından kiralama yöntemi ile karşılamaktayız. Haberlerde konu edinilen ihaleler de bu kapsamda gerçekleştirilmiştir. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve bağlı iştirakler her yıl rutin olarak kiralama ihalelerini yapmakta ve sadece ihtiyacı olan araçları kullanmaktadır. Haberde bahsi geçen ve Nisan ayında yapılan ihaleler de açık ihale usulü ile gerçekleştirilmiş, ancak bugüne kadar yükleniciye herhangi bir ödeme yapılmamıştır.  Bu yıl içinde Gaziantep Büyükşehir ve iştirakleri bünyesinde kiralık olarak çalıştırılan araçların 64’ü tasarruf tedbirleri kapsamında bir ay önce iade edilmiştir. Ayrıca 2020 yılında yapılan tasarruf çalışmalarıyla daha önceki kiralık araç sayısı yaklaşık yüzde 22 oranında azaltılmış ve bu tasarruf oranı 2024 yılına kadar hem hizmet edilen nüfusun artmasına hem de hizmetlerimizde artış olmasına rağmen korunmuştur.”

TARTIŞILAN O HABER

Sözcü gazetesindeki iddiaya göre; "Belediyenin 9 iştirakinden 6’sı, 2024 yılında 63 araç kiraladı. Son olarak Gazi Konut İnşaat 29 Nisan’da 4 D segment ve 1 VIP minibüsün aralarında olduğu 15 aracı 11 aylığına kiraladı ve 4 milyon 983 bin TL ödedi. Gazi Danışmanlık Müşavirlik 29 Nisan’da 1 VIP minibüs ve 1 zırhlı SUV dahil 23 aracı 11 ay için 7 milyon 131 bin TL’ye kiraladı. Gazi Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri 1 Nisan’da 13 aracı 12 ay süreyle kiraladı. Filoda 1 VIP araç yer aldı. Toplam 5 milyon 930 bin 400 TL ödendi. Gazi Kültür Sanat Ürünleri Şirketi 1 Mart’ta, 1’i VIP minibüsün olan 10 aracı 12 aylığına 4 milyon 268 bin 400 TL’ye kiraladı. Enerji Anonim Şirketi 12 aracı 11 aylığına kiraladı ve 19 Mart’ta 4 milyon 56 bin 600 TL’lik sözleşme imzaladı. Araçlar arasında 1 M segment VIP araç yer aldı. Gazi Ağaç Peyzaj ve Hayvanat Bahçesi İşletmeciliği 11 Mart’ta 30 araç kiralanacağını açıkladı ama ihale daha sonuçlanmadı."


ÖZEKŞİ AÇIKLIK GETİRDİ

Gazetimiz Yönetim Kurulu Başkanı Ökkeş Özekşi de, Sözcü’de yer alan haberin ardından, zırhlı araç konusuna açıklık getirdi. Özekşi sosyal medya hesabından şunları yazdı: BAZEN HAFIZA ÇOK GEREK OLUYOR... Hafıza çok önemli. Allaha şükür yaşamım boyunca hatırlayabildiğim konuları sizlerle paylaşmayı kendime görev addediyorum. Her şeyi bir kenara bırakıyorum eleştiri yapılacaksa onu da yerine getirdiğime inanıyorum. Sabah Sözcü nün haberine baktım güldüm. Özellikle Zırhlı araç konusuna takıldım. Sonra bu Zırhlı denilen aracın, 2014 yılında Gaziantep emniyet müd Fırat kalkanı operasyonundan dolayı şehrin gelen misafirler için zırhlı araca ihtiyacı var dediğini hatırlıyorum. Nitekim bunun üzerine aracın birine zırh giydirildiğini bildiğimden nedense bu konuyu şimdi yeniymiş gibi yansıtılmasına da sadece gülüp geçiyorum. Dedim ya muhalefet veya bizim meslektaşlarımız haberin ana olgusuna bakmadan araştırmadan sırf algı oluşturmak için bu tercih yapmasını biraz da üzülerek izliyorum. Ben bildiklerimi her zaman olduğu gibi paylaşmaya devam edeceğim. Bunlar için farklı anlamlar çıkartacak olanlara da sadece gülerim diyeceğim.