1. YAZARLAR

  2. Erol Güngör

  3. Kalıcı dostluk
Erol Güngör

Erol Güngör

Yazarın Tüm Yazıları >

Kalıcı dostluk

A+A-

Kalıcı dostluğun özellikleri ne olabilir ve mutluluğa katkısı var mıdır?

“Dost acı söyler” derler ama bu söz bence har zaman doğru değildir.

Zalim ve kötü insanlar düşmanca davranır, kötü söz söyler. Dost da iyiliğimizi düşündüğü için bazen uyarı anlamında acı söz söyler. Fakat dost, genelde bizi takdir eden, moral veren iyi ve güzel sözler söyleyendir. Herkes acı sözler söylerse, dostumuzu nerede arayıp bulacağız ve acı sözlerin hepsine, nasıl dayanacağız? Bu imkânsızdır. Gerçek dost insanın ikinci benliği gibidir. Dosta anlatılan dert yarıya iner, mutluluk iki katına çıkar. Çünkü gerçek dost paylaşmayı bilendir. Acı sözler acı biber gibidir, kimisi pul biber, kimisi yeşil sivri biber gibi. Yemeğe tat katsın diye biber de katarız, acı sevenler zevkle yer. Fakat acı biberden ağzımız yanarsa hemen yemeği bırakır, su içeriz. Acıyı bal eyleyerek yaşasak da, bunun bir haddi bir sınırı vardır.

Ölçüyü kaçıran acı sözlerle insanları bunalıma sokan herkesten uzaklaşmalı insanlar. Gerçek dost içimizi acıtan ve onur kıran sözlerle bizi perişan etmez. Tam tersine perişan olduğumuz zamanlarda bizi korur, destek verir ve derdimizi paylaşır. Hiç kimse, kimseyi durmadan üzmek hakkına sahip değildir. Gerçek dostlar bizi dünyada en az üzen insanlardır. Kimse, bu dünyaya sürekli üzülmek ve laf yemek için gelmemiştir. Fakat maalesef kötü insan sayısı da çok olduğu için, herkesin gerçek birkaç dosta ihtiyacı vardır. Bağrımıza basılan taşları kaldırmaya yardım etmek için, ağzımızı yakan, gözlerimizi yaşartan çok acı biber suyu sıkmış gibi bize sıkıntı veren, maske takmış sahte dostlardan uzaklaşmak ve tatlı dilli gerçek dostlara yakın olmamız gerekir. 

Kalıcı ve gerçek dostluğun sırrı, karakterimize, hayattan beklentimize, hobilerimize, paylaşmalarımıza ve doğruluk dürüstlük anlayışımıza en yakın olan kişidir. Nezaket, kültür, hoş görü ve fedakârlık, ortak paydalardan bazılarıdır. Gerçek dostlarımızın mutluluğumuzdaki payı asla küçümsenemez. Tek başına yalnız yaşayan insanların bile dost olarak hayvanlara ihtiyacı vardır. Gerçek dostlar hayat mücadelesinde bizim manevi silah arkadaşlarımızdır. Onların bize, bizim de onlara ihtiyacımız vardır. Kalın sağlıcakla değerli okurlarım.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.