CHP Gaziantep Milletvekili Melih Meriç, sığınmacı sorununun çözümü için TBMM’ye kanun teklifi verdi. Gaziantep’in nüfusunun yüzde 30’nun Suriyelilerden oluştuğunu belirten Meriç, “İlimizde 4 kişiden biri Suriyeli. Böylesine büyük bir kitlesel göç şehrimizin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına zarar veriyor” dedi.

ELİNİ KOLUNU SALLAYAN GELDİ

TBMM’de söz alan Meriç, tarihin, kültürün, mutfağın başkenti Gaziantep’in artık maalesef bu özellikleriyle anılmadığını belirterek şunları konuştu:”Ekonomik kriz, sosyal adaletsizlik ve bir çok etken Gazi şehrimizi olumsuzluklarla gündeme taşıyor. Ülkemiz ve şehrimizde uyuşturucu sorunu ile kontrolsüz göç arasında müthiş bir bağlantı vardır. Suriye savaşı patladığında iktidar sözde açık kapı politikası izleyip kim gelirse gelsin kimliğine, kişiliğine, duruşuna bakmazsınız bütün kapıları sonuna kadar açmıştır, sınırdan elini kolunu sallayan geçmiştir. Geçenlere ne kimlik kontrolü, ne de güvenlik soruşturması yapılmıştır”

Nuraydın Arıkan görevden alındı Nuraydın Arıkan görevden alındı

ŞEHRİMİZE ZARAR VERİYOR

İktidar iş işten geçtikten sonra durumu toparlamaya çalışıyor. Sonuç olarak bugün Gaziantep’te sığınmacı sayısı Gaziantep’in nüfusunun yüzde 30’udur.  Yani Gaziantep’te her 4 kişiden biri Suriyeli. Böylesine büyük bir kitlesel göç şehrimizin ekonomik, sosyal ve kültürel yapısına zarar veriyor. Geçtiğimiz hafta Göç ve Uyum Bakanlığı kurulmasına dair bir kanun teklifi verdim. Eğer sığınmacı sorununun çözülmesinde samimi iseniz gelin bu teklifi hemen komisyon gündemine alıp genel kurula taşıyalım.”