1. YAZARLAR

  2. Kaya Öztaş

  3. CEHALET GÜZEL ŞEY; İNSAN HERŞEYİ BİLİYOR!
Kaya Öztaş

Kaya Öztaş

Yazarın Tüm Yazıları >

CEHALET GÜZEL ŞEY; İNSAN HERŞEYİ BİLİYOR!

A+A-

Einstein’ın olduğu söylenen bu sözü çok seviyorum. Hemen arkasından şu söz aklıma düşüyor.” Kişi kendi kabahatini bilmek gibi irfan olamaz.” Bu söz de belki bir ünlüye aittir ama şimdi üşenip araştırmıyorum. Ama kendi cahilliğimi anımsadığım bir olayı anlatırsam belki üşengeçliğimi bağışlarsınız .

Otuz yıl kadar önce içinde iki zeytin ağacı da olan bir ev satın almıştım.A ğacın değil ama benim ilk zeytinlerimin oluşmasını, devşirilmesini, işlenmesini heyecanla, sabırsızlıkla bekliyorum. Birkaç gün içinde Ankara’ya dönmem gerek. Bahçe işlerinde bana yardımcı olan arkadaşa soruyorum: Ne zaman toplayacağız ?” Bir-iki yağmur yesin  abi…” diyor.

Yağmurun da yağdığı yok. Birden aklıma parlak bir fikir geliyor! Hortumu alıp ikinci kata çıkıyorum. Yağmursa yağmur! Hortumla zeytinin üzerine bir güzel yağmur yağdırıyorum. Hem de güneşte falan değil. Akşam üzere serinlikte! Çiçek sulamakla zeytin yağmurunu karıştırmışım ama, buluşum pek parlak! Akşam üzeri komşum evine dönüyor. Selamlaşıyoruz. Hayretle soruyor:” Hayırdır!” Bilgiç bilgiç yanıtlıyorum: ”Zeytini…yağmurluyorum!” “Komşum tüccar:” “Pahalıya mal olur ama!!!”

Su parası umurumda mı ilk zeytinimi bir an önce alayım da! Ertesi gün gene seytini yağmurluyorum! Ama bu kez sabah serinliğinde! Bahçeci adamım geliyor.Beni yukardan hortumla zeytin sularken görünce: “ Ne yapıyorsun abi?””Görüyorsun işte zeytini yağmurluyorum!” Gülüyor: “ Olmaz abi…yağmur gerek…sulamakla olmaz!!!!Suyu kapatıp aşağı indim.”Niye olmazmış suysa su,yağmur gibi yağdırmaksa işte taa ikinci kattan yağdırıyorum…”” Olmaz abii,şehir suyuyla olmaz..ille yağmur yağmalı…” “Aynı şey değil mi ?”Cahilliğime gülüyor olmalı.

- Hiç Allahın yağmuruyla,belediye suyu bir olur mu abi ?

-Olmaz tabii..Birisi beleş..birisi paralı…

- Ondan değil abi…Yağmur havadaki faydalı şeyleri de indirir…

-Neymiş havadaki faydalı şeyler?

-Valla bilmem…Zeytin bir iki yağmur yemeli…bunu bilir bunu söylerim…

Cahilliğimden utanıyorum ama, renk vermiyorum. Bir ziraatçi bulursam ona soracağım. Bakalım o ne diyecek ?!

Ama şunu anlıyorum: gözle görülmeyen  çok başka şeyler var!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum