1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Denetim raporlarını meclise taşıdı
Denetim raporlarını meclise taşıdı

Denetim raporlarını meclise taşıdı

Gaziantep milletvekili ve TBMM amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep Üniversitesi'ndeki bazı usulsüzlerin sayıştay raporlarında yer aldığını belirterek konuyu Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'a taşıdı.

A+A-

 Yazılı olarak cevaplandırılması üzerine soru soran Toğrul, "Üniversitenin alacakları ile ilgili olarak tahsili sağlanamadığı için icra dairelerince takibi yapılan alacakların, 121 Gelirlerden Takipli Alacaklar Hesabında izlenmediği görülmüştür. Üniversitenin akademik birimlerinin doğrudan temin yoluyla yapmış olduğu alımları EKAP üzerinden Kamu İhale Kurumuna bildirmediği tespit edilmiştir" dedi. 

2021 Denetim Raporlarına göre Gaziantep Üniversitesi’nde bazı usulsüzlükler tespit edildiğine vurgu yapan Doğru, "Sayıştay raporlarına göre Gaziantep Üniversitesinde tespit edilen bulgular şu şekildedir: "Üniversitenin akademik birimlerinin doğrudan temin yoluyla yapmış olduğu alımları EKAP üzerinden Kamu İhale Kurumuna bildirmediği tespit edilmiştir. 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun “Doğrudan temin” başlıklı 22/d maddesine göre doğrudan temin usulü ile yapılmış olan ve belli süreyi kapsayan yapım işlerinde yüklenici firma ile sözleşme yapılmadığı tespit edilmiştir. Üniversitenin 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu’nun 22/d maddesi ile doğrudan temin kapsamındaki yapım işleri için Kanunda öngörülen %10’luk sınırı Kamu İhale Kurumu’nun uygun görüşü olmaksızın aştığı tespit edilmiştir. Üniversitenin muhtelif yapım işlerinde sözleşmede belirtilmiş olan teminat sürelerinin dolmasına karşın kesin kabul işlemlerini tamamlamadığı tespit edilmiştir" dedi, 

SORUŞTURMA AÇILDI MI  ?

Doğru, Oktay'a "Sayıştay raporlarında Gaziantep Üniversitesi ile ilgili tespit edilen usulsüzlüklere ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır? Açılmış ise ne aşamadadır? Açılmamış ise nedeni nedir? Yukarıda tespit edilen usulsüzlükler ile ilgili tarafınızca bir açıklama yapılacak mıdır, söz konusu olan usulsüzlükler nedenleri ile birlikte izah edilecek midir?" diye sordu. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.