Genel kurulda Dr. Samet Bayrak onursal başkan seçildi. Önemli mesajların verildiği Gaziantep Kent Konseyi genel kurulunda Eski Ticaret Odası ve Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, konuşmasıyla büyük alkış aldı. Kent konseyinin misyonunu hatırlatan Aslan, göçmen sorununu gündeme getirdi ve önlem alınmadığı taktirde sıkıntıların büyüyeceğini söyledi. Aslan’ın konuşması sırasında Eski mimarlar odası başkanı ve Fatma Şahin'in danışmanı olan Sıtkı Severoğlu, usul hakkında söz isteyerek, “Daha konuşacak olan protokol konuşmaları var. Bunlar genel kurul dilek ve temenniler bölümünde sabaha kadar konuşulacak konular. Önce gündemi kurallarına göre tamamlamanız gerekir. O hususta gündeme bağlı kalınmasını herhangi bir kısıtlama olmamasına rağmen protokole dair konuşmacıların gündemi tamamlayabilmek adına konuşmasının süreç ile kısıtlamasını arz ve teklif ediyorum” dedi.

* Severoğlu’nun bu teklifi kabul görmedi ve salondan tepki aldı. Aslan ise, “Göçmenlerle ilgili halkın yükünü alacak tedbirler alınmazsa inanın pek iyi olmaz. Bunu söylemek suç olmamalı. Ben bu şehrin çocuğuyum, Ömrümü de bu şehre verdim. Bu şehrin sıkıntıları var. Bu sıkıntılar burada konuşulmalı. Eksik varsa yol gösterici olmalı. Kent konseyleri bunun için var. İşçide katılacak, sendikacıda katılacak. Esnafta işverende katılacak. Yani bu halkın hepsinin bu şehrin bu sorunlarını konuşacak, Daha fazla uzatırsam bir rahatsız yaşatabilirim. Hepinizi saygıyla selamlıyorum” sözüyle bitirdi. Aslan'ın konuşması büyük alkış topladı. Genel kurulda ayrıca Türkiye Kent Konseyleri Birliği başkan yardımcısı Necati Binici'de konuştu ve birliğin yapılanması ve yapılan faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Bu arada Başkan Fatma Şahin, Türkiye Kent Konseyleri Birliğinde basın danışmanlığı yapan Ökkeş Özekşi'ye teşekkür etti ve "kentimizin tanıtımı açısından çok güzel işler başarıldı" diye konuştu.  Ayrıca genel kurulu başarıyla yöneten divan başkanı Kamil Gereçci, Yesemek konusunda Gaziantep27 gazetesinin yapmış olduğu yayınlarla çok önemli bir gazetecilik sınavı verdiğini belirterek Ökkeş Özekşi’ye teşekkür etti. 


KENT KONSEYİNİN YÜRÜTME KURULUNDA KİMLER VAR ? 

Büyükşehir Belediye Meclis salonunda düzenlenen toplantıda, 6’ncı Dönem Başkanı Erdem Güzelbey seçildi. 20 kişinin yer aldığı Yürütme Kurulu üyelerinde asil üyeler şunlar:  Dr. Mehmet Berk, Prof. Dr. Erdal Bay, Doç. Dr. Şafak Hengirmen, Beyhan Hıdıroğlu, Beyhan Külekçi, Betül Bulguroğlu, Celil İyikesici, Ertuğrul Uzak, Esin Özgül, Fatma Karaoğlan, Funda Suran, Gazanfer Sağlam, Hakan Kurt, İbrahim Apa, Mehmet Semerci, Mehmet Yıldız, Mehmet Özdemir, Peykan Samlı, Yılmaz Kireç, Zaim Şıhoğlu.


BAYRAK BİLGİ VERDİ 

5’inci Dönem Gaziantep Kent Konseyi Başkanı Dr. Samet Bayrak, başkanlık sürecinde konseyin pandemi süreci, doğum, anne adayları, bebeklerin sağlığı, 6 Şubat depremi sürecindeki yaptığı yardımlar, Yesemek gibi birçok örnek vererek yaptığı çalışmaları anlattı. “Kimliğimiz Gaziantep olmuştur” diyen Bayrak, “Halk sağlığı konusunda önemli faliyetle yapıldı. Bu konuda herkesim bilgilendirildi. Aşılanmanın ne kadar önemli olduğu konusu bilim ve akıl yoluyla yürütüldü. Türkiye’nin bir çok yerinde yaşanan gebe ölümleriyle ilgili ciddi bilgiler verildi. Covid döneminde bu kayıplar daha da arttı. Ancak bizler erken doğum, erkek bebek ve anne ölümleriyle çalıştay yaptık. Yesemek gibi önemli bir değere sahip çıktık. Gelecek nesiller için Yesemek bölgesine yapılması planlanan gölet inşaatıyla ilgili çalışma yaptı ve bunu durdurduk” dedi. 

BAKBAK: ORTAK HAREKET ÖNEMLİ

AK Parti Milletvekili Derya Bakbak ise kent konseyinde canla başla çalışandır ekip olduğunu belirterek, “Kent konseyi şehrin aynasıdır. Demokratik bir sistem içerisinde eşit şartlarda hizmet yapan yapar bu kuruluş olanak kent konseyi Gaziantep için önemli bir yapıya sahiptir. Bu konu da ortak hareket önemlidir” dedi. 

Yeme içme sektörü bayramda açık Yeme içme sektörü bayramda açık

ŞAHİN TEŞEKKÜR ETTİ

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açılış konuşmasında Gaziantep Kent Konseyinin gelişimine katkı sağlayan herkese teşekkür ederek, “Herkesin emeğine yüreğine sağlık. Kent o kadar önemli ki, kent ortak tarih bilincidir. Ortak geçmiştir. Hele ki bu şehrin ortak geçmişi bizim hepimizin üzerinde şanı ve şerefi çok yüksek olan bir geçmiştir. Bu şehrin geçmişine dair o tarihi dokuyu hissettiğimizde şükrediyoruz ki bu topraklarda doğmuşuz. Panamora müzesini yapan ve burada mimarlar odasının gönüllü kuruluşlarıyla yapan, kültür grubunun 15 günde bir Antalya’ya gönüllü gidip çalıştığı Panorama müzesi bizim geçmişimi anlatıyor” dedi.

BİLİM VE AKIL ÖNEMLİ

İnsan olmanın insani değerlerle bakmak, aşkla bakmak olduğunu belirten Şahin, “Şehrin iki milyonunun hepsini yüreğinde hissetmek. Onların sana emanet olduğunu hissederek bakmak. Demokratik ve kalkınma modelini ortaya koymak öyle kolay olmuyor. İşte o yüzden bu şehre baktığım zaman üzerimizde çok büyük bir vebal ve sorumluluk var. Bu şehrin elbette birçok sorunu var. Çünkü bu şehir büyüyor. Çocuklarımıza ortak gezegen olan dünyamızı koruyarak geleceğe hazırlamamız lazım. Bu şehrin çocukları olarak, ortak hedef Gaziantep’e hizmet diyoruz. Bu şehri yeşil şehir yapmak istiyoruz. Bu memleketi yeşil şehir, akıllı şehir yapmak zorundayız. Bilim ve akılla yönetmek zorundayız” şeklinde konuştu.

ASLAN: DEĞİŞİME İHTİYAÇ VAR

Eski Ticaret Odası ve Kent Konseyi Başkanı Mehmet Aslan, konuşmasıyla alkış aldı. “Çok uzun süre köşkten uzak kaldım” diyen Aslan, “Dr Samet Bayrak’ın onursal başkanlığını tebrik ederim. Kitabın ortasından konuşurum genelde. Bu şehre hizmet eden herkese minnet borcumuz var. Gaziantep Kurtuluş Savaşı’nda da kendini göstermiş ve Türkiye’de bir çok konuda öncülük yapan bir şehir. Gaziantepli olmaktan gurur ve mutluluk duyuyoruz. Bu meselenin bir tarafı ama bir başka tarafı da var. Şu anda Gaziantep nedir, Gaziantep’te hangi konularda Türkiye’de öncülük yapabiliriz konusunu a yabana atmamamız lazım. 5 yıl kent konseyi başkanlığı yaptım, 22 yıl Ticaret Odası başkanlığı yaptım. Ama katık evlerin dergahından Yunus Emre gibi bir türlü mezun olamadım o yüzden bizi onursal başkan yapmadılar. Canları sağolsun” şeklinde konuştu. 

KATILIMCI OLMASI LAZIM

Kent konseylerinin sadece Gaziantep için değil, Türkiye içinde de demokratikleşme konusunda son derece özenli oluşumlar olduğunu anlatan Aslan, “ Ancak Türkiye’de bir gerçeği görmemiz lazım ki, kent konseyleri istenilen anlamda geçişler içinde mi ? Ne kadar katkıda bulunuyor ? Bunu tartışmak lazım.  Bunu bu başkanlığını yapan birisi olarak söylüyorum. Kent konseylerinin yapısında bir değişime ihtiyaç var. Daha katılımcı, daha etkin, daha işlevsel olması için bütçe konusunda yani gelirlerinin kanunlarla düzenlenmesi sadece belediyelere bağlı takviye ettiği gelirlerle bir kuruluş olmaktan çıkması lazım. Bu sözüm yanlış anlaşılmasın. Büyükşehir Belediye Başkanımızın kent konseylerine verdiği desteği biliyorum. Ama bu işler sadece Fatma Şahin ile oluyor. Kent konseyleri her şehirde mutlaka kendi bütçeleriyle seçimle gelen bir kuruluş haline gelmeli. Ama bu olurken yerel yönetim başkanlarını belediye başkanları rakip veya yetkilerine red verecek şekilde değil. Tam aksine onların doğru faaliyetlerine destek veren, eksik görülen konularda ise kamuoyu anlamda regülasyon yapan, ihtar eden, doğru yönlendiren daha aktif etkili bir kuruluş haline gelmesi lazım. Zaten Türkiye’nin önünde iki problem var bunu aşamıyoruz. Onun içinde demokratikleşme konusunda ağır aksak gidiyoruz. Birisi halkın kendi vekillerini seçmesidir” dedi. 

ÇOK UĞRAŞ VERDİK

Aslan devamla şunları söyledi: “Siyasi partilerdeki seçim kanunu. Çok uzun yıllar uğraş vermiş bir arkadaşınız olarak hala istenilen noktaya gelemedik. Hala istisnasız muhalefet ve iktidar milletvekilleri çok büyük oranda parti başkanları tarafından belirleniyor ve hareket alanı da olmuyor. Bu Türkiye’nin bir gerçeği. Bu gerçeği ister sahiplenin isterseniz kabul etmeyin. Türkiye kendi vekillerini kendisi seçmediği ve tercih etmediği sürece o üst seviye Atatürk’ün Muhasır medeniyetler noktasında yol almaz. İkincisi kent konseyleri konusu çok önemlidi. 

GÖÇMENLER ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU

“Bu şehir kobiler, esnaf ağırlıklı bir şehir. Aynı zamanda tarihi geçmişi olan bir şehir. Ancak bu şehirde Resmi rakamlar bilmiyorum ben 500 binin üzerinde göçmen var. Ben göçmenlere karşı değilim. Ama göçmenlerle birlikte yaşayan bu şehrin halkının KOBİ’lerin esnafının bir karşılığı olması gerekir. Bu şehirde siz eğer bir esnaf olarak bir kobi olarak veya işçi olarak bu göçmen yükünün getirdiği sıkıntı karşısında özellikle Antep gibi, Hatay gibi, Mardin gibi Urfa gibi göçmenlerin yogun olduğu bir bölgede ayrı master planı şeklinde enerjiden istihdam konusuna ve vergiye kadar her konuda destek vermezseniz bu şehirde yaşayan insanlara haksızlık etmiş olursunuz. Bu şehir birse iki olabilir üç olabilir”

ASLAN : BURASI GENEL KURUL HERKES KONUŞABİLMELİ

Severoğlu’nun kendisine yönelik önerisi için konuşmasını sürdüren Aslan “Sıtkı beye çok teşekkür ediyorum. Konuşmayın derseniz konuşmayız, Benim bahsettiğim konu bu şehrin sorunu. Burası kent konseyi genel kurul. Ben protokol değilim bir ünvanım yok. Daha sonra da konuşabilirim. Ama esas olan basit kurallar değil, bu şehrin sorunlarıyla ilgili burada konuşmak. Ben bu şehirdeki göçmen sorununu bu şehire getirdiği yükten ve bu yük ile ilgili de başta hükümetimiz olmak üzere yerel yönetimlerimizin de master planı çerçevesinde hareket etmesi ve bu yükü halk üzerinden azaltılması gerektiğini söylüyorum. Bu söylediğimde bir yanlış varsa, katılmayan varsa büyük saygı duyarım”

BUNLARI SÖYLEMEK SUÇ OLMAMALI

“Dolayısıyla kent konseylerinin çok daha katılımcı, çok daha etkili ve altını çizerek söylüyorum yerel yönetimlere çelişki  destek olan ve belli konularda onları yönlendiren bir hüviyete bürünmesi gerekir. Bunu yapamazsan, kent konseyleri belirli bir çerçevede kalmaya devam eder. İstediğimiz kadar şunu yaptık, bunu yaptık diyelim. Önemli olan halka yansıması, halkın bilmesi ve halkın katılımcılığıdır. Eğer bu konuda mesafede alınamazsa, inanın durduğumuz yerde kalırız. Türkiye’de bir göçmen bakanlığı yok. Ben kent konseyi başkanı iken bunu defalarca teklif ettim. Göç idaresi çerçevesinde yürütülüyor. Arkadaşlar bu ülke hepimizin. Bu şehirde bizim. Bu sorunlarda çok daha etkin olmalıyız. Bakın bu şehrin 5-10 sene sonrası eğer bu dediğim şekilde göçmenlerle ilgili halkın yükünü alacak tedbirler alınmazsa inanın pek iyi olmaz. Bunu söylemek suç olmamalı. Ben bu Şehrin çocuğuyum, Ömrümü de bu şehre verdim. Bu şehrin sıkıntıları var. Bu sıkıntılar burada konuşulmalı. Başkanımız burada oturuyor. Bu onlara ışık olmalı. Aynı zamanda destek olmalı. Eksik varsa yol gösterici olmalı. Kent konseyleri bunun için var. İşçide katılacak, sendikacıda katılacak. Esnafta işverende katılacak. Yani bu halkın hepsinin bu şehrin bu sorunlarını konuşacak, Daha fazla uzatırsam bir rahatsız yaşatabilirim. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. 

GÜZELBEY: ÖNEMLİ BİR ŞEHİR

6’ncı Dönem Gaziantep Kent Konseyi Başkanı seçilen Erdem Güzelbey ise yaptığı konuşmasında, tüm katılıcımalara ve görev için seçenlere teşekkür ederek, “Gaziantep çok önemli ve çok güzide bir şehir. Her şehrin kendine ait bir ruhu vardır. Bu şehirde yaşayan kişiler zamanla o şehrin ruhuyla özdeşleşir. Gaziantep tam bu tanımlamanın içerisinde. Gaziantep her zaman yaşamanın kesintisiz olarak devam ettiği bir şehirdir” diye konuştu. LEYLA ÖZEKŞİ POLAT
 

Editör: Ebru Kont