1. YAZARLAR

  2. İsa Altun

  3. Çocuklarda yetenekler -1-
İsa Altun

İsa Altun

Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarda yetenekler -1-

A+A-

Her çocuk özeldir, farklı beceri ve ilgi alanlarına sahiptir. Dolayısıyla ebeveynlere düşen öncelikle çocukların yatkın olduğu alanları keşfetmek ve daha sonra ilgili alanlara çocuklarını yönlendirmektir. Bu noktada çocukların bebeklik çağından itibaren yeteneklerine dair küçük detaylar verdiğinin altını çizen Reem Nöropsikiyatri Merkezi’nin kurucusu Nörolog Mehmet Yavuz, çocukların yeteneklerinin nasıl keşfedileceğine dair önemli bilgiler veriyor.

Çocuğunuzun yetenekleri bebeklik çağında ipucu verir

Çocuklar bir ya da birkaç farklı alanda çok yüksek bir potansiyelle doğar. 0-3 yaş çocuğun gelişimi için önemlidir. Çocuk bu dönemde bir  çok gelişim evresini tamamlar. Kimisi 10 aylıkken konuşmaya başlarken, kimisinin 12 aylıkken çatal kaşık tutabilmek gibi ince motor becerileri gelişmiş olabilir. Bu gelişim süresi boyunca çocuğunuzla ilgili küçük notlar tutmak,  çocuğunuzu doğru alternatiflere yönlendirmek için ipucu verebilir. Örneğin dil gelişimi ileri olan bir çocuğu satranca yönlendirmek yerine tiyatro etkinliklerine yönlendirmek onun yeteneklerini farketmesi için bir zemin hazırlar.

Zeka, beynin donanımıdır

Psikolog Howard Gardner, Çoklu Zeka Kuramını ortaya koymuştur. Bu kurama göre; sadece dil ve matematik zekasını hesaba katan klasik zeka testi ve zeka tanımlaması yeterli olmamaktadır. Howard’a göre zeka; dil zekası, mantık-matematik zekası, beden zekası, mekansal zeka, müzik zekası, dışa dönük zeka, içe dönük zeka ve doğal zeka olmak üzere sekiz gruba ayrılabilir. Howard Gardner, çoklu zeka araştırmaları için, beyin hasarlı hastaları 20 yıl boyunca takip ederek, beyinlerinin nasıl işlediğini görmeye çalışmış ve bir şeyi zeka yapan 8 ölçüt belirlemiştir. Zeka, bilgiyi işleme ile ilgili bir kapasitedir. Zeka, beynin ve zihnin donanımıdır ve bu bilgiyi işler. Kısmen birbirinden bağımsız zekalarımız var ve insanlar bu zekaların tümüne sahiptir. Ama kişide ayrı ayrı bazıları daha gelişmiş, bazıları daha zayıf olabilir. Böylece bilinenin aksine sadece matematikte ve dilde değil, müzik, spor, sanat, dans, iletişim, doğa, resim gibi zeka bölümleri olduğu ve bu alanlarda kendini gösterenlerin de zeki olduğu ortaya çıkmıştır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.