1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Büyükşehir Meclis toplantısında konuşan Osman Toprak;
Büyükşehir Meclis toplantısında konuşan Osman Toprak;

Büyükşehir Meclis toplantısında konuşan Osman Toprak;

"Tugay arazisinde yanlış algı yaratılıyor"

A+A-

Gaziantep Büyükşehir Belediye meclisi Osman Toprak Başkanlığında yapıldı. Bütçe görüşmelerinin yapıldığı mecliste 2022 yılının bütçesi 2 milyar 750 milyon TL olarak belirlendi. Bütçe oy birliği ile kabul edildi. Başkanvekili Osman Toprak mecliste Tuğay arazisi ile ilgili konuştu. Toprak, “Tugay Arazisinde üzülerek söylüyorum ki, bu arazide nerenin imara açılacağını çok iyi bilen kimseler, kamuoyunu yanlış bilgilendirmek adına sanki ormanlık alan imara açılıyormuş gibi bir algı yaratılıyor olması bizleri üzüyor. İçerisinde bulunan ağaçlık alanlar, kent ormanı olarak kalmak kaydıyla, Tugay içerisinde bulunan ağaçlık olmayan ve binaların bulunduğu alanlar Büyükşehir Belediyesi’ne devredilecek. Buradan elde edilecek gelir ile GBB Tugayın tamamını yapma kaydıyla bizlere devrediliyor. Tugay arazisinin bir kısmı Büyükşehir Belediyesi, bir kısmı ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesinde TOKİ’ye devredilecek” ifadelerini kullandı.

HERKESİN BİLGİSİ VAR

“ Biz bu alanın Tugay’ın taşınması ile ilgili konuda karar merciinin biz olmadığımızı tüm arkadaşlarımızın bilgisi var” diyen Toprak, “Milli Savunma Bakanlığı, Genel Kurmay Başkanlığının onayı ve Tugayın şehir merkezinde kalması nedeniyle taşınma ile alakalı öncelikli bir mutabakat sağlandı. Yerleşim yerinden uzak ve ekonomik ömrünü tamamlamış olan binaların yenilerinin modern bir şekilde yapılması ile alakalı bir iş birliği protokolü imzalandı” şeklinde konuştu. 

KİREÇ BÜTÇE’Yİ ELEŞTİRDİ

Bu arada bütçe görüşmelerinde söz alan CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, “Bütçenin disiplinleri arasında gelirler başta geliyor. Bunu dengeleyebildiğimiz noktada denk bütçeyi oluştururuz. Baktığımız zaman Büyükşehir Belediyesi için 2 milyar 750 milyon TL’lik bir gelir bütçesi var. Bunun 760 milyonu sermaye, 257 milyonu alınan bağış ve yardımlar.  Giderler kaleminde ise 3 milyar 150 milyon gibi bir gider kaynağı var. Bu rakamın yaklaşık 245 milyonluk kısmı faiz giderleri, 400 milyonluk kısmı ise iç borçlara ayrılmıştır. Cari gelir-gider dengelenmez ise iç borçlanmaya ya da dış borçlanmaya gideriz. Bu anlamda cari gelir-gider dengesi sağlanmalıdır.”

KORKUNÇ BİR GİDER VAR

Bütçeye ilişkin açıklamalarını sürdüren Kireç, “3 milyon 150 milyon TL’lik bütçede 245 milyon yani yüzde 9’luk bölümün faize gittiğini görüyoruz. Hiç de az bir rakam değil. 2012 yılından bu yana 2 milyar TL’ye yakın faiz giderlerine ödendiğini görüyoruz. Bu rakam korkunç bir gider. 5 yıllık stratejik planlana baktığımız bunun tutmayacağını görüyoruz” diye konuştu.LEYLA ÖZEKŞİ POLAT

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum