1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. DOKTORLARA CEZA GÜNDEMDE
DOKTORLARA CEZA GÜNDEMDE

DOKTORLARA CEZA GÜNDEMDE

Gereksiz yere anjiyo ve sezeryan yapan doktora ceza yağacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gereksiz yere anjiyo ve sezeryan yapan doktora ceza verilmesinin...

A+A-

Gereksiz yere anjiyo ve sezeryan yapan doktora ceza yağacak. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gereksiz yere anjiyo ve sezeryan yapan doktora ceza verilmesinin gündemde olduğunu açıkladı. Müezzinoğlu, 2014’te durumun değerlendirileceğini ve 2015 yılının planlamasının yapılacağını bildirdi.

Bakan Müezzinoğlu, bakanlığında bir yılı tamamlaması nedeniyle "2013 Yılı Değerlendirme ve Sağlıkta Gelecek Vizyonu"nu bugün düzenlediği basın toplantısında anlattı. Basının sağlığa verdiği değerin kendilerini mutlu ettiğini söyleyen Müezzinoğlu, "Ancak bir T.C. krizi yaşandı. Bunu bu ülke hele de sağlık bakanlığı hiç haketmedi. Bunu birileri bize yaşattı. Bazen basın da alet oldu" dedi. Müezzinoğlu’nun açıklamaları özetle şöyle:

ÇOCUK FELCİ AŞISI

"Acil sağlık hizmetinde kullanılacak 710 aracın teminini bu ay tamamlayacağız. Bir yıl içinde toplam bin 150 ambulansı teslim etmiş olacağız. Aşı kalemini 13’e çıkardık. Suriye’de çocuk felci salgını olduğunu bilgisini aldıktan sonra önlemler aldık. Sınır illerinde (Hatay, Adana, Gaziantep. Mardin, Kilis, Şanlıurfa) çocuk felci aşısı yaptık. Kamplarda ya da kamp dışında yaşayan Suriyeli misafirlerimizin 5 yaş altı çocuklarını da çocuk felci aşısı uyguladık.

DİŞ SAĞLIĞI TARAMASI

Koruyucu Ağız ve Diş Sağlığı hizmetlerini geliştiriyoruz. 81 ildeki gezici ağız ve diş sağlığı araçlarıyla, aile hekimlerinin de desteğiyle 2-12 yaş grubundaki çocukları ağız ve diş sağılı taramasından geçirmeyi planlıyoruz. Çalışma bu yıl başlayacak. Ağız ve diş sağlığı merkezlerinin sayısını da artırıyoruz.

TÜTÜNLE MÜCADELE UYUŞTURUCUYU ENGELLER

Aile hekimi sayısı 21 bin 200’e ulaştı. Bir aile hekimine düşen kişi sayısını üç binin altına düşürmeyi planlıyoruz. İki milyon adet adım sayar temin ettik, dağıtacağız. Alkol ve uyuşturucuya başlama yaşı sigaraya başlama yaşı ile paralel gidiyor. Çünkü bunların öncülüğünü sigara yapıyor. Uyuşturucu içenlerin yüzde 90’ı sigara ile başlamış. Yani tütün ile ne kadar mücadele edersek, alkole başlama ve uyuşturucu içmeyi önleriz.

DOKTORLARA CEZA GÜNDEMDE

Antibiyotik kullanımı, anjiyo ve sezaryen konusunda da çalışmalar yapıyoruz. 2014 yılında hastane bazlı hekim bazlı çalışma yapacağız Bir hekim arkadaşımız 100 doğum yaptırdıysa, kaçı ilk doğum kaçı sezaryen, ne kadarı ikinci doğum bunları araştıracağız. Bir doktor 100 reçete yazıyorsa kaçı antibiyotik bunların bilimsel verilerini hekim arkadaşımızla ve hastane ile paylaşacağız. Yüzde 85’inde antibiyotik varsa bilimsel veri ve kendi uygulamalarını bildireceğiz. 2014 yılın sonunda şayet belirli müeyyide almamız gerekiyorsa bunları planlayacağız. Bu anlamda herhangi bir hastanemize, hekimimize ‘bunu niye böyle yaptın’ diye sorgulama ve müeyyideyi ihtiyacı duyarsak onlarla paylaşarak bu uygulamaya geçmeyi düşünüyoruz. Amacımız gereksiz anjiyo, gereksiz iaç kullanımı ve sezaryeni önlemek.

BULUNAMAYAN İLAÇLAR

Bulunamayan ilaçlara gelince, Türkiye’de 8 ilaç yok. Bunların 7’si kanser ilacı bir tanesi sinir sistemi ilacı. Bunları TEB getiriyor. Olmadığı söylenen 20 ilacın ise endikasyon muadili var. Kadrolu çalışanlar dışında hizmet aldığımız çalışanlar var. Onlarda da asgari ücret anlayışından meslek dağılımı bazlı anlayışa geçiyoruz."

DHA

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.