Cemali TOPRAK

Cemali TOPRAK

Ziraat Yüksek Mühendisi (Zootekn
Yazarın Tüm Yazıları >

Değeri YOK

A+A-

Mevsimi gereği eşlerimiz, annelerimiz kışa hazırlık temizliği yaptırıyorlar. Bunun için halılar halı yıkama firmasında, koltuklar ve sandalyeler koltuk yıkamacısı tarafından yıkanıyor, perdeleri çamaşır makinesi yıkayıp genelde evin erkekleri asıyor ve nihai vuruşu temizliğe gelen ablalar yapıyor.

Şimdi diyeceksiniz Cemali senin konunla bu yazdıklarının ne alakası var. Sabredin bağlayacağım konuyu.

Temizliğe gelecek ablayı bulmak ve randevu almak için 7 gün uğraştık. Abla sabah 07:30 da geldi. Kahvaltı ve öğle yemeğini biz yedirdik. Afiyet olsun. Dolap içleri, tuvalet ve klozeti temizlemiyorlar. Evin hanımı temizliyor. Nerdeyse temizlik bitene kadar evin hanımı her şeye yardım ediyor. Ve gün sonunda 250 TL emeğinin karşılığını peşin alıyor ki helal olsun, bir başkasının evini temizlemek hakikaten çok zor bir iş, Allah sabır ve güç kuvvet versin. 

Gelelim bana. 11 yıl süren ilk, orta ve lise eğitimimden sonra, 2 yıl ön lisans, 4 yıl lisans, 2 yıl yüksek lisans ve 5 yıl doktora olmak üzere toplamda 24 yıl okudum ve eğitim aldım. İşimi de çok şükür başarılı bir şekilde yapmaktayım. Bana iş hayatımda yapılan muamele maalesef bizim evi temizlemeye gelen ablaya yapılan muameleden çok ama çok daha kötü. 

Ben büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine danışmanlık yapmaktayım. Bağımsız olarak kimsenin personeli olmadan çalışmaktayım.

Benim çalışma saatim ve mesai günüm yok. Müşterim gece 01:36 da whatsapp dan yazar okurum ve geri dönerim. Çünkü canlı hayvandır, beklemez. Bayramım, tatilim yoktur. Çalışırken çoğunuzun girmeye iğreneceği kötü kokulu ahırlarda çalışırım. Hayvanların içinde bir hayatım var. İşimin en önemli kısmı danışmanlık yaptığım işletmeye para kazandırmaktır. Fayda sağlamaktır ki zaten bunu yapamasam hiç bir müşterim beni sevdiği için bana para ödemez.

Ama ne oluyor biliyor musunuz? Anlaştığımız ücreti çoğu zaman çeşitli nedenlerle alamıyorum. Bazen ek masraflarım oluyor ben karşılıyorum. Müşterime asla ben bugün gelmem, o işi yapmam vb gibi cümleler kurmuyorum.  Bazen hakikaten insanın sabrını zorlayan taleplerle karşılaşıyorum ama işimin ekmeğimin hatırına çoğunlukla bunları yapıyorum. 

İnsanın zoruna ne gidiyor biliyor musunuz? Bilimin, emeğin, tecrübenin DEĞERİ YOK bu ülkede. Sonuçta birinin işine gelmeyen bir şey istediğinizde veya söylediğinizde hemen size ters düşüyorlar. Kimseyi küçük görmüyorum, lütfen yanlış anlamayın, dünyada her iş önemlidir ama evimize gelen ablanın gördüğü değeri vallahi biz görmüyoruz. 

Başarı hiç bir zaman ödüllendirilmiyor ama Allah muhafaza en ufak bir hata hemen cezalandırılıyor. Bu da insana ben neden bu muameleyi görüyorum? sorusunu sorduruyor.

Ne zaman ki bilime, ilime ve bilimi bilene değer veririz ülke o zaman olduğumuz yerden bir adım daha öteye gider. Yoksa şimdiki yerimizde döner dururuz. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar