1. YAZARLAR

  2. Cemali TOPRAK

  3. DOĞRU HAYVANCILIK
Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞRU HAYVANCILIK

A+A-

Doğru hayvancılık nedir? Nasıl ve nerede yapılmalıdır? Biz Zooteknistlere yani hayvan besleme ve sürü yönetimi uzmanlarına en sık sorulan soruların başında gelir.

Bu sorunun birden fazla cevabı olduğunu biliyoruz. Ancak bence en doğru, verimli, sağlıklı, başarılı hayvancılık hayvanların doğal ortamlarında yani "MERA" da yapılır.

Eylül 2021'in son haftasında Ardahan ve Kars illerinde bir müşterime besilik dana seçmek için 6 gün geçirdik. Bu süreçte toplam 2700 km yol yaptık. Ardahan ve Kars illerinde rakımı 3000 metreye ulaşan meralar da dahil olmak üzere nerdeyse gitmedik yer bırakmadık.

Devletimizin üstün başarısı ile terör riskinin de bitmiş olmasının etkisiyle dağ taş her yerde on binlerce hayvan vardı. Çobanlar artık korkusuzca meralarda çadırlarda, konteynırlarda kalabiliyorlar. Bu sayede hayvanlar Mayıs ayı itibarıyla meraya çıkarak  Eylül ayı sonuna kadar açık  arazide doğal bir ortamda sağlıklı ve ekonomik bir şekilde beslenebiliyorlar. 

Tabi ki burada da bazı sorunlar söz konusu. Kısmet olursa başka bir yazımda da bu sorunlara ve çözüm önerilerime değineceğim. 

Ülkemizde betondan yapılan devasa işletmelere destek vererek hayvancılığın geldiği yeri gördük. Ülkemiz hayvancılık işletmesi çöplüğüne döndü. Asıl işi hayvancılık olmayan,tek amacı verilen bedava hibe ve destek olan yatırımcıları destekleyerek hayvancılık bugün bitme noktasına getirdik.

Doğu ve Güneydoğuda yıllar yıllar boyunca terör sorunu başta olmak üzere bir çok nedenle boş kalan, kullanılamayan çayırlar, meralar kullanıma açıldı. Ancak üzücü olan şu ki; kendi kaderine terk edilmiş bir durumda. 

Çayır ve meralar ıslah edilse, yem bitkileri ekilse hayvanlar çok daha iyi gelişir ve ülke hayvancılığı kazanır. Oradaki yetiştirici bilgiye o kadar aç ki. Avrupa Birliği vb bir kurumla eğitim projeleri yapılsa, yetiştiricilere hayvan besleme, ıslahı, suni tohumlama vb alanlarda eğitimler verilse kötü mü olur?

Hayvan pazarını gezerken o kadar çok inek satıldığını gördük ki, bu çok üzücü. Geleceğimizi kesiyoruz. Ufukta yine Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinin kapısını hayvan satın almak için çalacağımız günler görünmekte. 

Bir an önce kendi genetik ve doğal kaynaklarımıza sahip çıkmalı ve yabancı ülkelere para kazandırma sevdasından vazgeçmeliyiz. İstersek yapabiliriz. 

Önceki ve Sonraki Yazılar