1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Burada rant nerede?
Burada rant nerede?

Burada rant nerede?

Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi’nin karşı çıktığı, iddialara göre Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nun da karşı olduğu üniversitede yapılacak konut projesiyle ilgili Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Ali Gür ilk defa Gazetemize konuştu.

A+A-

Rektör Gür, “Gaziantep’te öğretim üyeleri, öğretmenler, polis gibi memurların aldıkları maaş Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa’dan düşük. Çünkü geliştirme ödeneği çok cüzi. Gaziantep, İstanbul ayarında, zengin şehir görülüyor. Ayrıca kiralar çok yüksek. Bizim varolan kaliteli öğretim üyelerini burada tutup yenilerini de getirmek için cazibe oluşturmamız lazım. Biz hiç karışmıyoruz TOKİ, öğretim üyelerine uzun vadeli, düşük bedelli konut yapacak ve satışını yapacak. Peki burada rant nerede?” dedi.

BU PAHALILIKTA HOCALAR BURAYA GELİR Mİ?

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Gür, polemiklere girmeden sadece işlerini yaptıklarını zaten herkes işini yapsa sorun kalmayacağını belirterek, kamuoyunda tartışılan üniversitede konut projesiyle ilgili bilgi verdi. "Kaliteli öğretim üyesini tutmazsak, üniversiteyi geleceğe taşıyamayız" diyen Rektör Gür, “Peki kaliteli öğretim üyesi, bu hayat pahalılığı içerisinde, yüksek kiralara, yüksek maliyetlere buraya gelir mi?Hocalar niye burada dursun? Hem maaş düşük, hem de diğer şehirlere göre kiralar çok yüksek. Sosyal branşlarda özellikle öğretim üyelerini burada durduracak neyimiz var?” dedi.

GAZİANTEP’TE KALMAK İSTEMİYORLAR

Gaziantep zengin bir şehir ama sanayicisi zengin, memurun maaşı değişiyor mu? Memurun maaşı düşük. Gaziantep’te öğretim üyeleri, öğretmenler, polis herkesi düşünün bunların aldıkları maaş Kilis, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa buraların hepsinden düşük. Çünkü geliştirme ödeneği çok cüzi. Gaziantep İstanbul ayarında görülüyor, zengin şehir görüldüğü için. Yani hem maaş düşük, hem kiralar yüksek, hem de yaşam çok pahalı. Bunlardan dolayı zaten insanlar burada çok fazla kalmak istemiyor” dedi.

HOCALARIN İLK SORUSU

Mühendislik ve tıpta çok fazla sıkıntı olmadığını, ancak sosyal branşlarda sıkıntı yaşandığını söyleyen Rektör Gür, ”Mühendislikte sanayide danışmanlık ücretleri var. Tıpta çok yüksek ferformans veriliyor hatta Türkiye’nin en yükseği. Orada hiç bir sıkıntı yok, ama sosyal branşlarda hoca sıkıntısı oluşuyor. Varolanlar gitmek istiyor çünkü yanıbaşında çok daha yüksek maaş alacak, artı çok daha düşük kira ödeyecek iller var. Hocaların geldiklerinde sordukları ilk şey lojman var mı? Erzurum Atatürk üniversitesinde binin üzerinde lojman var. Diyarbakır Dicle üniversitesinde 500’e yakın lojman var. Peki bizde ne kadar? 1973 yılından kalma 70 küsur lojmanımız var. Dolayısıyla böylesi bir ortamda, bizim bir şekilde varolan kaliteli öğretim üyelerini burada tutup yenilerini de buraya getirmek için cazibe oluşturmamız lazım” diye konuştu.

İKİ YERİ DEĞİŞTİRDİK

Bu alanın 2004 yılında kesin tahsisi yapılarak üniversitenin arazisi olduğunu söyleyen Gür, “2013’te Vali Erdal Ata zamanında okul ihtiyacı olduğu için üniversite ileride ihtiyaç olduğunda almak üzere 20 dönüm alanda okul yapımına izin vermiş. Ondan sonra bu mesele gündeme gelince bu defa biz okula verilen o arazimizin yerine 28 dönümü başka bir yerden (Hayvanat Bahçesi yanı) verdik. Milli eğitimden eksperler geldi, valilik, bakanlık onayıyla iki yer değiştirildi. Yani okula verilen arazi tekrar kendi arazimize dönüştü. Orası bizim arazimiz. Orası yeşil alan değil. Polemik yapmam. Ama yazık biz buraya kaliteli hocalar gelsin diye çırpınırken birileri bunu farklı yerlere çekiyor. Eğitimde niye Gaziantep’in son sıralarda geldiği belli olmuyor mu? Demekki bu şehrin eğitimle ilgili bir derdi yok o zaman?” dedi.

YÖNETİM VE SENATO KARAR ALDI

‘Cazibe oluşturmak bu projeyi yapmamız gerekiyor’ diyen Gür şöyle konuştu:”Lojman yapımına izin verselerdi zaten lojman yapacaktık. Ama lojman yapımına zaten izin verilmiyor. Genelde lojmanlar satılıyor. Cazibe oluşturmak bu projeyi yapmamız gerekiyor. Üniversitenin arazisi konut yapılmak şartıyla TOKİ’ye devredildi. Üniversitenin yeri üzerinde TOKİ konut yapacak. Biz buna hiç karışmıyoruz TOKİ, öğretim üyelerine uzun vadeli, düşük bedelli satışını yapacak ve bu yapılan yerler de ancak öğretim üyeleri ve çalışanlara verilecek. Bunların dışındada kimseye verilemez. Bu yönde yönetim kurulu kararları, senato kararları da alınmış durumda. Diyelim mücbir sebeplerle örneğin vefat etti, tayini çıktı, emekli oldu peki ne olacak? O zaman ancak burada üniversitede olan, çalışan birine devredip gidebilecek. Peki burada rant nerede?” 

HOBİ BAHÇELERİ KALDIRILACAK

Bu alanın üniversitenin genişleme arazisi olmadığına değinen Gür, ağaçlık bir alan olmadığının da altını çizdi. Gür,”Burası üniversitenin arazisi. Genişleme arazisi değil. Benim üniversitemin arazisi olmasa ben Başbakanlık onayıyla TOKİ’ye resmi olarak nasıl devredebilirim? Ben başkasının arazisini devredebilir miyim? Burası mevcut Hobi bahçelerimizin olduğu yer. Burada ağaç yok, tamamen ağaçsız alan. Kulübeler var onlar kaldırılacak. Hobi bahçeleri başka bir alana yapılacak. Bizim buraya konut yapmak istememizin sebepleri var. Birincisi konutlar üniversiteye çok girmeden kenarda olsun istiyoruz. İkincisi görüntü olarak ormandan istifade edebilmek. Üçüncüsü cami yakınında, sporium yakınında, dolayısıyla sosyal donatıları da oradan kullanarak onlar içinde ek bir maliyet oluşmasın.” dedi.

O ZAMAN NİYE SESLERİ ÇIKMADI?

İlk etapta şu an için 400 civarında konut yapılacağını anlatan Gür, “Bizim 1600 tane akademisyenimiz var. Hiç yoktan iyi profesörler, doçentler dışarıdan gelmek isteyenler varsa onlara bir cazibe oluşturalım diyoruz. Büyükşehirden karar çıktı, alt belediyeye gitti. Hukuki çerçeve içerisinde işlemlerimizi yapıyoruz. Yüksek binalar yapılacak deniyor. Kusura bakmayın kampüs içerisinde 14 katlı yurtlarımız var bizim, hemen yanı başında Primemall, İkonova var nerdeydiniz siz o zaman? Oralar üniversitenin genişleme arazisiydi peki o zaman niye sesiniz çıkmadı? Oralar çorak arazi miydi, bağlık bahçelik değil miydi?” dedi.

HERŞEYE RANT GÖZÜYLE BAKIYORLAR

Önemli projelere karşı çıkarak Gaziantep’e yazık edildiğini belirten Gür, “Beni en çok üzen nokta bu işle ilgili rant söylentileri. Herhalde rantla çok uğraşan insanlar herşeye rant gözüyle bakıyorlar. Kusura bakmasınlar, birilerinin ideolojik davranarak, burada rant varmış gibi düşünmeleri doğru değil. Gaziantep’e yazık, Gaziantep’e yazık ediliyor. O zaman burada hiç konut yapılmasın, öğretim üyeleride gelenlerde durmasın, dışarıdanda kimse gelmesin. Bir süre sonra da efendim Gaziantep’te niye öğetim üyeleri durmuyor? deniyor. Maaş ve lojman gibi daha iyi olanaklar varken niye gelsinler, niye dursunlar? Rant deniliyor. O zaman ben, herkesin yaptığı gibi ‘buraya ister hoca gelsin, ister gelmesin, Gaziantep’e en kötüler kalsın, bu benim sorunum değil, görevimi yapar giderim’ mi diyeyim? “ dedi.

HERKES İŞİNE BAKSIN

Bu projeyi Cumhurbaşkanıyla paylaştığına da vurgu yapan Gür, “Cumhurbaşkanımızla paylaştıktan sonra zaten bu proje gündeme geldi. Sağolsun Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatma Hanım, Valimiz Ali Yerlikaya çok destek verdi. Ama birileri yüzünden işler gelip tıkanıyor. Efendim şu oda, bu oda. Herkes işine baksın” dedi.

GİRİŞKEN VE TOPRAK BUNLARI SÖYLEMİŞTİ

Öte yandan Mimarlar Odası Gaziantep Şubesi, Gaziantep Üniversitesi’nin içerisinde yer alan ve okul, yeşil alan ve yol olarak gözüken arsaya konut yapılmasına karşı çıkıyor. Mimarlar Odası Gaziantep Şube Başkanı Özgür Girişken, "Buradaki okul, yeşil  alan ve yol kaldırılıyor. Dahası etrafı A2 iken, büyükşehir tarafından buraya 1.5 emsal veriliyor” diyerek niye karşı olduklarını açıklamıştı. Büyükşehir Belediye Başkan yardımcısı Osman Toprak ise, "Bu alan lise ve yeşil alan değil. Mevcut planda burada lojman yapılacağı notu mevcuttur. Yapılmakta olan plan düzenlemesinde herhangi bir uygunsuzluk söz konusu değildir" diye açıklamada bulunmuştu. Meral KINACILAR 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
8 Yorum