Vali Kemal Çeber beraberinde İl Emniyet Müdürü Celal Özcan ve İl Jandarma Komutan Tuğgeneral Halil Şen ile birlikte yapılan çalışmalarla ilgili toplantı düzenledi. Vali'nin dikkat çeken açıklamalarından en önemlisi uyuşturucu sorunu oldu. Çeber, ‘’İlimiz uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda hem emniyet hem de jandarma çalışmaları açısından Türkiye birincisi. İlimizin narkotik operasyonlar başarısı Avrupa’nın en başarılı il olma özelliğini kazanmamıza yol açtı. Yapılan başarılı çalışmalar sonucunda önümüzdeki dönemde uyuşturucu trafiğinin güzergahının değişeceğini öngörüyoruz. Narkotik alanındaki başarının önümüzdeki dönemde asayiş olaylarında genel düşüşü de beraberinde getireceğini öngörüyoruz’’ dedi. Kemal Çeber'in bu açıklaması, Gaziantep'in uyuşturucu konusunda aslında büyük tehlike altında olduğu, çünkü Avrupa ve Türkiye'de en çok operasyon yapılan il olması bunun bir nevi belgesi niteliğini taşıdığı şeklinde algılandı.

KAÇAK YAPILAR KONTROL ALTINA ALINAMIYOR

2024 yılının 4 aylık döneminde gerçekleşen Emniyet ve Jandarma ekiplerinin çalışmalarını anlatan Vali Çeber, “Kente gelen göç her şeyi etkiliyor. Tüm bölgenin merkez kenti olan Gaziantep, sorunların da merkezi oluyor. İnşallah pahalılık ve stokçuluk konusunda görüşmelerimiz, temaslarımız ve uyarılarımız devam edecek hem de denetimlerimiz olacak” dedi.  Vali Çeber, Gaziantep özelinde kaçak yapılarla ilgili sorun olduğunu vurgulayarak, “Kaçak yapıyı yakalıyorsunuz, mühürlüyorsunuz. O müdür kırılıyor ve inşaata devam ediliyor. Mühür kırılması ile ilgili cezaların artırılması gerekiyor. Şehre yukarıdan baktığımızda kentin yüzde 50’sinin gecekondu yanı ruhsatsız yapı olduğunu görüyoruz. Yetkililerimiz geçmişte daha hassas olsaydı bugün durum farklı olabilirdi” diye konuştu. 

HAKKIMI HELAL ETMEM

Tasarruf tedbirlerine değilen Çeber, “Ülkemizde ekonomik sıkıntılar nedeniyle tasarruf tedbirlerinin uygulandığı bir dönemden geçiyoruz. Tek bir araçla toplanır gideriz. Kamunun bile bu kadar hassas olduğu bir dönemdeyiz. Kamu müdürlerimiz ile toplantı yaptık ve o toplantıda, ‘’Tek bir kamu aracı dahi bir metre fazla mesafe yaparsa, hakkımı helal etmem’’ dedim” dedi. 

KENTİN YÜZDE 50’Sİ İMARSIZ YAPI

Gaziantep’te kanuni düzenlemeler ile cezaların artırılması ile ilgili konuşan Vali Çeber, Gaziantep özelinde kaçak yapılarla ilgili sorun olduğunu söyledi. Vali Çeber, “Kaçak yapıyı yakalıyorsunuz, mühürlüyorsunuz. O müdür kırılıyor ve inşaata devam ediliyor. Mühür kırılması ile ilgili cezaların artırılması gerekiyor. Şehre yukarıdan baktığımızda kentin yüzde 50’sinin gecekondu yanı ruhsatsız yapı olduğunu görüyoruz. Yetkililerimiz geçmişte daha hassas olsaydı bugün durum farklı olabilirdi. Araç girmeyen sokaklarımız var. Güvenlik kamerasını mahalleye koyuyorsunuz ancak ikinci evden ötesini göremiyorsunuz. Bizim kullandığımız bir kameranın maliyeti 300 bin TL. Kentin kötü yapılaşması, deprem sonrasında kırsalda yoğunlaşan yapılaşmaların arttığı görülüyor. Kentin ihtiyacına cezalar artırılmalı. Önümüzdeki süreçte cezalarla ilgili çalışmalar yapılacağı noktasında kanaatimiz var.’’

İNTİHAR VAKALARI ARTTI 

Çeber, kentte intihar vakalarının Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu söyledi. Çeber,  "Gaziantep'te intihar vakalarında bir artış var. Hem sağlık birimlerimiz hem de Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz konu üzerine çalışma başlattı. Ülke genelinde intihar vakalarında artış var. Gaziantep'te intihar vakaları Türkiye ortalamalarının üzerinde. İntiharların nedenlerine bakıyoruz. Bağımlıların intihar oranlarında artış olduğunu görüyoruz. Yapılan çalışmalar sonunda ortaya çıkacak sonuçlara göre çalışmalar yürüteceğiz" dedi.

ARAÇLARA CEZALAR KESİLİYOR 

2024 yılının ilk 4 ayında 214 bin 957 araca cezai işlem uygulandığını sözlerine ekleyen Çeber, “Emniyet-Jandarma 2023 yılının ilk 4 ayında trafik uygulamalarında toplamda 469 bin 181 araç kontrol edilmişken, bu oran 2024 yılında yüzde 129 artışla 1 milyon 72 bin 806’ aracın kontrol edilmesi sağlandı’’ vurgusu yaptı.

UYUŞTURUCU İLE MÜCADELE

Çeber, ‘’İlimiz uyuşturucu ile mücadele kapsamında yapılan operasyonlarda hem emniyet hem de jandarma çalışmaları açısından Türkiye birincisi. İlimizin narkotik operasyonlar başarısı Avrupa’nın en başarılı il olma özelliğini kazanmamıza yol açtı. Yapılan başarılı çalışmalar sonucunda önümüzdeki dönemde uyuşturucu trafiğinin güzergahının değişeceğini öngörüyoruz. Narkotik alanındaki başarının önümüzdeki dönemde asayiş olaylarında genel düşüşü de beraberinde getireceğini öngörüyoruz’’ dedi.

PAHALILIKTA GERÇEKLER

Gaziantep’te pahalılık ve stokçuluk konusunda çalışmalar yapıldığını anlatan Vali Çeber, ‘’Hem Ticaret İl Müdürlüğümüz hem de diğer birimlerimiz aracılığıyla denetim çalışmaları yapılıyor. Öğleden sonra sektör temsilcileri ile toplantı Pahalılık algısı ile ilgili toplantımız olacak. Ekonomi ve maliyenin kendi gerçekleri vardır.’’ 

BU ALGIDAN KURTULMALI

Zaman zaman sektörden bazı isimlerle görüştüğünü anlatan Vali Çeber, ‘’Öyle zorluklar anlatıyorlar ki tabiri caizse, cebinizden çıkarıp para veresiniz geliyor. Öyle zorluklardan bahsediyorlar. Gaziantep’in bu algıdan kurtulması lazım. Aksi bu şehre kötülük etmektir. Sektör temsilcileri, fiyatların neden böyle olduğunu açıklaması gerekiyor. Herkesin vicdanı buna onay verecek. İnsanları ve kamuoyu vicdanını rahatlatacak şekilde bu hizmetleri devam ettirecekler.’’ 

Adalet yerini buldu Yesemek kurtarıldı Adalet yerini buldu Yesemek kurtarıldı

OLUMSUZ BİR DURUM YOK

Lojmanlara ilişkin konuşan Vali Çeber, ‘’Şehitkamil Belediyesi ile görüşmelerimiz devam ediyor. Umut Başkan, görevi yeni devraldı, yoğunluk yaşıyor, kendisi ile temaslar devam ediyor. Ben bir olumsuzluk olmayacağını ümit ediyorum. İnşallah o lojmanlar alındığında bizim vaadimiz. 600 lojman demek bizim için belki de 1500 polis demek. Evli olmayan polisler daha ağırlıklı olur ve iki ya da 3 kişi şeklinde o lojmanları kullanır. Bizim temaslarımız devam ediyor. Umut Başkanın bize aksettirdiği olumsuz bir şey olmadı, temaslarımız devam ediyor. Durum inceleniyor, o süreci birlikte yürütmeye devam edeceğiz.’’

KAMERA SAYISI 10 BİNE ÇIKARILACAK

Kentimizde 1246 tane güvenlik kamerası olduğunu söyleyen Vali Çeber, ‘’Biz bu kamera sayısını 10 bine çıkaracağız. Nurdağı ve Nizip istikametine iki yeni kamera sistemi kurduk. Kent genelinde de iş yerlerindeki güvenlik kameralarını kendimize destekçi olarak kullanacağız.  Bunun faydasını da çok sıra zamanda göreceğiz. Suç işleme eğilimi olan insanlar görülecek’’ diyerek sözlerini noktaladı. 

ÖZCAN: İŞ ADAMLARINA MÜRACAAT EDECEĞİZ

Gaziantep İl Emniyet Müdürü Celal Özcan, kentte emniyet birimlerinin kullandığı araç sayısını artırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını, iş dünyası ile bu noktada görüşmeler yapacaklarını anlattı.