Fırsat buldukça Gaziantep dışına çıkarak, il ve ilçelere gidiyoruz..Necati Binici kardeşimizle Türkiye Kent Konseyleri Birliğinde Gaziantep'i temsil ettiğimizden, çeşitli illerde düzenlenen bölgesel toplantılara katılıyoruz.. Oralarda gözlemler yapıyor, o illerin kültürü, gelenekleri dahil her konuda bilgi sahibi oluyoruz.. Haliyle Türkiye’nin önde gelen illerinin başında yer alan bir şehir olduğumuz için, elimizden geldiğince Gaziantep’i en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz.. Gittiğimiz o il ve ilçelerde Kenti yönetenlerle tanışıyor sohbet ediyoruz.. Şu çok net, Gaziantep’ten geldiğimizi duyunca farklı bir ilgiyle karşılaştığımızı itiraf etmeliyim.. Eskiden beridir öyle zaten..Önceden Celal Doğan ve Asım Güzelbey sorulurdu. Şimdi Fatma Şahin ilgi odağı.. Genelde görüştüğümüz Bürokratların ilk ifadeleriyle, yetkili yetkisiz kişiler ve vatandaşların soruları farklı oluyor.. Vali, belediye başkanları ve siyasetçiler genellikle ilk olarak Fatma Şahin’i soruyorlar.. “Fatma Başkanımız ne yapıyor iyi mi?” diyerek bilgi alıyorlar.. Selam söylemeyi ihmal etmiyorlar.. Sonra ilginçtir Suriyelilerin durumu hakkında bilgi almak istiyorlar.. Rakamları verince hepsi şaşırıyor tabii.. Gaziantep olarak bu yükün altından nasıl kalktığımızı merak ediyorlar, onlara dilimizin döndüğünce anlatmaya çalışıyoruz elbette..

GELMEK - GEZİP GÖRMEK İSTEYENLER DE ÇOK İLGİLİ

Vatandaşlar ve bazı yetkili isimlerle görüştüğümüzde elbette Fatma Şahin konuşuluyor ama ağırlık Gastronomi oluyor.. Kebap, lahmacun ve baklava ilk sırayı alıyor tabii.. Birçokları Gaziantep’e turlarla gelip 1-2 gün kalmak istediklerini söylüyorlar.. Bazıları ise gidenlerin anlattıklarını naklediyor ve “galiba biraz pahalıymış” diyerek endişelerini dile getiriyorlar.. Şehre sık gelenlerin trafikten şikayet ettiklerini de duyuyoruz.. Dilimizin döndüğünce anlatıyoruz elbette.. Tabii çok fazla açığımızı vermeden söylüyoruz bunları.. Orada kent milliyetçiliği damarımız ağır basıyor haliyle.. Ama biliyorsunuz bu sütunlarda pahalılık başta olmak üzere, tüm sorunları dile getirme konusunda ciddi olarak mücadele etmeyi sürdürüyorum..

FATMA ŞAHİN'İN ADAYLIĞI MERAK EDİLİYOR
Şu bir gerçek.. Sayın Fatma Şahin’in tanınırlık seviyesi üst düzeyde.. Son zamanlarda sordukları ise, “yeniden aday olacak mı?” üzerinde.. Bunu diğer şehirlerde değil, Gaziantep’te de duyuyoruz elbette.. Bizde niyetli olduğunu ama son sözü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın söyleyeceğini ifade ediyoruz.. Bu realite Türkiye’de il ve ilçeler için de geçerli.. Şu anda AK Parti diğer partilere oranla inanılmaz örgütlü, tahminlerin üzerinde bir alt yapısı var.. Muhalefetin bile yapamadığını kendileri yapıyor.. Siz bu satırları okurken, bölgelerde genel merkezin ve Sayın Cumhurbaşkanının görevlendirdiği yüzlerce yetkili isim harıl harıl çalışıyor.. İstişareler yapıyor, il ve ilçe belediye başkanlarıyla konuşuyor, çevrelerine soruyor, teşkilatlarından görüş alıyor.. Hatta gizli anketler yaptırıyor.. Böylece müthiş bir alt yapı bilgisine sahip olunuyor..

KİMSE AK PARTİNİN ELİNE SU DÖKEMEZ

Diğer partiler de elbette boş durmuyor ama, kimse alınmasın, hiçbiri AK Parti’nin eline su dökemez.. Bunu hem Gaziantep’te hemde Türkiye’nin birçok il ve ilçelerde nabız yoklayan birisi olarak söylüyorum.. Birinci derecedeki muhalefet partisi olan CHP’nin halktan uzak, partililerin sesini duymaktan aciz, sadece Atatürk ilkelerine ve laik Cumhuriyete bağlı olanların vazgeçmediği bir parti olmanın avantajını kullanıyorlar.. Gerisinde yoklar.. Onun içindir ki, hep yerlerinde sayıyorlar.. Adı halk ama halkı tanımaktan uzak bir anlayıştan kurtulamadılar yıllardır.. Üstelik hem genel merkeze, hemde il ve ilçelere çöreklenenler yüzünden, ciddi manada birşeyler yapmak isteyenlerin yolları kesiliyor.. Geçen hafta yazdım Gaziantep’in durumu.. Meclislerde dikkat çeken ve kentin sorunlarını dile getirip çözüm isteyen eleştiriler yapan 1-2 üyenin bile önünü kesmek istiyorlar..


BELEDİYE BAŞKANLARININ DURUMU

Gaziantep’te görünen o ki, Büyükşehir’de Fatma Şahin’in tekrar devam etmesine kesin gözle bakılıyor. Bunu ABD’ye yanında götüren Sayın Cumhurbaşkanı adeta ilan etti.. Tabii tersini söyleyenleri de duymazdan gelemem.. Ama şu anda Sayın Şahin’in kentin temsilinde en iyi iş yapacak isim olarak açık ara önde olduğunu söylemeliyim.. İlçeler için sanırım ortak harekette Oğuzeli yine MHP’de kalabilir.. Şahinbey ve Şehitkamil için çok şeyler söyleniyor, hatta Mehmet Tahmazoğlu’nun Büyükşehir adayı yapılacağı bile belirtiliyor ama sanki devam edecekler görüntüsü hakim.. Burada önemli olan şey, aday gösterilecek olanlar için milletvekillerinin de, teşkilatların ve partinin kurucularıyla kanaat önderlerinin görüşlerinin dikkate alınacağıdır.. Bu söylediklerim şu ana kadar yaptığım izlenimlere dayalıdır.. Tam tersi de olabilir elbette.. Bir bakarsınız sil baştan yapılabilir.. Sanmasam da, ayrı bir ihtimal olarak tutmak zorundayım, çünkü AK Parti’de hiçbir şey önceden göründüğü gibi sonuçlanmaz..

BÜYÜKŞEHİR’İN TAM ÖNÜNDE TRAFİK NİYE TIKANIR Kİ ?

Mum dibine ışık vermez misali, gazeteye gelebilmek için sola dönüş yasağı nedeniyle mecburen geçtiğimiz Gazimuhtar’dan, büyükşehir belediyesinin tam önüne geldiğimde bir kargaşa yaşanıyor.. Orada Gazdaş, bir restoran ve galibe birde banka var.. Yol en fazla 3 araçlık.. Birinci sıra zaten 24 saat dolu.. Üstelik parkomatlı.. Niye yaparlar onu da anlamış değilim.. Haliyle ikinci sıraya da park ediliyor. Adam dörtlüyü yakıyor, sanki onunda park özgürlüğü veriliyormuş gibi, araç öylece kalıyor. Böylece geriye tek araçlık yol kalıyor. Haliyle kırmızı ışıklarda uzun kuyruklar oluşuyor, yanan yeşilin süresi de kısa olunca, 100 metrelik mesafeyi 5-10 dakikada ancak geçebiliyorsunuz.. Uzun kuyruk oluşması işin ayrı yönü..

BU KAVŞAKLARA ÇÖZÜM BULUNMALI

Zaten şehrin belirli kavşaklarında sorun büyük.. Bir kere yeşil ışık süreleri kısa tutuluyor, Grand, Çetinkaya, Kalyon, SSK kavşağı, Başkarakolu ve Şıhcan ile İnönü caddesini ilk başta sayabilirim.. Işık sürelerinin kısalığının yanısıra, birde tam kavşaklara araç parkları yapılınca kuyruklar uzadıkça uzuyor.. Daha önce de yazdım yine yazayım.. Belirli kavşaklarda özellikle akşam dönüşlerinde araç parkına engel olunmalı, araç sürücüleri ara sokaklara yönlendirilmeli.. Bunu da levhalarda süre belirtilerek yapılmalı.. Yeri gelmişken Gölgeli kavşağında nihayet doğruyu bulunduğunu ve ışık düzenine geçildiğini söylemeliyim.. Şimdi sırada Primemal'e giden Doğa kolejinin önündeki dönel kavşakta. Vallahi arkadaş buraya geldiğimde kural bilmeyenlerin kurbanı olmamak için kılı kırk yarıyorum. Göbeğin küçültülmesi yüzünden yukardan aşağıdan basan geliyor. Göbeğin etrafında geçiş hakkı sizde olmasına rağmen adam basıp geliyor, doğrusu hak mak düşünmüyor ve geçişine izin veriyoruz.. Buraya da mutlaka ışık yapılması gerektiğini belirtiyorum..
ALİ ASLAN HEMEN HAREKETE GEÇTİGeçen hafta bir okurumuzun uyarısıyla eski köy hizmetleri yanında yapılan Güvenevler sanat merkezi için soğutma sistemlerinin fan sesinde bir sıkıntı olduğunu ve çevreye inanılmaz bir gürültü yaydığını yazmıştık.. Bu konuda duyarlı davranan Büyükşehir genel sekreter yardımcısı Sayın Ali Aslan hemen harekete geçtiklerini ve bunu yapan firmayı Gaziantep'e çağırdıklarını söyledi. Nitekim firma yetkilileri geldi ve çalışmalara başladı. Umarım sorun çözülür ve çevre halkı bu gürültü ile kendi kaderine terkedilmez..

Hepinize iyi haftalar