1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir meclisinde karşılıklı eleştiri diyalogu
Büyükşehir meclisinde karşılıklı eleştiri diyalogu

Büyükşehir meclisinde karşılıklı eleştiri diyalogu

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Osman Toprak başkanlığında yapılan mecliste,

A+A-

 'Şahinbey İlçesi Kızılhisar ve Bağlarbaşı Mahalleleri Halep Bulvar, Kilis yolu ve Ortatepe Kentsel Dönüşüm ve Gelişim proje alan sınırları ve çevresinde nazım ve uygulama imar planı revizyonuna yapılan itirazlar görüşüldü.   CHP'li meslis üyesi Mehmet Sucu, vatandaşın mağdur olduğunu söylerken, Osman Toprak ile sık sık karşılıklı diyalog yaşandı.

Sucu; ''Bu geçen yıl Avrupa Birliği'nden ödül almış bir plandı. Ama sürekli oynayarak yap-boz tahtası haline getirdik. Vatandaşlardan hala şikayet almaya devam ediyoruz. Belediye kendi mülkünde burada emsal artırımları yaptı. Vatandaş burada mağdur oldu. Bir tarafta belediye mülkü 1.80, diğer taraftan vatandaş mülkü 0.60-0.80. Bu anayasaya da, yasaya da aykırı bir anlayış. Ödül almış bir planı büyükşehir belediyesi olarak yok ettik. Burada geçmişten beri hakkaniyetsiz bir yapılaşma ve plan değişikliği oldu. Asıl irdelenmesi gerek, belediye kendi mülkünü yapıp da vatandaşa yapmadığı zaman bu tür sorunlar her zaman gündemimize gelir. Belediye mülkünü 0.40'dan 0.80'e çıkarırken vatandaşın mülkünü de ona göre ortak bir noktada buluşturmalıydık. Hakkaniyetsiz bir yapılaşma oldu. Bizim itirazımız buna'' diye konuştu. 

'KENDİNİZLE ÇELİŞİRSİNİZ' İFADESİNE RAĞMEN SUCU'DAN RET OYU

''Ekolojik plan hakikaten bizim de beğendiğimiz Gaziantep'in gelişimi açısından örnek planlardan birisi. Bunun arkasındayız'' diyen Osman Toprak, plan için geniş çaplı görüşmeler yaptıklarını hatırlattı. Toprak'ın, ''Ekolojik özelliği kaybolmadan planın işler hale gelebilmesi için Mimarlar Odası ve Müteahhitler Derneği ile yapılan görüşmelerde bu planın nasıl işler hale gelebileceği noktasında emsalinin bir miktar artırılması halinde planın işler hale geleceği söylediğinden dolayı bu plan değişikliği yapılmıştır. Maddedeki plan değişikliği de oradaki vatandaşların talebini karşılamak üzere yapılmış bir plan değişikliğidir. Vatandaş kendi emsallerinin de artırılmasını istiyor diyorsunuz. Tam da görüşülmekte olan o. Siz hala 'Hayır' derseniz kendinizle çelişmiş olacaksınız'' demesine rağmen Sucu ret oyu kullandı. 

SUCU'DAN MECLİSE ÖNEMLİ SORU

Gündemin 15'inci maddesinde yer alan Güneykent mahallesindeki bir parkın rekreasyon alanı yapılmasına da itiraz eden Mehmet Sucu, ''Güneykent'teki mevcut parkı rekreasyon alanına çeviriyoruz. Burada kamulaştırmayla ilgili bir sorununuz var. O sorunu burayı rekreasyon alanı yaparak halletmeye çalışıyorsunuz. Bir belediye burayı kamulaştıramıyorsa yazıklar olsun. Yeşil alanı kalkıp rekreasyon alanına çeviriyorsunuz. Bu Büyükşehir'in değil Şahinbey'in uygulama alanı içerisinde'' diyerek ''Burayı neden rekreasyon alanına çevirmek istiyorsunuz öğrenmek istiyorum'' diye sordu. Osman Toprak, Mehmet Sucu'nun sorusuna ''Rekreasyon alanları da planlama ilkeleri çerçevesinde yapılabilecek planlardan bir tanesi. Burada yasa dışı yahut usulsüz bir durum söz konusu değil. Dolayısıyla öyle yapılması uygun görülmüş'' cevabını verdi. 

TOPRAK'TAN SUCU'YA  TRT ESPRİSİ

Sadece Mehmet Sucu'nun ret oyu kullandığı gündemin 55'inci maddesine ilişkin merakını gizleyemeyen Osman Toprak, Sucu'ya neden ret oyu verdiğini sordu? Toprak'ın ''Sayın Sucu. Bu yerlerin satışına muhalefet etmenizin gerekçesini öğrenmem mümkün mü?'' sorusu üzerine Mehmet Sucu şöyle cevap verdi; ''Burası Metro'nun arkası ve civarı. Biliyorsunuz biz bu plana ret oyu kullandık. Kullanmaya devam ediyoruz. Şu anda da plan iptal kararları var. Biz ilçe meclislerinde bu tür satışlara 'Evet' verirken, meclise 6 satış yeri gelir. bunun 2-3 tanesine 'Evet' oyu kullanırız. Belediyeye gelir olması amaçlı. Ama plandan geçip de ret verdiğimiz, karşı çıktığımız durumlarda ret oyunu o yüzden kullanıyoruz.'' Sucu'nun bu cevabı üzerine gülen meclis başkanı Toprak, ''Sayın Sucu. Size hiç yakıştıramadığımız şekilde bugün hiç dersinize çalışmamışsınız. Burası Metro'nun arkası değil. TRT'nin olduğu yer. Burası Büyükşehir Belediyesi olarak hazineden satın almış olduğumuz bir yer. Akşam elektrikler kesikti her halde. Ödevinizi yapamamışsınız'' dedi. Narin DEMİRCİ, Ayşegül BAĞCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum