1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Elektronik Sigara ölümleri artıyor
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Elektronik Sigara ölümleri artıyor

A+A-

 Okuyucumuz e sigara konusunda yoğun bir bilgi kirliliği olduğunu ve konuda sağlıklı bilgiye ulaşmak istediğini belirtiyor.  E-sigara, sigarayı taklit eden, kullanıcısının nikotin çekmesini sağlayan sağlığa zararlı bir cihazdır. Elektronik-sigarada nikotinin yanı sıra propilen glikol, gliserol gibi kimyasal maddeler, uçucu organik bileşenler ve ince partiküller bulunmaktadır. Ayrıca özellikle gençlerin ilgisini çekecek meyveli, tatlı, alkollü katkı maddeleri yer almaktadır. Farklı markalarda farklı içerikler bulunabilmekte, içerikleri etiket bilgileriyle uyuşmamaktadır. E-sigara kullanan kişide bağımlığa ve solunum sistem fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilmektedir. Diğer yandan tıpkı sigara da olduğu gibi, elektronik sigaraya bağlı pasif içicilik de söz konusudur. Vücutta nikotinin metabolize olması (işlem görmesi) sonucunda idrarda atılan kotinin isimli metabolik ürünün ise e-sigara kullanan bireylerde tıpkı sigara kullanan bireylerle aynı düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, e-sigaranın kısa dönem sağlık riskleri konusundaki veriler oldukça sınırlı iken, uzun dönem sağlık riskleri de bilinmeyenler arasında yer almaktadır.

Gizli reklamlarla gençler hedef alınıyor 

Firmaların özellikle gençlere cazip gelecek şekilde, "gösterişli, renkli, göz alıcı" cihazlar tasarladığı, bu cihazlar üzerinde sağlığa zararlı olduğuna dair uyarıların yer almadığı da ele alındı. Sosyal medya fenomenlerine gizli reklam yaptırarak elektronik sigaraların kullanımının yaygınlaştırılmaya çalışıldığı da toplantıda kaydedildi. Duman yerine su buharı vermesinin pasif içicilere zarar vermediği söyleminin gerçeği yansıtmadığı belirtilen elektronik sigara ile ilgili yapılan çalışmalarda, dumanında diğer sigaralardan 100 kat fazla metal alaşımı saptanırken, elektronik sigaranın ürettiği benzen maddesinin kanser riski oluşturduğu belirtildi.  

Çağın en büyük halk sağlığı sorunu 

Sıvı veya tütün içerikli elektronik sigaraların tüm dünyada çağın en büyük halk sağlığı sorunlarından biri olduğu vurgulanırken, Cumhurbaşkanımızın büyük gayretleri ve Yeşilay’ın yürüttüğü çalışmalar sayesinde Türkiye bu konuda dünyada ilk harekete geçen ülkelerden birisi oldu. Elektronik sigaraların yaygınlaşmaya başladığı 2013’ten bu yana ülkemizde elektronik sigaranın üretimi, ithalatı ve satışı yasak olmasına rağmen sigara endüstrisinin Türkiye pazarına girme çabaları devam ediyor. Elektronik sigarayı, sigarayı bırakma aracı olarak gösteren firmaların internette ve sosyal medyada yaptığı yanlış bilgilendirmelerle vatandaşlarımız e-sigaraya yönlendirilmektedir.  

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.