Saman nezlesi ve soğuk algınlığı arasındaki fark nedir? Saman nezlesi ve soğuk algınlığı arasındaki fark nedir?

Gaziantep’te yaşayan Ekber Atay, uzun zamandır yaşadığı keratokonus hastalığı yüzünden görme kaybı ve şiddetli baş ağrısı yaşıyordu. Lens ve gözlük kullanmasına rağmen görme kaybı gittikçe artan Atay’a, Gaziantep Özel Hatem Hastanesi’nde kornea nakli yapıldı. Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mete Güler ve Doç. Dr. Burak Bilgin tarafından gerçekleştirilen başarılı operasyon ile sağlığına kavuşacak olmanın mutluluğunu yaşayan Atay, organ bağışının önemine dikkat çekti.

Başarılı operasyonu gerçekleştiren Özel Hatem Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mete Güler operasyonla ilgili bilgi vererek, “Kornea gözün en ön kısmındaki saydam dokudur. Kornea nakli hastanın saydam olmayan korneasının kadavradan alınan saydam kornea dokusu ile değiştirilmesi işlemidir. Göz hastalarında kornea nakli çeşitli amaçlarla uygulanmaktadır. Opak korneanın ortadan kaldırılması ile ortam saydamlığının yeniden sağlanması amacı ile uygulanan kornea nakli en çok uygulanan endikasyondur. Süreğen kornea hastalıkları nedeniyle incelen korneanın yerine de göz bütünlüğünü sağlamak amacı ile kornea nakli yapılabilmektedir” dedi. 

Doç. Dr. Burak Bilgin de, " Keratokonus hastalığı ileri dönemlerde korneanın şeklini, saydamlığını ve görmeyi bozarak kornea nakli ameliyatı gerektirebilir. Sağlıklı kornea tabakasının nakli ile görme tekrar kazanılabilir. Kornea hastalığına bağlı oluşan ağrı, rahatsızlık hissi gibi belirtiler kornea nakli sonrası düzelir. Hastalık giderek ilerleyen görme bozukluğu, sık sık değişen gözlük numarası ile belirti verir. 30'lu yaşlara kadar ilerleyicidir. Bu hastalar yükselen gözlük numaralarına rağmen iyi görememekten şikayetçidir. Hastalık, kişinin hayat kalitesini önemli oranda olumsuz etkiler. İleri vakalarda kornea ileri derecede incelip sivrileştiğinden, ciddi görme kaybına yol açar. Bu aşamada kornea nakli devreye girer " diye konuştu.
 

Editör: Ebru Kont